Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В село Динковица искат да имат здравен пункт

5
Снимка: Светослав Цветанов
Преди две седмици екип на Радио ВИДИН посети видинското село Динковица. И първото, което научихме е, че селцето е възникнало през първата четвърт на ХІХ век до турски чифлик. А името му идва от първия заселник Динко.

Динковица остави у нас изключително приятни впечатления, породени от подредеността на селото и гостоприемните хора. И срещата ни с кметския наместник Искрен Илиев.

От местния първенец разбрахме, че през 80-те години в селото са живели около 400-500 души, сега са останали 150.

"75% от живеещите в Динковица са хора над 75-годишна възраст- пенсионери, кой с ниска пенсия, кой с по-висока. Хубавото е, че в нашето село няма кражби, имаме си охрана. Живеем си спокойно, имаме си всичко, само здравен пункт си нямаме"
, разказва Искрен Илиев.  

Кметският наместник ни разкри и една потресаваща, и кървава история. Тя става причина и до ден днешен названието "Динковската шайка" да се ползва като нарицателно за престъпник или престъпна група от населението в региона. Въпреки че, само жертвите са от Динковица.

В селото си поговорихме и със съдържателя на магазина Валентина Атанасова. Тя ни увери, че хората от Динковица са приятни, услужливи и любезни.

"...познават те и те карат да се чувстваш значим."

Целия репортаж за село Динковица чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57