Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кукурузени усмивки"- в ритъма на една традиция

6
Снимка: Радио Видин

Днес ще ви запозная с представители на няколко малки общности. Срещнах ги на фолклорния фестивал "Кукурузени усмивки" във врачанското село Селановци. В този петък от месеца засягаме тема, важна за българското самосъзнание- самодейността.

Започваме нашето интересно пътуване към корените на българщината с домакините от Народно читалище "Самообразование 1894" в село Селановци. За "Кукурузени усмивки" ни разказва секретаря на читалището Анита Димитрова:  
Снимка"За нашето читалище най-силната страна е организирането и провеждането на фолклорен фестивал "Кукурузени усмивки", който тази година е 9-ти по ред. По време на фестивала се провеждат дни на производителя, на който каним медари, винари, билкари и всички желаещи с ръчно изработени сувенири. Ежегодно в рамките на фестивала се провежда и изложба на селановски и гостуващи художници, която носи името "Носталгия". Изработваме различни сувенири и картички, в зависимост от настъпващите празници. Шием си сами сценичните костюми за колективите. За нас е удоволствие, когато се обадят, за да заявят участие състави от места, неизвестни за нас."   

Следващият ми сладкодумен събеседник е от ловешкото село Горан. В знак на отличното си сътрудничество с читалището на село Селановци, гостуващата група от село Горан дариха компютър на колегите си, домакините на "Кукурузени усмивки".

"Миналата година съвсем случайно се запознахме с групата на село Селановци в град Трявна и те ни поканиха да дойдем. След което бяха изключително любезни и много настойчиви да присъстваме на самия фестивал. Втората им покана за тазгодишния фестивал я приехме много радушно по две причини. Първо, че бяха толкова любезни и второ, че миналата година фестивалът ни направи много силно впечатление със своята автентичност и със своята сърдечност, с многобройните участници и с някак много запазения автентичен дух на самодейството, което е трогателно. Видях и миналата година и тази година много млади хора и това също съдържа надежда", разказа Симеон Тодоров, от читалището в ловешкото село Горан.

Съвсем млада е фолклорната група от ловешкото село Шипково, разказа Катя Крумова, ръководител на клуб за хора̀ "Катерина".

"Ние сме група от декември месец, миналата година. Събрали сме се за хора̀, като повечето са семейни двойки- майка, татко, деца. Тръгнахме на варианта да се забавляваме със хора̀та, в последствие вече и по такива мероприятия, където сме и дейни участници, но ентусиазмът при нас е на ниво. Групата ни е със самодейци от 14 до 44 години."
НЧ
Разговарях и с двама представители на народно читалище "Олимпи Панов" в град Тараклия, Молдова. Към читалището има вокален и танцов ансамбъл, оркестър за народна музика, а от 34 години се поддържа и театрална трупа.

"Децата ни са от 6-ти до 8-ми клас. С тях аз се занимавам от 1-ви клас. Набираме децата по различен начин, понякога аз ги търся, а друг път те сами идват и изявяват желание за участие в трупата. Съставът ни е от 12 девойки и 2 момчета. При съставянето на танците се ръководя първо от опита си, след това интернет, имам добри приятели, които ми подсказват по нещо в тази дейност. И така стават нещата. Не е трудно да се работи с младите хора, защото те имат голямо желание. Слушат и се стараят. Фестивалите подхранват желанието им да участват и да танцуват", обяснява Татяна Гайряк, хореографът на танцовата трупа.

Другият представител на бесарабските българи, гостували в село Селановци, е Иван Боримечков, председател на читалището в град Тараклия.

"Ние искаме да направим комплект коледарски костюми, с ямурлуци, с всичко. И, разбира се, че търсиш пари сам и каквото изнамерим- това. Министерството на културата на България не е сключило споразумение със същото министерство на Молдова, това е лошото от българска страна. И другото- министерството на просветата разрешава на нашите български училища да пишат проекти и да получават финансово подпомагане. Така те си шият носии и си правят и други работи, но в министерство на културата го няма това", разказа Иван.  
Танцов състав от Босилеград, Сърбия
Сега се отправяме към друго място, където са запазени българските корени- западните покрайнини. Разговарям с ръководителя на групата от Босилеград в Сърбия:

"Аз се грижа за хореографията на състава. Не сме с цялата група в Селановци. Тук са 13 деца, на различна възраст от 7 до 10 клас. Децата ни обичат да танцуват и сами идват при мене. Ние танцуваме танци от нашия край, шопски танци, босилеградско краище и от околията - Кюстендил, Ниш, нали едно време е било българско. Нашият танцов състав е към спортно дружество "Младост"- Босилеград, към общината. Година и осем месеца откакто работим, мисля че добре се справяме. Повечето ни участия са в България", каза Милан Насев, ръководителят на самодейният състав от Босилеград.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 5 февруари 2025 година

За строителни отпадъци  в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1..

публикувано на 05.02.25 в 18:00

Обвиняем за пренасяне на над 140 000 евро през Дунав мост 2 остава в ареста

Гражданин на Турция, обвинен в недекларирано пренасяне на 141 020 евро през Дунав мост Видин – Калафат , остава в ареста. Той е бил задържан на 1 февруари, след като митнически служители открили скритите пари в естествени кухини над волана и в арматурното табло на товарния автомобил, който шофирал. По искане на Районна прокуратура – Видин съдът..

публикувано на 05.02.25 в 16:40

Симфониета Враца е номинирана за "Ансамбъл на годината"

Симфониета Враца е сред номинираните в категория „Ансамбъл на годината“ в националната анкета „Музикант на годината“ , организирана от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по Българското национално радио. Ежегодната инициатива отличава най-значимите постижения в класическата музика у нас. Диригентът на Симфониета Враца Христо..

публикувано на 05.02.25 в 15:13

Кампания в Мездра насърчава рециклирането на текстил и електроуреди

Община Мездра провежда кампанията за безвъзмездно предаване на непотребни електроуреди, стари дрехи и текстилни изделия . Повече подробности за кампанията съобщи Георги Гергов , главен експерт "Опазване на околната среда" в Община Мездра: "Идеята на кампанията е да отклоним от депониране тези отпадъци, които подлежат на следващо..

публикувано на 05.02.25 в 14:29

Александър Пройнов - Апер представя изложба в Монтана

Скулпторът Александър Пройнов - Апер открива изложба с малки пластики под надслов "Българи - аз съм част от вас!" в град Монтана.  Експозицията е заключителен етап от 27-годишното ѝ представяне в различни градове на страната, казва творецът:  "Искам, макар и моето аристократично или елитарно изкуство да бъде близко до душите на моя народ...

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Във Враца започват традиционните Зимни четения

За 36-и път в музея във Враца ще се проведат традиционните Зимни четения. В рамките на програмата е предвидено представяне на археологическите находки от местността Градище в прохода Вратцата. Етнографи ще представят резултатите от свое теренно проучване в Криводол. Народните престилки, българските народни танци от Северозападна България, Огнището са..

публикувано на 05.02.25 в 13:24

Премиера във Враца за Международния ден на кукления театър

С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..

публикувано на 05.02.25 в 11:43