Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутати от Северозапада с политически самоанализ

Колаж: Пламен Генчев
Време за равносметка, в края на 2014 година. Изпращаме я, обаче и с надежда, че следващата 2015-а ще бъде по-добра и по-щастлива! Част от всички нас са и хората, на които дадохме доверието си. Нашите политици, нашите депутати от Северозапада! Попитахме ги за тяхната равносметка за отиващата си година и очакванията им за новата. Какво ни казаха народните представители от Видинския регион Владимир Тошев от ГЕРБ, Иван Иванов от АБВ и Филип Попов от БСП.

"Тежка година - заради природните бедствия, и в политически план. Надявам се, обаче, в началото на 2015 година, с колегите от другите две области в Северозападна България - Враца и Монтана, да съгласуваме и да отидем при премиера, с мерки за развитие на нашия край", заяви Владимир Тошев.

"Трудна и динамична 2014 година. Очакванията ми за следващата 2015-а са Северозапада да се развива в положителна посока. Много се надявам във Видин да бъде открит Филиал на Плевенския медицински университет", каза Иван Иванов.

"2014-а я свързвам, за съжаление, с проваления проект Южен поток и категорично считам, че България загуби много от това. 2014 година беше и година на протести, на предсрочни избори, на политическа нестабилност. Надявам се през 2015-а стабилността в страната ни постепенно да се възвърне. За Северозапада нямам някакви особени очаквания, но много ми се иска водния цикъл във Видин да има един благополучен край", подчерта Филип Попов и пожела на видинчани повече стоицизъм и надежда.   

Обикновено през декември се прави равносметка за изминалите 12 месеца, в случая народни представители от Северозапада анализират случилото се и отново обещават. Да чуем и трима от народните представители от Врачанския регион - Явор Хайтов от Български демократичен център, Красимир Богданов от Патриотичния фронт и Айхан Етем от ДПС. С тях разговаря сътрудникът ни Жоро Александров.

Според Явор Хайтов отиващата си година е била трудна: спрени еврофондове, недоволство и голямо очакване…

"За новата 2015-а година си пожелавам традиционното - здраве, на всички близки, познати, приятели. Бих искал 2015-а да бъде по-спокойна, по-стабилна и по-умерена година! Нека хората да могат да се веселят, да имат работа, да са щастливи. Не бива да правим повече крачки назад, а всеки на работното си място да си свърши работата така, че България най-накрая да получи един тласък във всяко едно отношение - защото се оказва, че и в здравеопазване, и в съдебна система, и в социалните дейности трябва да се направят неотложни реформи"
, заяви още Явор Хайтов.

Година на противоречиви чувства, така я изпраща народният представител Красимир Богданов.

"Надявам се през 2015-а хората да живеят по-добре, да се отърват от негативизма и черногледството."

"Пожелавам си да стартираме инициативите, които ги имаме като идеи за Врачанския регион, ще ги представим в началото на 2015 година и да приключим тези, които вече сме започнали", каза Айхан Етем.   

Поглеждаме назад към изминалата 2014-а. Беше пъстра. Независимо дали ни е неприятно или не, годината си отива, а заедно с нея и много бурни събития в политическия живот на страната остават в историята. Иначе обикновените хора си правят обикновени сметки. Понякога без кръчмаря, но той винаги идва. И накрая всичко се плаща. Нека 2015-та бъде година на разума, на решенията и смисъла! Все важни неща, които нашите политици не трябва да забравят!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45