Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върбово- селото с едно работно място

Еленко Антов: "Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, то е да не се връща старата..."

7
Снимка: Пламен Генчев

Как се живее през зимата в малките населени места от региона, защо постепенно младите напускат, а селата опустяват? Какво се случи, че село, някога с 1 500 жители и едно от най-големите училища в община Чупрене, днес наброява 80 пенсионери, които едва кретат? Отговори на тези въпроси потърсихме в село Върбово:

Снимка"Тук през зимата се живее много тежко, но нямаме избор. Няма поминък за населението, няма работа... Аз дойдох във Върбово от София, за да гледам майка си. Разликата е огромна. Мъча се да не мисля много за това. Опитвам се да намеря красотата в живота и тук. Проблемът е обаче, че все има за какво да се притесняваме. Ето например оня ден жената, която работи в магазина, не можа да дойде, защото имаше поледица по пътя. Тя живее в съседното село Търговище и понякога е много трудно. Тогава имахме проблем с доставката на хляба и трябваше кметът да го разнася...", Снимкакоментират местни жители.

"През зимата тук наистина не е лесно- студено, често има аварии по електроразпределителната мрежа и водопроводите... В селския магазин се продават само стоки от първа необходимост. Хората тук са с много ниски пенсии и просто не могат да си позволят лукса да си купят нещо по-добро. Лекарят идва в селото само два пъти седмично и то за по два часа. Хората си знаят, че идва да им измери кръвното или за консултации. За по-сериозни неща ходят в Чупрене. Доволни сме от лекаря- човекът се старае калкото му е възможно, защото от скоро започна да обслужва още и района на Горни Лом. За аптека в селото не можем и да говорим. Дори за най-елементарните лекарства ни е много трудно, защото изписването на рецептите става на компютър в Чупрене, а после за лекарствата ходим дори до Белоградчик. Хората препращат по рейсовете или някой вземе рецептите и на останалите и им купува Снимкалекарствата, когато ходи в града. Що се отнася до автобусите, то имаме само един- той тръгва сутрин в 8:00 часа и се връща на обяд. Тук навремето са живели 1 500 души. Селото е било много оживено. Гъмжало е и от деца. Учели са в училището ни до 7 клас. За съжаление след това много от жителите на Върбово са се изселили в градовете. В селото останали само пенсионери на доизживяване. Както е в почти всички други села..."
 
"В селото сега живеят 90 човека. С изключение на 10-15 жители, всички останали са на възраст над 60 години" , признава и кметският наместник Еленко Антов, че животът във Върбово не е от най-лесните.

Снимка"По-младите са трайно безработни и без шанс да си намерят работа. Възможностите за работни места са само от социалната служба. В селото има само едно работно място- за волтаик. Очакваме обаче с изграждането на Дома за възрастни хора, който сега ремонтират, да бъдат отворени около 14 работни места. Домът ще се помещава в старата сграда на кметството, в центъра на селото. Преди години край Върбово зад планината е имало рудници. Добивали са въглища, медна руда, а след това и барит. Аз също си спомням това време, защото тогава бях дете. Наскоро геолози проучваха района и според тях добивът на този минерал тук има бъдеще, стига някой да го вземе на концесия. Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, защото сме още в началото й, то е да не се връща старата... Имахме много проблеми през нея- знаете какво се случи в Горни Лом, наводненията, които отнесоха инфраструктурата в общината, болести- да не се връща нищо от това... Да се надяваме на здраве и нещо по добро", завършва разговора ни кметският наместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00