Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връв- селото без асфалтирани улици

Снимка: РАДИО ВИДИН
В последния петък на август, в "Добро утро, кмете" ви отвеждаме до най-северното селище в България- Връв, в община Брегово.

Най-старите сведения за заселване около селото датират от началото на Бронзовата ера, около 3 век пр.н.е. В близост до селото се намира римската историческа местност "Дортикум". За съжаление това древно място е разкопано до неузнаваемост от иманяри и е само спомен у местните жители от по-старото поколение. Източно от селото се намира друга римска твърдина- "Четате", която също не се съхранява и е заличена.

Допреди три десетилетия до село Връв от Русе и Видин се стигало с кораб, днес обаче до него води само износен асфалтов път.

Към спомените се връща и бившият кмет Михаил Топоранов- цели 25 години е управлявал Връв.

"Хората ме търсеха за всичко. Кметът е сърцето на едно село- до него достигат всички- и в радостни, и в тъжни моменти. Дори и сега ми викат "кмете". Повечето живеят с носталгия по онова време, когато заплатите бяха малки, но стигаха. С 30 стотинки се отиваше до Видин с автобуса, а сега отиване и връщане е 7 лева"
, разказва бившият управник.  

Снимка: Радио ВИДИНЕкипът ни се срещна и с настоящия кмет на село Връв. Всъщност Любимка Топоранова е кметски наместник. От нея научаваме, че постоянно живеещите в селото са 320 души- повечето възрастни. Запазили са си обаче Пощата и Детската градина.

"Детската градина- тя ни остана. Преди 6 години закриха училището- мъчно ни беше, трудно го преживяхме. Това е и сграда със 150- годишна история и като я гледаме пред очите си как се руши, още по-мъчно ни става. Радваме се, че поне детската градина остана- 6 са местните ни деца, имаме и приходящи, нужната бройка за съществуването е осигурена",  казва пред Йорданка Петрова кметицата.

Пак от нея разбираме, че къщите в село Връв са 450, от тях 250 са необитаеми.

Снимка: Радио ВИДИН"Това са къщи, които се рушат и падат. Село, което е наброявало 3 000 души, да стигнем до 320. Многоточие казвам...
и мълчание"
, дотук спира да говори кметицата по този въпрос и веднага очертава следващия проблем.

"Връв е единственото село в общината без асфалтирани улици, като изключим центъра. Желаем да се асфалтират, но това може би е само мечта... и надежда."
 

Любимка Топоранова казва, че река Дунав в района на селото предлага отлични условия за риболов, но вече и риба няма.

Целия репортаж от село Връв чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45