Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Димитрова: Правителство ще има

Снимка: БГНЕС

Кабинет ще има. Много е трудна ситуацията - много неизвестни, много рискове, но още повече неизвестни, рискове и проблеми ще има, ако не бъде съставен кабинет, каза социологът Боряна Димитрова в интервю за предаването „Нещо повече“.

Правителството ще е заето с една сложна парламентарна подкрепа, с необходимост да обосновава всяко свое решение, да бъде под един много жесток парламентарен, медиен и граждански контрол. Това след годините, които наблюдавахме в голяма степен безотговорно управление, бих казала, че е добро. Не бих казала, че е по-добрият вариант на едно абсолютно безметежно управление, в което е толкова висока степента на стабилност, че никой да не се интересува от мнението на гражданите, нито симпатизантите си. Ще е много трудно, добави тя.

Според Димитрова, ако има нови избори ГЕРБ ще загуби: Ако има нови избори губи ГЕРБ като основна политическа сила заради това, че не е съставила правителство, а е имала изключителна силна преднина пред останалите. Ще загуби Реформаторският блок, ще загубят в голяма степен БСП. Вероятно имат шанс крайните радикални партии – „Атака“ и „Патриотичният фронт“ да подобрят своя резултат. В никакъв случай няма да спадне влиянието на ДПС, защото една ниска избирателна активност, която може да се очаква при бързи следващи избори, да кажем в средата на зимата, ще доведе единствено до увеличаване на радикалните крила и на тежестта на ДПС, т.е. точно онова, което в най-голяма степен пречи на съставянето на правителството и ако видим какви са взаимните обвинения, които в момента се разменят – дали правителството ще бъде подкрепено от ДПС или от националистически партии като Патриотичния фронт - виждаме, че най-големите препъни камъни са точно в тези партии, които при едни скорошни избори биха увеличили своята тежест и биха направили съставянето на едно следващо правителство още по-трудно, а не по-лесно.

По отношение на предложените имена за министри в следващото правителство, социологът обясни: За някои от постовете има посочени по две имена, някъде и по три имена. Не смятам, че тези имена, които вчера изтекоха на 100% ще останат същите. Самият факт, че в преговорите влиза и Патриотичния фронт – много е вероятно част от тези имена да бъдат сменени с други имена, но това не би променило цялостния характер на кабинета. Част от имената са спорни.

По отношение на отказа на ДПС да подкрепи кабинет, включващ подкрепата на Патриотичния фронт, Димитрова каза: Най-странното в поведението на ДПС е, че 1 година ДПС беше коалиционен партньор на БСП. Нямам спомен и проверявах в интернет, кога се появява за първи път словосъчетанието „евроатлантическа ориентация на страната“,  която г-н Лютви Местан използва , за да обоснове подкрепата си или респективно оттеглянето на подкрепата си от това правителство. Не видях нито един път в тази една година, г-н Местан да е изразил съмнения или да е бил също толкова настойчив в отклоняването на евроатлантическата ориентация на страната, а поводи имаше не един или два пъти. За мен най-странното е в кой момент се появи загрижеността за евроатлантическата ориентация на страната на г-н Местан, при положение, че една година, докато беше в управлението, нито веднъж не изрази загриженост по този въпрос.

За поведението на АБВ, тя каза: Поведението на АБВ ми изглежда ситуационно и ще продължи да бъде такова.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!