Малко преди драмата със заложниците полицията съобщи за арест на мъж в Сидни като част от разследване на планирани атентати в Австралия.
Премиерът на страната Тони Абът призова австралийците да запазят спокойствие:
Засега не са ясни мотивите на извършителя, нито дали действията му са политически мотивирани, макар че има някои индикации за това. Основната цел на политически мотивираното насилие е да предизвика страх. Австралия е мирна и отворена страна и нищо не може да промени това обстоятелство, затова призовавам австралийците да продължат обичайните си занимания, като съобщават за налични подозрения на отворената гореща линия.
Лидерите на Великобритания и САЩ са запознати със заложническата ситуация в Сидни. Според Белия дом Барак Обама е обсъдил инцидента със съветника си по контратероризъм. Чрез социалните мрежи британският премиер Дейвид Камерън е изразил "сериозната си загриженост" по повод случващото се.
През последните месеци в Австралия бе повишено нивото на опасност от терористична заплаха.
Проф. Ан Аза Али - експерт по контратероризъм от Университета в Пърт смята, че трябва да се работи още по мерките за борба с тероризма въпреки приетите наскоро нови антитерористични закони в Австралия:
С оглед на днешния инцидент, разузнаването не е единствената необходима мярка, за да спре подобно насилие и проява на екстремизъм. Нужни са ни и други мерки за предотвратяване на радикализацията на определени елементи, смята експертът.
Премиерът Абът съобщи наскоро, че най-малко 70 австралийци се бият на страната на джихадистите в Сирия и Ирак, които се подпомагат от около 100 свои привърженици, базирани в самата Австралия.
Все още е много рано да се каже дали похитителят в Сидни е свързан организационно с "Ислямска държава", но според мен външните белези говорят, че става въпрос за симпатизант на терористичната групировка, много силно мотивиран, каза арабистът..