Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безсилни ли са общините пред свлачищата

Пропадналият участък от пътя Белоградчик-Орешец на 22 април 2014 година след проливните дъждове
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Свлачищата са гравитационни процеси, свързани с нарушаване на устойчивостта на естествените склонове и откоси и придвижване на земни маси. Сред главните фактори, които допринасят за възникване и активизиране на свлачищните процеси, са: сеизмични процеси, интензивността на валежите, добив на полезни изкопаеми и инертни материали или претоварване на склоновете от строителство на сгради и съоръжения. Свлачищните процеси не са равномерно разпределени по цялата територия на страната. Къде е пресечната точка и каква е ролята на общините и каква на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за овладяването на свлачищата? Потърсихме за коментар Ивелин Гаврилов, управител на "Геозащита Плевен".

"Министерството на регионалното развитие и благоустройството осигурява средства за извършване на консултантски услуги и режимни изследвания на свлачищата. Около голяма част от тях има изградени наблюдателни съоръжения и по този начин се извършва и превантивна дейност"
- каза за Радио ВИДИН  Ивелин Гаврилов.

Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с кмета на община Белоградчик Борис Николов.

"В нашите общини, особено в малките и средните общини, няма никаква готовност за предотвратяване на свлачищните процеси. Това е сериозно геодезическо изследване и предвиждане, което нито една от тези общини нямат потенциал да го правят. Освен, че трябва първо да бъде проучено и прогнозирано едно свлачище, след това, за да бъде предотвратено, то трябва да се вземат и необходимите строително-монтажни дейности. ... Показателни са нашите свлачища в общината, които не можехме да ги предотвратим предварително... Случилите се свлачища, особено най-сериозните ни свлачища по пътя за село Праужда, вече три пъти се изграждат там съоръжения, предпазни стени и така нататък, с необходимите строително-монтажни работи, които струват стотици хиляди лева, и ако не беше съдействието и помощта, и финансирането от Междуведомствената комисия, просто Общината не можеше нищо да направи"
- каза кметът на община Белоградчик.

Три свлачищни района, в следствие на многото валежи от дъждове, се появиха в община Мездра, предаде Петко Котларски. Те са в землището на село Игнатица, на пътя Рашково - Зверино - Игнатица - Оселна, в землището на село Очин дол, на пътя Елисейна /Оплетня/ - Очин дол и в землището на село Крета, на пътя Мездра - Крета. Съгласно законовите разпоредби, Общината е изпратила писмо до "Геозащита Плевен" ЕООД от където, след оглед на техни специалисти на място, е получено предписание за последващи действия, съобщи главен експерт "Сигурност и защита на населението" Тодор Христов. Със собствени сили и средства, Общината е изкопала отводнителни канали и, ако се наложи, ще извършва отводняване. Изпратено е искане до Министерството на регионалното развитие и "Геозащита Плевен" за извършване на инженерно - геоложко проучване, след което ще бъде изработен проект за укрепване с подпорна стена на свлачищните райони. До тук свършват финансовите и технически възможности на Общината и вече се явява необходимост от намесата на държавата. След изработването на проекта следва кандидатстване пред Министерството на регионалното развитие за отпускане на средства за извършване на строителните работи по укрепване на самите свлачища. До изтичане на процедурите, специалистите на Общината ще извършват постоянно наблюдение в районите на свлачищата и при необходимост ще предприемат необходимите временни действия.

Община Оряхово е нарицателна по отношение на проблема със свлачищата. Точно по тази причина, кметът Росен Добрев не пожела да коментира ситуацията. Оказва се, че след 6 години говорене по темата, ползата е нулева, а вредите за имиджа на Общината- значителни, що се отнася до привличане на инвеститори. Кметът не отрече обаче и факта, че от няколко месеца МРРБ се е активизирало и дори в сряда му предстои нова среща със специалисти от Министерството.
 
Община Лом е следващата дунавска община, където има регистрирани активни свлачища, предаде Владимир Недев. Общият им брой е 28. Най-много те са при село Сливата- 15, в село Орсоя- 8, а в Лом са 5. Активни са свлачищата в Орсоя и Сливата.

Проблем със свлачищата има също и в община Димово, област Видин. Там обаче разчитат предимно на собствените си сили за справяне с проблема. За два от обектите, където се изискват повече средства за възстановяването им, Общината е кандидатствала с проекти за финансиране към Министерството на околната среда и водите, обясни пред Катя Борисова кметът, Лозан Лозанов.

"За тези обекти са нужни повече средства- от порядъка на 50 000- 60 000 лв., които не можем да набавим сами", допълни Лозанов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45