Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Деня на семейството- за приемната грижа и децата без родителска обич

Снимка: БГНЕС
Днес отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от Генералната асамблея на Организацията на обединените нации с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. и се чества от 1994 г. насам. Фокусът ни е върху по-различните от традиционните семейства- приемните родители и домовете за деца. Домът за деца, лишени от родителски грижи "Надежда" в Белоградчик е семейство за 30 деца без родители. Иванка Петрова се срещна с директорката Емилия Григорова и един от възпитаниците на дома.
"В Дома правим различни мероприятия с цел децата да бъдат социализирани и да не се чувстват изолирани. Всяка година ходим на летен лагер с децата в Ахтопол, често ходим на екскурзии. Извеждането на децата от дома допринася за това те да не се чувстват различни от другите деца. Децата ни ходят и на различни състезания с деца от други домове, а на обмяна на опит всички, и деца и персонал, бяхме в Дома за деца в Берковица. Ние се срещаме често учителите и с класни ръководители на нашите деца, честваме големите и малките лични празници- изобщо правим всичко което се случва в едно истинско семейство. Децата ни се чувстват като едно голямо семейство"- разказа директорката на Дома за деца в Белоградчик Емилия Григорова. Тя допълни, че макар напуснали дома, техните възпитаници все още ги търсят- и за съвет, и по радостни поводи.
"Добре се чувствам в този дом, на всички ни е уютно. И учителите се грижат добре за нас, помагат ни за домашните. Помагаме си и сами с каквото можем- големите на по-малките. Ходим и на спортни събития"- разказа за живота си в голямото семейство един от възпитаниците на Дом "Надежда".
Продължаваме към ежедневието на хората, избрали да станат приемни родители. Откъде намира толкова обич, че да я дарява и на други деца, а не само на своето- Петя Генова попита Камелия Георгиева от Берковица, майка на момченце, избрала да стане приемна майка на още едно дете.
"Щастлива съм с това детенце, което взехме, радва цялото ни семейство. Моят син го прие като собствено братче, много ми помага в грижите. НЕ съжалявам за този избор, ако имах възможност щях да взема поне още едно дете. Семейната среда е най-важна за едно дете. Може би и в домовете ги гледат добре, но е по-хубаво в семейна среда. Нас всички добре ни приемат, целият квартал познава новото дете, обичат го, а мен ме уважават. Всеки може да опита като мен, но хората ги е страх. Аз също бях осиновена и знам как ме гледаха. Радостна съм, че и аз помагам на дете, както моите родители ми помогнаха някога. Пожелавам на хората да помислят за тези деца, да ги спасят, да имат обич и да чувстват че някой се грижи за тях"- отправи своето послание Камелия Георгиева.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45