Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба в памет на митрополит Кирил бе открита във Видин

25
Снимка: Йорданка Петрова

Експозицията, която е подредена в сградата на Държавен архив-Видин, е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината от успението на Видинския митрополит Кирил.

"Нашият принос, заедно с Видинска митрополия беше да подготвим тази възпоменателна изложба. За Държавен архив-Видин е чест, че участваме във възпоменателните чествания по повод 100-годишнина от кончината на Видинския митрополит Кирил", каза при откриването директорът на Държавен архив-Видин Светлана Кръстева.

Митрополит Кирил присъства в църковния, обществения и културен живот на Видин в продължение на почти 30 години. "В няколко витрини са експонирани документалните следи от неговата връзка с Видин и Видинска епархия, оказала се изключително здрава", каза Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив-Видин.

Изложбата откри Видинският митрополит Дометиан:

"На нас се падна тази чест да отбележим достойната 100-годишнина от кончината на един достоен български екзарх митрополит Кирил. Искам да изкажа благодарност на Държавен архив Видин за това книжовно сътрудничество, защото и двете институции сме призвани да показваме от старите страници имената на достойни люде, които да възкресяваме в нашата памет."

В изложбата са показани записи от ръкополагането на митрополит Кирил в епископски сан, документи, представящи обществената и административната му дейност.

"Запазени са няколко записа от ръкополагането на архимандрит Кирил в епископски сан и поставянето му начело на епархията, за което Антим І се допитва до видинските първенци. Показано е и писмо от копирната книга на общината с подписа на епископ Кирил до наемател на църковен имот в село Арчар, на когото се напомня да си плати кирията. Епископ Кирил остава за Видин до 1874 година, след което се отправя за Скопие, където е екзархийски митрополит. В два материала от възрожденската преса са отразени грижите на епископ Кирил за образованието и тържественото отбелязване на годишнината на българската екзархия, което митрополит Кирил организира на 1 март 1874 година. През 1889 година Светият синод повторно го изпраща да управлява след смъртта на Антим Видинската епархия, а скоро след това е избран за Видински митрополит, какъвто остава до смъртта си.", обясни още Мария Новакова.

Експонирани са и документи, представящи обществената и административната му дейност. Периодът на митрополитсктото му служение е характерен и с разгръщането на храмовото строителство. Показани са проектът на катедралния храм "Свети Дмитър", проект на камбанарията на църквата в Ново село от 1904 година. Списък на всички църкви в епархията, построени в този период. Посетителите на изложбата могат да видят и рядка фотография от полагането на основния камък на църквата "Свети Никола" в Лом от митрополит Кирил на 28 август 1905 година, както и икони, принадлежали на старата църква "Свети Димитрий" във Видин и служили за единствена украса при откриването или т.нар "малко освещаване" през 1900 година, когато все още не е изографисана.

Митрополит Кирил е основният дарител на духовната семинария в София, на която е дарил 50 000 златни лева. Завещаните от него 30 000 лева поставят основите на дарителския фонд на името на митрополит Кирил, който изплаща стипендии на нуждаещи се семинаристи от видинска епархия. Съхранен е и протокол на читалище "Цвят", от който се вижда, че веднага след решението за изграждане на читалищна сграда митрополит Кирил дарява 3 000 лева. В изложбата са показани и съболезнователни писма, изпратени след смъртта на митрополит Кирил, която настъпва на 21 май 1914 година. Последната витрина в изложбата е събрала завещанието на митрополита от 23 август 1913 година и едно допълнение към него два дни преди смъртта му. Той завещава цялото си имущество на църквата, на образователни и културни институции. Личните си вещи завещава на църквата "Свети великомъченик Димитрий", а библиотеката си -  на Видинската митрополия. Експонираните документи са от фондовете на Държавен архив Видин, на храма "Свети Димитър" и на читалище "Цвят".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 2 октомври 2024 година

Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат засадени в цветните пространства в центъра и парковете на град Видин. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови.  Към настоящия момент няма данни от българските..

публикувано на 02.10.24 в 18:00

Деца посетиха читалището в село Долна Кремена

Народно читалище ”Просвета 1897” в мездренското село Долна Кремена посрещна деца от детската градина. Те разгледаха изложбата "Златна, благодатна есен", подредена във фоайето. Децата слушаха беседата на председателя на културното средище Бистра Цолова за плодовете, зеленчуците, билките и подправките. Възпитаниците на детското заведение подариха на..

публикувано на 02.10.24 в 16:17

Продължава обновяването на градската улична мрежа в Мездра

Продължава основният ремонт на 17 улици в град Мездра , които са включени в Инвестиционната програма на Община Мездра за 2024 г., съобщават от местната управа. Обновяването на градската улична мрежа се извършва с целеви средства от държавния бюджет на Република България за тази година в размер на малко над 4 720 000 лв. В момента се полагат два..

публикувано на 02.10.24 в 15:08

Спектакълът "Благодаря, България" ще гостува на Белоградчик

Спектакълът "Благодаря, България" ще бъде представен в Белоградчик  на 19 октомври .  Представлението комбинира елементи от съвременен танц, 3D мапинг, фолклорни мотиви и огнено шоу, каза Боян Минков , кмет на общината. "Този спектакъл се явява първи в България след големия му успех в Аржентина, където печелят първо място на едно биенале на..

публикувано на 02.10.24 в 14:00

Националният литературен конкурс "Яна Язова" събра 120 творби

Приключи приемът на творби за участие в Националния литературен конкурс "Яна Язова" . Над 120 са постъпилите стихотворения и разкази на автори от цялата страна, информират от библиотеката при Народно читалище „Постоянство 1856” в Лом . Организаторите напомнят, че резултатите ще бъдат обявени на 14 октомври 2024 г., а наградите ще се връчат на 18..

публикувано на 02.10.24 в 12:26

Полицията разследва опит за телефонна измама в село Липен

Неизвестни извършители са опитали да измамят  възрастно семейство  в   монтанското село Липен .  Потърпевшите са подали сигнал за престъплението на 30 септември. Те заявили, че същия ден, около 13:50 часа,  получили обаждане от скрит номер на домашния им телефон, при което жена се представила за служител на енергийно дружество и им казала, че..

публикувано на 02.10.24 в 11:20

Двама младежи са задържани за грабеж в село Гара Орешец

Двама младежи , на 16 и 18-годишна възраст, са задържани за грабеж във видинското село Гара Орешец . Престъплението е извършено в местната здравна служба около 04:30 часа на 1 октомври. Извършителите нападнали останалия да пренощува там 53-годишен стоматолог от Белоградчик, като го ударили с метален предмет в лицето. Нападателите отнели чанта в..

публикувано на 02.10.24 в 10:56