Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Иванов: "Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече"

5
Снимка: РАДИО ВИДИН
Вече не се и питаме какви са утрините в малките населени места, останали с шепа хора. В "Добро утро, кмете!" разговаряме с Петър Иванов, кметски наместник на плевенското село Асеново, основано през далечната 1892 г.

Първите му заселници са етнически българи- католици от областта Банат, село Винга (Румъния). Те са потомци на избягалите в Банат, тогава част от Австро-Унгарската империя, българи след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Името на селото идва от името на българския владетел цар Асен.

Красота и старинност на селото придават паметникът "Света Троица" и Католическата църква.
Културната дейност е съсредоточена в Народно читалище "Петър Парчевич", основано през 1927 г.

Първият кмет се казва Гюра Мескин. Сегашният-  Петър Иванов, откриваме при една от нашите обиколки из Северозападния регион, в Чипровци.

От него научаваме, че в селото, което се намира в плевенската община Никопол, живеят 230 души. Живеят трудно.

"Няма поминък. Хората се занимават единствено със земеделие. Повечето са възрастни, млади хора няма. Имаме много кражби. В съседното село Мечка повечето са роми, те ни нападат, този въпрос не виждам как може да се реши", заявява кметът.

Преди години в Асеново е имало училище, дом за деца и юноши, детска градина, построена е и нова, с надеждата за повече деца. Сега обаче в селото няма достатъчно деца и градината е затворена.

"Преди 20 години в Асеново хората бяха три пъти повече", казва Петър Иванов.

СнимкаВъпреки нелекия живот, хората в селото умеят да пазят и предават традициите. Четири поредни години през месец август в Асеново провеждат фестивала "Банатски вкусотии- традициите на моето село". Идеята за този фестивал е отколешна мечта на Мария Иванова, секретар в местното читалище, от която научихме няколко рецепти за банатски вкусотии. Специфична със своите тестени изделия и интересни ястия, банатската кухня грабва вниманието и завладява всеки, който е вкусил от нея. Мария Иванова споделя, че всяка рецепта носи скъп спомен, показвайки я, запазваме живи онези съкровища, които векове наред са градили традицията. За да ни съхранят като народ и да оцелеем, въпреки превратностите на времето.

Повече за живота в Асеново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32