Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мизия- там, където водата отнесе спомените

10
Мизия, 04.08.2014 г.
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Августовските наводнения във Врачанска област оставиха най-дълбока и трудно зарастваща рана в Мизия. Продължителността на бедствието и тежките последици от него белязаха за дълго живота в града. Все още разследването на причините не е дало отговор дали само обилните дъждове или  престъпната небрежност при стопанисване на микроязовири и занемаряването на коритото на река Скът доведоха до потопа в Мизийско. И ако в дните на наводнението тези въпроси трескаво вълнуваха местната общественост и медиите, то сега пет месеца по-късно на дневен ред е оцеляването на пострадалите, не само физически, но и вътрешно, вътре във влажните им домове, в унищожените спомени и съсипаните животи. От август, до сега и с поглед към новата година, какво преживяха хората в Мизия?

Бедствието, което сполетя Мизия през август тази година надхвърли социалните, икономически и обществени последици. Водата изби в хронологията на града и пренаписва историята му.

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН"Живеехме спокойно, добре. Градът ни беше чист, спретнат и подреден, особено центърът, новият център. След случилото се, започна ново летоброене, което дано е по-добро от предишното", казват хората в Мизия.

Опустошителното наводнение порази дори и децата на града:

"Един ден просто река Скът започна да прелива. Надявам се да не го запомня, защото не обичам да помня такива трагични неща, защото да знаеш, че седем години си строил тази къща и за някакви часове тя се съсипва."

Статистическата равносметка след бедствието е следната: двама загинаха още в първите дни на наводнението, още десетима напуснаха този свят, защото не издържаха гледката на съсипаните си домове, имущество и поминък. 120 срутени къщи и още около 500 негодни за живеене. Водите на река Скът заляха със стотици хиляди кубически метра вода две трети от града и тя се задържа там около две седмици. Щетите са на стойност над пет милиона и петстотин хиляди лева. Два месеца след бедствието още щрихи към него добавя кметът Виолин Крушовенски:

"Животът продължава както казват мъдреците и е факт, че продължава. По време на наводнението се родиха деца, станаха няколко сватби, открихме учебната година, което значи, че животът тече. Въпросът е, че бавно, много бавно текат възстановителните работи и причината за това са мокрите къщи."

В навечерието на новата година около 70 души, предимно възрастни и социално слаби, вече обитават фургони и ремонтираните стаи на ученическото общежитие. Други от пострадалите напуснаха града, а преобладаващата част от засегнатите над 1 200 души, сврени във влажните си домове се опитват да намерят смисъла да продължат:

Снимка: БГНЕС"Пълна мизерия сме- както ходиш вън, така и вътре... Спаднал съм с 10 килограма, вече и побелях... Искам да благодаря на хората от цялата страна, които морално застанаха до нас, материално, има деца, има картички, волни пожертвувания в името на това да се почувстваме единни, поне в бедствието... Пречупи ни водата, много ни пречупи. Това да ни отнеме спомените и абсолютно всичко... Да, може би ще успеем да възстановим малко по малко нещата, но отнетите спомени, спомените от баба ми, нейните снимки, всичко, което ми беше оставила на мен като нейна внучка- всичко това отиде... Пожелавам си никога повече това, което видяхме, да не го виждаме отново и да можем да преодолеем това, което се случи."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56