Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.
"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."
В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.
"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."
Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.
Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.
"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."
Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.
Няма проблем с корабоплаването по река Дунав в началото на българския участък на реката. Нивото на водата е около средните стойности, каза капитан Тони Тодоров, директор на Дирекция "Речен надзор - Лом". Падналите у нас дъждове не са оказали влияние върху пълноводието на реката. Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви пред..
Модерен фитнес и уелнес център се предвижда да бъде направен във видинското село Арчар . Населеното място има голям потенциал за развитие, а идеята на този проект е да привлечем колкото може повече млади хора и деца да спортуват и да бъдат активни, каза за Радио Видин Стела Стаменова , инициатор на проекта: „Арчар е най-голямото село в..
Няма повод за притеснение относно скатните води и възобновяване на свлачището в село Цар Симеоново , обясни кметският му наместник Ивайло Томов . Не е имало кризисни ситуации след поройните дъждове, които паднаха в региона, допълни той. "На този етап нямаме повод за притеснение. След като имаше наводнения има изградени канали." През 2015..
Няма проблем с корабоплаването по река Дунав в началото на българския участък на реката. Нивото на водата е около средните стойности, каза капитан Тони Тодоров , директор на Дирекция "Речен надзор - Лом". Падналите у нас дъждове не са оказали влияние върху пълноводието на реката. "Дъждове има, но за съжаление вероятно няма обилно снеготопене..
Покривът на читалището във видинското село Дружба се нуждае от ремонт. То е създадено през 1927 година и първоначално се е помещавало в частен дом, след това в сградата на местното училище и накрая в кметството. Това каза Ивелина Николова , секретар на Народно читалище "Постоянство 1927" в с. Дружба. "При закриване на училището читалището се..
Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има опасност за..
В Берковица помагат на семейство от Украйна , потърсило спасение от ужаса на войната. Михаил и Албина пристигат в България през декември с трите си деца, най-малкото от които само на месеци. След три години опити да напуснат Украйна, преминават границата с Молдова пеша, с един куфар само. Очаква ги Ненчо Иванов , с когото Михаил се познавал...