Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талисман срещу лоши очи и болести

Ангел Гоев: "Благодарение на обредната си направа, талисманът има способност да спира злото. Но човек трябва сам да го почувства и да го избере за свой личен пазител"

4
Старинни амулети и талисмани, изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпросът за вярата е станал също толкова чувствителен, колкото и въпросът за етническата принадлежност и сексуалната ориентация- тези неща сам си ги избираш, те са интимни и никой няма право да ти се меси в тях. И все пак- може ли един амулет да ти помага, това се опита да разбере стажант-репортерът в Радио ВИДИН Деница Пламенова.

"Имам талисман и това е една снимка, на която сме аз и моята майка. Винаги я нося със себе си и това наистина ми носи някакво успокоение... Винаги нося със себе си иконата на Света Богородица с младенеца и едно малко кръстче, което е специално от Кръстова гора"- споделиха жители на Видин.

Повечето от случайно попитаните събеседници на Дени признават, че не вярват в силата на амулетите и не носят талисмани. За други това е твърде лично решение, за което не желаят да говорят. По-възрастните участници в анкетата, които признаха, че имат талисмани, споделиха, че ритуалните предмети до голяма степен са свързани с църковната символика. Тийнейджери пък споделиха, че талисманите им помагат в училище.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня МиневаСъмнения в силата на талисманите няма един от малкото живи български майстори на оригинални амулети и талисмани- етнографът Ангел Гоев, който е доктор по история. Автор е на над 60 научни публикации, студии, статии и на над 390 научно-популярни издания в областта на българските народни вярвания и обичаи, с акцент върху тяхната магическа част. Освен че ги изучава, Ангел Гоев от 15 години избработва амулети и талисмани по древни предписания, съобразявайки се със старите български вярвания и традиции. С него се срещнахме, когато подреждаше своя самостоятелна изложба в музея "Кръстата казарма" във Видин:

"Всяка една традиционна култура си има своите начини и форми. Амулетите и талисманите са част от защитната система на нашия народ. От дълбока древност човекът попада в агресивна среда и се старае да изгради система за защита- физическа и психическа. Една малка част от нея са амулетите и талисманите. Според вярванията те са предмети на силата, които имат способност, благодарение на обредната им направа, да спират злото и да го прогонят"- казва Ангел Гоев.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня Минева

Изложбата с амулети ще бъде в "Кръстата казарма" на Видин до края на лятото.


Ако вярвате, че талисманът помага- вижте я. За да стане персонален амулетът, трябва всеки сам да го хареса, да го почувства и да го избере за свой личен пазител от злото.

Амулетите и талисманите от древността и до днес са символ на защита от злите сили.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45