Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическа ретроспекция 2014

Колаж: Пламен Генчев
Изтърколи се и тази година- година на европейски и предсрочни избори, на три правителства, на нови политически скандали, но пък и на надежди за по-добро. Краят на годината е време за равносметка, какви са ги вършили политиците цяла година.

Изпращаме една динамична година в политическо отношение. А събитията, белязали политическата 2014 година са евроизборите, предсрочните парламентарни избори и сформирането на правителство. Припомняме си обобщенията и оценките на видинчани по трите важни политически теми.

На 25 май се проведоха изборите за Европейски парламент, след които пет партии изпратиха в Брюксел свои представители - ГЕРБ, БСП, ДПС, "България без цензура", Реформаторският блок. Тогава за първи път се прояви резултатът от преференциалния вот.

На 23 юли, след година на протести заради избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, и без да даде отговор на въпроса КОЙ?, правителството "Орешарски" подаде предсрочно оставка, отчитайки успешно управление. Това обаче стана, след като се стигна до неочакван разрив в отношенията между управляващите БСП и ДПС, предшестван от емблематичното пиене на кафе между Лютви Местан и Бойко Борисов в Кърджали. Политическата обстановка след оставката на кабинета донесе усещане за отчаяние у много хора. Според видинчани, лицата, които трябва да излязат на политическата сцена трябва да са на млади, неопетнени все още в политиката.

На 5 август проф. Георги Близнашки- едно от лицата на протестите, беше избран от президента за премиер на служебното правителство. На Росен Плевнелиев му се наложи за втори път за година да състави служебен кабинет.

Стигнахме и до 5 октомври- предсрочните парламентарни избори доведоха до неслучвала се до момента конфигурация- цели 8 партии влязоха в парламента- ГЕРБ, БСП, ДПС, РБ, ПФ, ББЦ, бариерата минаха дори смятаните за останали под чертата "Атака" и АБВ. Макар и победител, дори и в червения Северозапад, ГЕРБ се оказа само с 84 депутати, които бяха много далеч от нужното в Народното събрание мнозинство от 121 гласа. И пак дойдоха очакванията на видинчани-  за Северозапада, най- бедния в Европа, но и с най-големи обещания за промяна от политиците.

На 6 ноември след дълги и изпълнени с напрежение преговори, Борисов прие мандата от президента и състави "реформаторско" правителство. ГЕРБ и РБ подписаха коалиционно споразумение и споразумения за подкрепа с ПФ и АБВ. На 7 ноември парламентът гласува съставянето на втория кабинет на Борисов, който стана първият български премиер в новата ни история, оглавявал две правителства. А правителството е такова, каквото си го заслужиха избирателите.

"ПОЛИТИКАТА остана мръсна дума и през 2014-а година, макар че мнозина предричаха, че след извънредните парламентарни избори на 5 октомври суверенът, в лицето на народа, ще вземе нещата под контрол. И избирателите направиха някакъв опит да тропнат по масата- изпратиха не 4, 5 или 6, а цели 8 формации в 43-ото Народно събрание, но първите седмици след конституиране на правителство, и парламент доказаха, че промяна трудно може да бъде реализирана. Защото новите се разбраха със старите и така бардакът си остана същият…", обобщава в коментара си Жоро Александров и представя най-важните събития в политиката във Врачанския регион през последната една година.

"На първо място в парламента влязоха 4 нови депутати от общо 6 възможности. И ако Явор Хайтов от Коалиция "Български демократичен център" е познат като заместник-министър на МВР от синьото правителство на Иван Костов, то изборите бяха истински празник за лидера на ВМРО Красимир Богданов, за избрания мажоритарно от листата на ГЕРБ Красен Кръстев, както и за втория в листата на ДПС Айхан Етем. По интензитета, с който Хайтов реди въпрос след въпрос към управляващите в парламента, се разбира, че поне неговото присъствие ще е забележимо. Всъщност 45-годишният адвокат вече направи пробив, като зае мястото на заместник-председател на 43-ото Народно събрание, което поне на този етап е мираж за останалите петима депутати от Врачанско.

На второ място
не бива да пропускаме скокът в политиката, който направи дългогодишният кмет на Мездра Иван Аспарухов. След като само 7 гласа го спряха от депутатската банка, Аспарухов стана заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството и пое ресора "Северозападна България" като мисията на живота си.

На трето място
е важно да се отбележи, че смяната на властта, доведе до нови назначения в областната администрация. Губернатор стана доскорошният шеф на Общинския съвет във Враца Малина Николова от страна на ГЕРБ, а нейни заместници са адвокат Ирина Иванова, която е номинация на Реформаторския блок, и герберът Мирослав Комитски. Смяната на караула в Областна администрация доведе до нов шеф на Общинския съвет във Враца. Очаквано на "горещия стол" седна номинираният от най-голямата политическа трупа, пардон ГРУПА в съвета, тази на ГЕРБ- Борислав Стоев. Минути след избора си Стоев назова и най-голямото си качество за този пост- а именно, че е номиниран от герберите.

Във Враца иначе започнаха смените в местния ешелон на властта: Милчо Костурков се върна на поста директор на областната дирекция по храните, сменяйки наследника си д-р Хрисим Павлов; Нов началник има и екоинспекцията, където Нели Вачева беше уволнена, а само месец след като стана директор на "Напоителни системи" в клон "Мизия", Данаил Миронов сдаде властта...

Големият губещ на тези избори се оказа БСП, която дори и след трансформацията си като "Лява България", не успя да обедини левите избиратели, които във Враца са мнозинство. При древните народи има един процес, свързан с даването на ново име- чрез него се цели предопределянето на друга съдба на съществото- та се чудя дали заради новото име врачанското БСП ще успее да прескочи апокалипсиса, към който крачи с бодри и сигурни крачки поне от 10 години насам.

Реанимацията на реформаторите във Врачанско хич не се усеща. Тя е по-скоро като в лафа "от умрял- цвете", отколкото реално действие по събуждането на загиналото СДС и другите стари партии около него. Като говорим за "сините", да си спомним с добро и за друг политически труп - този на НДСВ, който отдавна е в небитието."


Но освен време за равносметка, сега е и моментът за празненство, така че - весело посрещане на Новата година!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45