Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Еко Свят"- за Седмицата на гората, обучението на горските служители и как да се грижим за птиците

За гората и птиците- с любов

Снимка: Радио ВИДИН

Днес в "Еко Свят" говорим за Седмицата на гората, която традиционно се провежда от 1 до 7 април; за обучението по сертификация за горски служители; в предаването ще научите кои са интересните птици в България и какви грижи полага Българското дружество за защита на птиците за опазването на видовете.

От 1 до 7 април традиционно се отбелязва Седмицата на гората. Идеята за инициативата е на стажант-лесовъда Георги Минков, изложена в статията му "За празника на залесяването" в сп. "Горски преглед" от 1934 г. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването. Това предложение е прието и първата Седмица на гората, открита от началника на Отделението за горите и лова Илия Стоянов, е проведена от 15 до 22 април 1934 г. Всеки ден през празничната седмица слушателите в столицата са имали възможност да чуят и "радио-сказки" на различни горски теми, а лесовъдите по места организират освен беседи и залесявания.

Държавно горско стопанство Видин ще отбележи професионалния си празник с две залесявания.


"Седмицата на гората ще я отбележим със залесявания в двора на СОУ "Цар Симеон Велики" и ГПЧЕ, което ще се случи след великденската ваканция. Когато е въведено това мероприятие през миналия век, най-напред е тръгнало от училищата на България. Правени са такива залесявания с цел възпитание на младото поколение. Масови залесявания няма как да правим в пролетния сезон на наша територия, защото нашето залесяване е есенно време", каза директорът на горското стопанство Веселка Борисова и пожела на своите служители да имат волята и търпението да устоят на това, което в момента се случва в горите.

СнимкаУченици засадиха дървета и храсти в дворното пространство на СОУ "Цар Симеон Велики" във Видин. Инициативата е организирана от Екоклуб "Зелени хора" на училището и Държавно горско стопанство- Видин.

"Учениците засадиха брези, липи, храсти, които ще образуват жив плет на северната ограда на училището, кедър и аризонски кипарис. За тази инициатива благодарим на ДГС Видин, което се отзова на нашата молба да подновяваме насажденията в двора на училището", каза  помощник директорът Светломира Пешева пред Нора Йоцова.

Екоклуб "Зелени хора" активно взима участие в такива инициативи.

"От няколко години засаждаме дръвчета и храсти в училищния двор по повод Седмицата на гората. Тази седмица, със засаждането на тези дръвчета, отчитаме и една друга дейност, която е свързана с 22 април- Деня на Земята", каза Боянка Ценова- преподавател по биология и здравно образование и ръководител на клуба.

Обучение по горска сертификация се проведе в Берковица за две горски стопанства- в Берковица и Говежда. Кои теми засегна обучението обясни пред сътрудника ни Петя Генова Георги Стефанов от организацията обучител WWF.

Георги Стефанов, Снимка: Петя Генова"Горската сертификация по стандарта FSC цели да промени начина на ползване на горите навсякъде по света. Тя стана особено популярна през последните 10-20 години и към момента над 180 милиона хектара гори по света се управляват по този начин. Основното различие, което може да наблюдаваме към днешна дата е, че при навлизане на този стандарт при управлението на горите, трябва да бъдат отчитани два липсващи досега компонента- социалните отношения и връзката с местното население, опазването на околната среда и горите", каза Георги Стефанов.

Сертификацията означава устойчиво управление на горите, при което заедно с дърводобива се спазват определени изисквания за опазване на вододайните зони, застрашени и изчезващи видове и културата и поминъка на местното население.

Обученията за сертификация започнаха от средата на март и досега са проведени за служителите на горските стопанства в Клисура, Карлово, Хисаря и Тракия, Берковица и Говежда. От 14 до 17 април предстои да се проведе за 4 стопанства в Пловдивски регион - Пловдив, Асеновград, Първомай и Кормисош. Обученията по горска сертификация включват и практическа част, освен теоретичната.

СнимкаНа 1 април отбелязахме и Международния ден на птиците. Този ден се празнува по целия свят от 1906 г. Решението за обявяването му за специална дата е прието на 6 декември 1906 г. по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Това е една от първите природозащитни дати в международния календар от глобални събития, чрез която хората заявяват своята загриженост за опазването и съхранението на дивата природа на планетата ни. Интересното е, че сред защитените според Конвенцията видове, попадат не само полезните за селското стопанство птици, но и всички видове от рода на ястребовите, много от които вече са изчезнали, а други са записани в Червените книги на застрашените видове по света.

Защо птиците са специални за нас- хората, научаваме от Теодора Петрова от Българското дружество за защита на птиците:

"Те са по-лесни за наблюдение от нас хората, за разлика от други животни. Те са станали символ и са влезли в много митове и легенди заради тяхната вдъхновяваща способност да летят. Много птици като орлите, щъркелите, лешоядите наистина са легендарни и за тях има интересни митове. БДЗП е първата природозащитна организация в България, която е създадена през далечната 1988 година и вече 26 години ние имаме една и съща мисия- да се грижим за опазването на птиците и на дивата природа в България и по този начин вярваме, че отстояваме правото на всеки човек да живее в чиста и здравословна среда."


България е една от страните в Европа с най-голямо птиче разнообразие. 70% от всички видове птици в Европа могат да се видят и у нас- 409 вида. 14 от тях са световно застрашени. От 38 вида грабливи птици, които населяват Европа, 36 се срещат у нас. Над българското Черноморско крайбрежие минава вторият по значимост миграционен път в Европа - Виа Понтика, през който ежегодно прелитат милиони птици на път към Африка и обратно. На нашето Черноморие се намира защитената местност "Пода", която е мястото с най-много птици на квадратен километър- 269 вида на 1 кв. км.

Снимка: Община БелоградчикВ Белоградчик отбелязаха Международния ден на птиците с посещение на децата от ІІ клас на Начално училище "Васил Левски" в Природонаучния музей. Проявата е организирана от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Белоградчик. Уредникът Тодор Илиев разказа на децата как могат да се грижат за пернатите обитатели на гората.

"По голяма част от птиците в България се срещат и в нашия регион. Можем да видим почти всички видове птици. Птиците са едни от животните, които са много доверчиви. Не се крият, за разлика от бозайниците, които почти няма как да ги видите. По принцип, птиците, както и всички останали видове, са застрашени от човешката дейност, броят им намалява, особено на хралупогнездещите. Те са застрашени, тъй като човек изважда старите възрастни дървета от гората, за да не се предават болести между дърветата и съответно не остават дървета с хралупи. Затова може да видите синигери как гнездят между бутилки и по най-различни места, защото няма къде. И затова ние хората трябва да се опитаме да им помогнем- от една страна с къщички, от друга страна с подхранване", разказа пред децата уредникът Тодор Илиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00