Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готовността на общините за пожароопасния период

Проливните дъждове са забавили мерките за пожароопасния сезон

Снимка: РАДИО ВИДИН
Всички ние с нетърпение чакаме лятото с надежди за синьо небе и дълги, топли вечери, но сезонът може да донесе и много пожари. Готови ли са обаче общините за пожароопасния период?

Проливните дъждове през пролетта забавиха с около месец предприемането на мерки срещу пожароопасния сезон. Според разпоредбите, обявяването на пожароопасния сезон става след заповед на областния управител и след постъпило предложение от директора на регионалната дирекция по горите. Обикновено този сезон обхваща месеците от април до октомври, припомнят от община Враца. Законът задължава да се предприемат забранителни и организационни мерки, които да предотвратят възникването на пожари. Собствениците на горски територии трябва да са бдителни и в готовност да предотвратяват и да не допускат пожари. По време на пожароопасния сезон се забранява паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 метра от границите на горските територии. Физическите лица, преминаващи или пребиваващи в горите, е задължително да спазват правилата за пожарна безопасност в тях.

Изхвърлянето на горими отпадъци трябва да става само на определените за целта места. Особено внимание трябва да се обърне на изготвянето на нови и поддържане на стари минерализовани ивици, както и на почистването на тревните площи покрай железопътни линии и пътища, линейни съоръжения, земеделски земи, вилни зони, туристически хижи. Всички големи комплекси от култури и насаждения е необходимо да се разделят с бариерни и лесокултурни прегради.

От общинската управа във Враца напомнят на ръководителите на сдружения на ловците и риболовците да инструктират своите членове за правилата за пожарна безопасност преди всяко пребиваване в гората. Кметовете по места също трябва да организират денонощна телефонна връзка със структурите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" при възникване на горски пожари, информира още Жоро Александров.

"Кметът на община Белоградчик Борис Николов вече е издал заповед за определяне мерките за осигуряване на пожарна безопасност на горските територии в общината", съобщи пред Иванка Петрова секретарят на Общината Албена Бакалеева.

Какво съветват Красимир Кънчев, старши специалист по Гражданска защита в Община Кула и главен инспектор Милен Янакиев, заместник началник на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Лом - чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45