Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боледуват ли малките болници в Северозапада?

Снимка: Община Белоградчик


Проблемите в здравеопазването у нас не са от вчера. Коментарите и анализите на експертите за това как да се подобри системата и каква е "болестта" на родното ни здравеопазване са многобройни. За жалост всичко, което се случва в родното здравеопазване, касае всеки един от нас- потенциалните пациенти. За трудностите в дейността на малките болници говорим в "Посоките на делника" днес. Обръщаме поглед към МБАЛ Белоградчик. Първите сведения за болнично заведение в Белоградчик са преди Освобождението през 1876г. Лечебното заведение обслужва четири общини: Белоградчик, Димово, Ружинци и Чупрене. Болницата е със 100% общинско участие. Финансовото й състояние в момента е тежко, като това е от години. Нужни са спешни мерки, които да подобрят микроклимата в болницата, за да може тя да дава адекватно лечение на все по-застаряващото население на Белоградчишкия край. Това каза кметът на града Борис Николов пред Иванка Петрова.

Болницата в Белоградчик"Състоянието на общинската болница в Белоградчик е като състоянието на държавата. Тежко е финансовото й положение. Този въпрос- дълбоко социален, човешки, е нерешен до този момент от държавата. Не трябва само да цитираме различни текстове от Конституцията, според които ние трябва задължително да лекуваме нашето население. В България приказки и стратегии, 25 години раждаме бумащина, а резултати за съжаление- никакви! Общината ни е на едно от първите в страната места по дефицит и не може да се справи с този проблем в здравеопазването сама. Крайно време е държавата да реши дали ще лекуваме, или ще избиваме нашите болни"- подчерта Борис Николов.
 
МБАЛ "Св. Николай чудотворец" в Лом стои най-добре на здравния пазар, в сравнение с болниците във Видин, Монтана, Козлодуй и Берковица. Основните им проблеми са кадрови. За добрия пример разказа д-р Георги Савков, управител на болницата. Разговор на Владимир Недев.


Болницата в Лом"Проблемите на общинските болници са финансови и кадрови. Приходната част на общинските болници е главно от Националната здравно-осигурителна каса- пътеките, които здравните заведения са успели да сключат в рамковия договор, и евентуално дофинансиране от общините. При наличието на кризата, коя община е толкова добре финансово, че да помогне и на общинските болници? Ломската болница стои добре на здравния пазар- имаме една немалка печалба от 200 000 лв. Редовно се изплащат задълженията към персонала, доставчици на лекарства и медицински изделия, за поддръжката на медицинската апаратура. За 3 млн. лв. закупихме нова медицинска апаратура- скенер, ехограф ново поколение, лапароскопска техника и др. От 2 месеца водим преговори с ръководството на болница "Св. Екатерина" за изграждане на кардиологично отделение трето ниво с инвазивен сектор. Ежедневно от нашата болница се транспортират болни хора към Враца и София за диагностика и лечение на сърдечно- съдови заболявания. Изграждането на отделението по кардиология ще започне в най-близко време"
- похвали се д-р Георги Савков.
За добрата работа на медицинския перонал в Ломската болница потвърди и слушателка на Радио ВИДИН от Берковица. Тя разказа за добрите условия за болнично лечение и всеотдайните грижи на лекарите, и по-специално на екипа на отделението по гастроентерология.
Повече за проблемите и дейността на болниците в Белоградчик и Лом може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00