Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мездра и Хайредин след бедствието

Тодор Алексиев: "За нас човешкият живот е водещ, затова се действа и по-грубо"

В Мездра започнаха възстановителните работи, в Хайредин оценяват щетите

Тодор Алексиев, кмет на община Хайредин
Снимка: Община Хайредин
В "Добро утро, кмете!" правим обзор на обстановката в две врачански общини, където беше обявено бедствено положение след поройните дъждове миналата седмица. В понеделник бедственото положение в Мездра беше отменено със заповед на кмета. Беше сформирана комисия, която да направи оценка на материалните щети, нанесени от наводненията. Над половин милион лева са оценени пострадалите частни и общински имоти в населените места на община Мездра.
 
"В пострадалите домакинства сме описали всичко- електроуредите, обзавеждане. За Мездра, заедно с частните домакинства, цифрата от щетите е 307 000 лева. За други 10 населени места в общината са около 231 000 лева, или общо щетите са за около 538 000 лева"- каза за Радио ВИДИН кметът Иван Аспарухов.
   
Мездра, 01.08.2014, снимка: Мирослав ГетовВъзстановителните работи в града вече започнаха. Със заповед на кмета техника и екипи работят по възстановяване на разрушения участък от корекцията на река Моравешка, северно от пивоварната и по почистване коритото на река Боденска от корекцията на реката до ж.п. моста.

Иван Аспарухов, кмет на Мездра"Ще разчистим от наносите корекцията на Боденска бара и ще прочистим корекцията на Моравешка река. Имаме нарушена и доста инфраструктура, поражения в промишлената зона- унищожен е цял шивашки цех, друг за машини и съоръжения също. Нужни са обаче по-гъвкави механизми за обезщетяване. Как да помогнем на собствениците на тези предприятия, когато е пострадала готова продукция или материали за производство..."- каза кметът на Мездра.  

В България не е толкова разпространено частните имоти да се застраховат при бедствия, в случая при щети от наводнение. Така е и в Мездра. Кметът Иван Аспарухов предлага подобни застраховки да станат задължителни, и да се въведат отново обученията по "Гражданска защита".

От Мездра към Хайредин, където също имаше бедствено положение преди седмица. Обстановката след проливните дъждове и наводненията е напълно овладяна, съобщи кметът на общината Тодор Алексиев. В момента се извършват огледи и оценка на щетите от бедствието:

"По-сериозен проблем беше водоснабдяването в село Ботево, но там се погрижихме хората да получават минерална вода, която караме с цистерни. Така ще правим докато се утаи напълно кладенецът на селото. Тогава ще се възобнови водоподаването. Има ток навсякъде. Настанихме хора в старческия дом в Хайредин, за другите бяха осигурени продукти от първа необходимост."

Благодарение на факта, че язовирите в община Хайредин не са били дадени на концесия и състоянието им е подлежало на най-строг контрол от страна на общинските служители, последиците от наводнението в Мизия са в пъти по-малки от възможните да се случат. Месеци преди първите предупреждения за възможно повишаване на водите след поройните дъждове, служители на община Хайредин, са почистили преливниците и са поддържали нивата на язовирите на възможно най-ниски нива, заяви Тодор Алексиев.

При обявено бедствено положение, като необходима мярка може да бъде предприето временно извеждане на лица, домашни и селскостопански животни и изнасяне на имущества от определената територия, е посочено в Закона за защита при бедствията. Това е наложило общинската управа в Хайредин да бъде по-твърда към хората, отказали евакуация.

"Имаше две възрастни жени в Бързина, които не искаха да се евакуират от страх че ще има кражби в къщата им. Аз повиших тон и ги изкарахме от къщата. Вярно, че с тях евакуирахме и хладилника и телевизора... Същото беше и с един човек, който си изкара коня да евакуираме, а той се върна в къщата, та и там повишихме тон. За нас човешкият живот е водещото нещо, затова ако трябва се действа и по-грубо."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57