Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върбово- селото с едно работно място

Еленко Антов: "Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, то е да не се връща старата..."

7
Снимка: Пламен Генчев

Как се живее през зимата в малките населени места от региона, защо постепенно младите напускат, а селата опустяват? Какво се случи, че село, някога с 1 500 жители и едно от най-големите училища в община Чупрене, днес наброява 80 пенсионери, които едва кретат? Отговори на тези въпроси потърсихме в село Върбово:

Снимка"Тук през зимата се живее много тежко, но нямаме избор. Няма поминък за населението, няма работа... Аз дойдох във Върбово от София, за да гледам майка си. Разликата е огромна. Мъча се да не мисля много за това. Опитвам се да намеря красотата в живота и тук. Проблемът е обаче, че все има за какво да се притесняваме. Ето например оня ден жената, която работи в магазина, не можа да дойде, защото имаше поледица по пътя. Тя живее в съседното село Търговище и понякога е много трудно. Тогава имахме проблем с доставката на хляба и трябваше кметът да го разнася...", Снимкакоментират местни жители.

"През зимата тук наистина не е лесно- студено, често има аварии по електроразпределителната мрежа и водопроводите... В селския магазин се продават само стоки от първа необходимост. Хората тук са с много ниски пенсии и просто не могат да си позволят лукса да си купят нещо по-добро. Лекарят идва в селото само два пъти седмично и то за по два часа. Хората си знаят, че идва да им измери кръвното или за консултации. За по-сериозни неща ходят в Чупрене. Доволни сме от лекаря- човекът се старае калкото му е възможно, защото от скоро започна да обслужва още и района на Горни Лом. За аптека в селото не можем и да говорим. Дори за най-елементарните лекарства ни е много трудно, защото изписването на рецептите става на компютър в Чупрене, а после за лекарствата ходим дори до Белоградчик. Хората препращат по рейсовете или някой вземе рецептите и на останалите и им купува Снимкалекарствата, когато ходи в града. Що се отнася до автобусите, то имаме само един- той тръгва сутрин в 8:00 часа и се връща на обяд. Тук навремето са живели 1 500 души. Селото е било много оживено. Гъмжало е и от деца. Учели са в училището ни до 7 клас. За съжаление след това много от жителите на Върбово са се изселили в градовете. В селото останали само пенсионери на доизживяване. Както е в почти всички други села..."
 
"В селото сега живеят 90 човека. С изключение на 10-15 жители, всички останали са на възраст над 60 години" , признава и кметският наместник Еленко Антов, че животът във Върбово не е от най-лесните.

Снимка"По-младите са трайно безработни и без шанс да си намерят работа. Възможностите за работни места са само от социалната служба. В селото има само едно работно място- за волтаик. Очакваме обаче с изграждането на Дома за възрастни хора, който сега ремонтират, да бъдат отворени около 14 работни места. Домът ще се помещава в старата сграда на кметството, в центъра на селото. Преди години край Върбово зад планината е имало рудници. Добивали са въглища, медна руда, а след това и барит. Аз също си спомням това време, защото тогава бях дете. Наскоро геолози проучваха района и според тях добивът на този минерал тук има бъдеще, стига някой да го вземе на концесия. Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, защото сме още в началото й, то е да не се връща старата... Имахме много проблеми през нея- знаете какво се случи в Горни Лом, наводненията, които отнесоха инфраструктурата в общината, болести- да не се връща нищо от това... Да се надяваме на здраве и нещо по добро", завършва разговора ни кметският наместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45