Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рекорден брой изпълнители участваха в IX Торлашки фолклорен събор в Чупрене

4
Снимка: Красимир Каменов

Над 2 хиляди участници събра IX Торлашки фолклорен събор в село Чупрене. Съборът се провежда всяка година в средата на юни, първоначално за два дни. Организатори са Община Чупрене и читалище "Христо Ботев". Заради многото участници, събитието  тази година продължи три дни, а на сцената на площада в село Чупрене в петък, събота и неделя излязоха 89 състава. Съборът  се провежда от 2006-та година, наречен е "Када кум прасе и ти вречу". Според организатора в читалището в село Чупрене Венеция Рангеловска, това е девизът на торлаците, а в превод означава, че когато кумът дава прасе, трябва да  имаш готовност да го вземеш, т.е когато ти се обещава, да си готов да приемеш.

"Съборът тази година е в рамките на три дни. Има изложба на традиционни торлашки ястия, на предмети от бита на торлака. Има ги месните занаятчии, местни производители, които участват в изложбата- базар. Гости от Сърбия, които приготвят прасета на чеверме"- каза за събитието Венеция Рангеловска, организатор в читалището в село Чупрене.   

Сред най-активните участници в събора бяха жените от пенсионерския клуб в Чупрене. За тях разказва председателят на клуба Руска Доцинска:

"Изложили сме старинни предмети да покажем миналото. Участваме в кулинарната изложба. Приготвили сме бел муж, качамак, пържено, баница със сирене, баница с ориз, ориз със сини сливи, ошав, киселица, полибрада- това е супа  от лапад, по нашенски му казваме ливадско зеле."

Сред съставите на събора беше ансамбълът за изворен фолклор "Гъмза" от село Гъмзово. Съставът е от 35 души, сред които седем са деца. Гордост за ансамбъла е Марин Фърнев, от когото танцьорите са научили характерните за Гъмзово хора, разказа Звезда Бондова, секретар на читалището в селото, която също е сред участниците в състава:

"Ние сме ансамбъл за изворен фолклор "Гъмза", село Гъмзово, състоящ се от 35 участници, седем от които деца. Представяме 15 местни хора. Имаме и певческа група. Изпяхме една торлашка песен, една влашка песен и една песен от нашия край, която е изпълняване от народния певец Кайчо Каменов. Сега сме особено развълнувани, радостни, че успяхме да се представим достойно."

Три от съставите на събора в Чупрене бяха от съседна Сърбия, а докато чакаше участието на сцена, акордеонистът от Княжевац Жика Лазаревич се надсвирваше с български музиканти:

"За първи път съм при вас. Мястото е малко, хората са много. Въодушевени сме. Мисля, че и догодина ще дойдем. Да изсвиря нещо?"

Много от традициите са еднакви от двете страни  на границата, казва Звонко Павкович, член на пенсионерския клуб в Княжевац, който записва автентичен фолклор:

"Ние сме под името торлаци от двете страни на границата. Често се срещаме. Говорим сходен език. Аз съм записал някои песни на български, превел съм ги на сръбски, сега ще ги интерпретирам."  

Торлашкият не е пречка изпълнителите да се разбират, въпреки, че не всички участници говорят този диалект. На сцената всеки от съставите трябваше да произнесе на торлашки името на събора "Када кум прасе и ти вречу". За много участниците нямаше нужда от превод.

"Вече трета година идваме. Пеем местни песни, автентичен фолклор на наш диалект. Нашият диалект е подобен на сръбския- торлашки. Тук, каквото се пее, всичко разбираме"- казва Цветана Василева, ръководител на състава от читалището в монтанското село Железна, където също говорят торлашки.

С желание да дойдат отново на събора са и самодейците от село Гаврил Геново.

"Не идваме за първи път. Много е хубаво. Да продължават така да го правят"- казаха в хор от певческата група към читалището в Гаврил  Геново.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 7 ноември 2024 година

Общините Видин, Ружинци и Белоградчик ще получат изцяло  безвъзмездно финансиране  по процедура "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление - Покана 2" , съобщават от Областния информационен център в крайдунавския град.  С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир „Среченска бара“. От него се подава..

публикувано на 07.11.24 в 18:00

Ученици и учители от ПГ „Алеко Константинов“ в Мездра почетоха будителите

В месеца на народните будители учениците и учителите от Професионалната гимназия „Алеко Константинов“ в Мездра се потопиха в магията на българското слово. Те рецитираха стихотворения на любими съвременни автори, доказвайки, че будителите продължават да съществуват и в съвременността. Сред специалните гости на открития урок бяха Илияна Александрова от..

публикувано на 07.11.24 в 17:00

Европейският ден на здравословното хранене събира близо 200 деца в Монтана

Европейския ден на здравословното хранене ще отбележат утре, 8 декември, в Монтана. Инициативата е на Общински младежки дом (ОМД) и Регионалната здравна инспекция в града. В проявата ще вземат участие близо 200 деца от три училища, информира директорът на ОМД Мариета Христова: "Стартираме мероприятието с кратка лекция. Темата, която сме избрали, е..

публикувано на 07.11.24 в 16:29

Водата в яз. "Среченска бара" спада значително, ВиК предупреждава за евентуални мерки

С над 1 милион кубика вода месечно намалява обема си язовир "Среченска бара".  От него се подава питейна вода за населените места в областите Монтана и Враца. Засега режим не се налага. Около 60% е пълен към момента язовир "Среченска бара". Това прави малко над 10,5 милиона кубика, при пълен обем от 15,5 милиона. В хидровъзела в..

публикувано на 07.11.24 в 16:15

Районната избирателна комисия в Монтана отказа да наложи глоба заради липса на видеозапис

Районната избирателна комисия (РИК) в Монтана отказа да глоби председателя на Секционната избирателна комисия (СИК) в село Горна Лука по искане на Централната избирателна комисия. На изборите на 27 октомври е нямало видеоизлъчване в реално време при преброяването на бюлетините.  Секцията в село Горна Лука, община Чипровци, се намира във фоайето на..

публикувано на 07.11.24 в 16:15

РИК-Видин санкционира председател на секционна комисия

Районната избирателна комисия (РИК) във Видин единодушно реши да бъде глобен  Олег Манджуков,  председател на секцията в село Ново село, която се е помещавала в салона на кооперация „Дунав“. Причината е, че в деня на парламентарните избори на 27 октомври от тази секционна избирателна комисия не е имало видеоизлъчване в реално време, нито видеозапис на..

публикувано на 07.11.24 в 15:57

Подсъдими получиха 3 години затвор за причиняване на смърт на мъж в Монтана

Двама подсъдими са осъдени на по 3 години „лишаване от свобода“ за  причиняване на смърт на 63-годишен мъж в Монтана.  Престъплението е извършено от мъж и жена през 2020 година. Те нанесли побой на жертвата, след като той отказал да им даде пари за алкохол.  Причината за смъртта на на мъжа според съдебномедицинската експертиза е..

публикувано на 07.11.24 в 14:40