Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостна стена с дебелина над 3,5 метра пазела антична Бонония

Започнаха разкопки край кула от старата крепостна стена на Видин

Снимка: Красимир Каменов

Археолози започнаха проучвания в района на кула номер 8 от античната крепостна стена на Видин, в квартал "Калето". Разкопки на обекта не са извършвани повече от 20 години. Историци се надяват, че работата там ще е и началото на системни проучвания на територията на древна "Бонония". До сега в района на античното селище са извършвани само спасителни археологически разкопки. Кула №8, която е на пресечката на улици "Гладстон" и  "Цар Асен I" е открита преди 26 години при изкоп за основи на сграда. Строежът на жилищния блок е спрян, а след няколко последователни години работа на археолозите, разкопките са прекратени. Сега за обекта е осигурено финансиране от Община Видин, а вероятно и музеят ще участва със средства, каза директорът на Регионалния исторически музей във Видин Фионера Филипова:

Снимка: Красимир Каменов"21 години ние се опитваме по някакъв начин да търсим финансиране. Кандидатствали сме и в Министерството на културата за държавна субсидия, но такава не получихме. Най-после успяхме да се преборим. Получихме една минимална субсидия от Община Видин, ще допълним и със средства от субсидията за музея."

Проучванията, които ще продължат до края на месеца, ще са по трасето на крепостната стена. Ще се почисти районът около кула №8. Очаква се в близост до нея да е и една от предполагаемите четири порти на града, каза археологът Илко Цветков, който е сред историците, участвали при първите разкопки на обекта:

"Интересното е, че зидовете и прилежащите кули са много масивни. Ширината на зида е 3,7 метра. Кулите са 20 метра в диаметър и са добре запазени. Предполага се, че това е едно монументално крепостно съоръжение. Надяваме се, за разлика от антична Рациария, то да е запазено значително по-добре и в перспектива да може де се влезе и във вътрешността на античния град, за да се търсят  форумът  и централните сгради, защото проучване на Бонония не е правено."   

Научен ръководител на обекта е археологът д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който миналата година ръководи археологическите разкопки в района на античното селище Рациария край Арчар.

Екипът, който извършва проучванията край кула №8- Илко Цветков, д-р Здравко Димитров, Фионера Филипова и Николай Русев"Нашият екип, който се създаде за разкопките на Рациария миналата година- аз като научен ръководител и колегите Илко Цветков и Фионера Филипова, като заместник- научни ръководители, се прехвърли на проучванията на Бонония, които днес започват. Основната идея, както и лично моя мотивация е, че чрез тези разкопки на Рациария, които Министерството на културата е гарантирало, че ще сс ежегодни  и разкопките на Бонония, ще може тази зона на България- видинския край, който считам за изключително богат и с добри дадености за развитие на туризъм, отново да започне да се проучва и в крайна сметка да се съхрани и експонира. Особено ценно е, че крепостните стени на антична Бонония са много добре запазени. Те са монументални и много впечатляващи. Проучванията са важни не само за самия град. Във Видин вече има създаден туристически поток и новите възможности трябва да се използват"- каза археологът д-р Здравко Димитров.

Районът около кула №8 във Видин ще бъде обозначен. Целта е обектът да бъде консервиран, а в последствие да се търсят и средства за реставрация. През това лято от Регионалния исторически музей  очакват финансиране за археологическите разкопки в Арчар и Балей. В землището на село Майор Узуново ще продължат проучванията на неолитно селище.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна данъчната кампания във Враца

Започна плащането на местните данъци и такси за 2025 година, съобщиха от общинската администрация на Враца. От там призоваха данъкоплатците да изпълнят задълженията си като внесат нужното за налозите върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, данък за МПС, както и патентния данък и налога за таксиметров превоз. От администрацията..

публикувано на 02.02.25 в 13:45
Видинска митрополия

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са двамата претенденти за Видински митрополит

Браницкият епископ Пахомий и Мелнишкият епископ Герасим са избраните от епархийските избиратели на Видинска епархия кандидати за нов Видински митрополит, посочва на сайта си  Българската православна църква - Българска патриаршия . Браницкият епископ Пахомий получи 24 гласа, а Мелнишкият епископ Герасим - 18 гласа. Те събраха изискваните от Устава..

публикувано на 02.02.25 в 13:37

Започва изборът за нов Видински митрополит

Във Видин започна изборът на нов Видински митрополит, след като настоящият патриарх Даниил, който ръководеше епархията повече от шест години, оглави Българската православна църква. Седем са кандидатите - Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Константийски епископ Михаил, Браницки епископ Пахомий, Главиницки епископ Макарий, Велбъждски..

публикувано на 02.02.25 в 11:55

Организират конкурс за най-качествено домашно вино във Вършец

Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Той е по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан и се организира традиционно от Община Вършец. В него могат да участват производители на домашно вино, реколта 2024 година, бяло и червено. Не се допускат до участие ароматизирани вина. Пробите ще се приемат в Туристическия..

публикувано на 02.02.25 в 09:35
митрополия

Избират кандидатите за нов Видински митрополит днес, на 9 февруари е каноничният избор

Очаква се днес да станат ясни имената на двамата кандидати за нов Видински митрополит, съобщи пресслужбата на Българската православна църква - Българска патриаршия (БПЦ-БП). 8 епископи са кандидати за Видински митрополит. С писмо на Смоленския епископ Висарион до Българския патриарх и Св. Синод на БПЦ се отказа в края на миналата седдмица..

обновено на 02.02.25 в 08:40

В Игнатица ще почетат Сретение Господне

На Сретение Госпоне мездренското село Игнатица празнува. В 12:00 часа п о традиция ще се освети курбан на оброчното място до Светещият кръст над Черепишкия манастир. Организаторите канят от 13:00 часа в обновеният салон към читалището на село Игнатица с пожеланието: "Нека за един ден да забравим забързаното напрегнато..

публикувано на 02.02.25 в 08:15

Честваме Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството..

публикувано на 02.02.25 в 07:20