Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли къде да предаваме едрогабаритните отпадъци

Контейнери за текстил, обувки и гума са поставени във Враца
Снимка: Жоро Александров

Осигуряването на площадки за безвъзмездно предаване едрогабаритни, опасни отпадъци и други е уредено в Закона за управление на отпадъците, като те трябва да бъдат изградени до края на 2015 година. Общините, които не се съобразят с това изискване в срок, ще заплащат допълнително такса за депониране, докато не изградят тези обекти. Изграждането им може да бъде направено от местните управи или чрез сключване на договори с фирми, притежаващи разрешение за събиране, транспортиране, рециклиране или оползотворяване на отпадъци. На площадките могат да се приемат обемисти домакински отпадъци (шкафове, гардероби, легла, дивани, фотьойли, матраци и други), строителни отпадъци от ремонтна дейност, биоразградими отпадъци, батерии, електрически уреди и т.н.

В община Лом събирането на едрогабаритните отпадъци се извършва на специално обособена за целта площадка, собственост на фирма, сключила договор с местната управа.

"От 1- ви август 2014 година Община Лом е сключила договор с фирма и жителите на общината имат възможността безвъзмездно да предадат излезлите от употреба от домакинствата им едрогабаритни уреди и предмети. За целта е обособена площадка с площ от 5 408 кв. м на територията на бившия електрокарен завод. На тази площадка гражданите могат да предадат и излезлите от употреба МПС, отпадъци от опаковки от стъкло, пластмаса и хартия"- съобщи за Радио ВИДИН сътрудникът ни Владимир Недев.

Сравнително същото е положението и в община Козлодуй. Сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар Лора Генова, главен експерт "Екология и опазване на околната среда" в местната управа.

"Последната информация, която имаме е, че общините могат да се справят с проблема чрез сключването на договори с определена фирма. Ние също процедираме така и имаме договор с фирма, която да е отговорна за този процес"- каза Лора Генова.

В Белоградчик имат готов проект за претоварна станция и се надяват той да стартира скоро. Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси за коментар Борис Николов- кмет на общината.

"Всичко според мен е баланс на потребности и способности. Имаме готов проект за нова претоварна станция, с чиято реализация средствата ще се намалят значително. Това е трябвало досега да бъде направено. Общината и държавата не са си свършили работата"- каза за "Актуално" в "Посоките на делника" Борис Николов.

Враца има опит по въпроса със събирането на едрогабаритни отпадъци и дори разработва пилотен проект за повторната употреба на някои от тях. Изградена е специална площадка, а в града има и 10 контейнера, в които се събират текстил, обувки, гума. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с кмета на община Враца Николай Иванов:

"Такава площадка е почти изградена в нашата община. Тя е разположена на регионалното депо за опасни отпадъци. Мястото е облагородено и указано с информационни табели. В града са разположени и десет контейнера за събиране на текстилни отпадъци директно от домакинствата. Разположен е и един голям складов контейнер за информационен център и пункт за повторна употреба на предмети, които са били изхвърлени, но може да им бъде даден втори живот. Имаме и договор с фирми за приемане на отпадъци от домакинствата. Още информация може да се намери на сайта на Община Враца, в раздел "Екология" ."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56