Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За любовта към риболова на хората от село Остров

7
Снимка: Радио ВИДИН


Село Остров е разположено на брега на река Дунав, намира се в община Оряхово. Разделено е на няколко махали: влашка, българска, шопска и циганска. Голямо, оживено село с над 1400 жители. За минаващите оттук прави впечатление, че се работи усилено- ремонтират пътя, имат изградена зона за отдих с много зеленина. А местните хора си обичат селото, и се радват на новата си зона за отдих.

"Изградихме градинката по проект миналата година, проектът е на община Оряхово за целия парк, и откритата сцена. Имаме изградена и нова детска площадка, която ще ползват децата ни. Имаме си детска градина и училище за нашите деца и тези на съседното село Галово."- това каза пред Йорданка Герасимова Жечка Денева, главен специалист в кметството на Остров. Иначе и тук проблемите с битовите кражби и безработицата ги има, както навсякъде. В борбата с кражбите и в помощ на полицията са петима души охранители, назначени по програма "Сигурност".  

СнимкаГалилей Гръблев
е кмет на село Остров. Казва, че макар и на брега на Дунав, не са рибарско селище, имат десетина рибарски лодки. Най-почитаната риба тук се оказва мъник- рибата попче със скромните си размери в сравнение с другите дунавски риби, и е предпочитана от малки и големи рибари. Именно затова, миналия месец в Остров се проведе фестивал на попчето, каза кметът, с когото разговаря Йорданка Герасимова.

"Остров не е рибарско селище, но имаме десетина лодки. Имаме обаче много запалени по риболова деца, които по цял ден са на брега на Дунава, да ловят попчета. Тази риба е хубава за готвене, и пържене, и за чорба. Другите видове риби в реката може да ги няма много-много тази година, но попчета си има. Затова и ги почетохме с Фестивал на попчето."- обясни кметът.

Както става ясно най-предпочитана от местните рибари е рибата попче. Някога тук е имало рибно стопанство, а на кея от магазина е можело да се купува разнообразна прясно уловена дунавска риба.

"Преди години, когато бях малка имаше рибно стопанство. Излизаха възрастни хора с лодки, имаше 7-8 такива на отчет в общината, ловяха риба. Излизаха рано сутрин, и на обяд можеше да си купиш прясно уловена риба от магазина на кея."- спомня си Ирена Станкулова от от местното читалище "Развитие 1903".  

СнимкаВ Остров се работи здраво, надяват се да успеят навреме с проект за ремонт на сградата на читалището, ще кандидатстват за нови книги за попълване на библиотеката.

Всяка година в средата на август в Остров пристига международната гребна регата ТИД. Местните подготвят програма, с която посрещат участниците, разказа още Ирена Станкулова.

Още за село Остров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45