Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваньо Костин: "Трябва да се грижим за природата, за да не стават наводнения"

Кметът Ваньо Костин показва щетите от наводнението в община Чупрене
Снимка: Светослав Цветанов, Архив
Проливни дъждове в края на април миналата година повишиха нивото на река Лом, която излезе от коритото си и наводни къщи в село Горни Лом, община Чупрене. Разрушена бе пътна инфраструктура. Обявено бе бедствено положение, а екипи на Гражданска защита отводняваха в продължение на дни засегнатите имоти. Осем месеца по-късно част от щетите са отстранени, а работата по други продължава, каза кметът на Община Чупрене Ваньо Костин:

"Доста поработихме по нанесените щети. Възстановихме три моста, които бяха унищожени, работихме най-вече по пътната инфраструктура. Към момента Общината дори закупи със собствени средства багер, който прочиства речните корита и ще ги минем всички, за да предотвратим подобни случаи на наводнeния. Прочистено ли е речното корито, то вече не представлява опасност."

Щетите, причинени от водната стихия, по инфраструктурата- улици, горски и полски пътища, са за стотици хиляди левове. Част от тях са отстранени със средства на Общината. Възстановяването на 4-класната пътна мрежа е покрито от застрахователя и изпълнителя на обектите. От Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет са отпуснати 80 000 лева за ремонт на 3 моста.

"Има още доста да се работи, най-вече по полската и горската инфраструктура. Това създава неудобство на хората, защото не могат да отидат до имотите си, за да приберат сеното, дървата и т.н. Ще продължим да работим по възстановяването на пътната инфраструктура и чистенето на речните корита", заяви Ваньо Костин.

Горни Лом след наводнението, Снимка: Красимир Каменов АрхивНе за първи път в община Чупрене се случва подобно наводнение. Такива е имало в началото на 19 век, а след това и през 40-те и 60-те години на 20 век.

"Трябва да се научим, че всеки трябва да си спазва задълженията и да се грижим за природата. Безразборното изхвърляне на боклуците, затлачването на речните корита, безразборните сечи- това са неща, които трябва да премахнем, за да нямаме проблеми после", добави Ваньо Костин.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00