Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на семейството- за приемната грижа и децата без родителска обич

Снимка: БГНЕС
Днес отбелязваме Международния ден на семейството. Обявен е от Генералната асамблея на Организацията на обединените нации с решение на Общото събрание на ООН от 20 септември 1993 г. и се чества от 1994 г. насам. Фокусът ни е върху по-различните от традиционните семейства- приемните родители и домовете за деца. Домът за деца, лишени от родителски грижи "Надежда" в Белоградчик е семейство за 30 деца без родители. Иванка Петрова се срещна с директорката Емилия Григорова и един от възпитаниците на дома.
"В Дома правим различни мероприятия с цел децата да бъдат социализирани и да не се чувстват изолирани. Всяка година ходим на летен лагер с децата в Ахтопол, често ходим на екскурзии. Извеждането на децата от дома допринася за това те да не се чувстват различни от другите деца. Децата ни ходят и на различни състезания с деца от други домове, а на обмяна на опит всички, и деца и персонал, бяхме в Дома за деца в Берковица. Ние се срещаме често учителите и с класни ръководители на нашите деца, честваме големите и малките лични празници- изобщо правим всичко което се случва в едно истинско семейство. Децата ни се чувстват като едно голямо семейство"- разказа директорката на Дома за деца в Белоградчик Емилия Григорова. Тя допълни, че макар напуснали дома, техните възпитаници все още ги търсят- и за съвет, и по радостни поводи.
"Добре се чувствам в този дом, на всички ни е уютно. И учителите се грижат добре за нас, помагат ни за домашните. Помагаме си и сами с каквото можем- големите на по-малките. Ходим и на спортни събития"- разказа за живота си в голямото семейство един от възпитаниците на Дом "Надежда".
Продължаваме към ежедневието на хората, избрали да станат приемни родители. Откъде намира толкова обич, че да я дарява и на други деца, а не само на своето- Петя Генова попита Камелия Георгиева от Берковица, майка на момченце, избрала да стане приемна майка на още едно дете.
"Щастлива съм с това детенце, което взехме, радва цялото ни семейство. Моят син го прие като собствено братче, много ми помага в грижите. НЕ съжалявам за този избор, ако имах възможност щях да взема поне още едно дете. Семейната среда е най-важна за едно дете. Може би и в домовете ги гледат добре, но е по-хубаво в семейна среда. Нас всички добре ни приемат, целият квартал познава новото дете, обичат го, а мен ме уважават. Всеки може да опита като мен, но хората ги е страх. Аз също бях осиновена и знам как ме гледаха. Радостна съм, че и аз помагам на дете, както моите родители ми помогнаха някога. Пожелавам на хората да помислят за тези деца, да ги спасят, да имат обич и да чувстват че някой се грижи за тях"- отправи своето послание Камелия Георгиева.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00