Враца ще стане за една вечер столица на европейския професионален бокс. Това ще се случи на 9 май, Денят на Европа, обявиха организаторите на най-голямото спортно състезание за годината в града под Околчица. За трета поредна година във Враца ще има подобна боксова гала. Кулминацията на вечерта ще бъде боксовата среща между европейската шампионка Галина Иванова и представителката на унгарската школа Чила Немеди.
Галина Иванова е световна шампионка по бокс в пет различни версии, двукратна европейска шампионка в категория "петел". Семейна е, с едно дете. Повече за кариерата си и бокса, Галина Иванова разказа в следващия разговор:
Госпожо Иванова, ще Ви върнем в началото на Вашата кариера- как момиче с физика на художествена гимнастичка избра бокса? Как започна всичко?
Ами, как... физиката не е от значение. Първоначално нямах никакви намерения да ставам състезателка, а просто исках да поддържам форма с някакъв спорт. Тренирах лека атлетика, но спрях, тъй като този спорт не беше за мен. Все пак, не исках да спирам изцяло със спорта, затова се ориентирах към кикбокса, а впоследствие и към бокса. За мен боксът е по-красивият спорт.
След раждането на Вашата дъщеря отново се върнахте към бокса. Това ли е Вашата голяма любов в професионалния път?
Определено! Детето ми и боксът- те са животът ми.
Казвате в едно интервю, че никой не иска да се бие с Вас, защото се страхуват, което е наистина впечатляващо! Разкажете за най-трудните си победи.
Всяка победа е много трудна за мен, но след всяка изминала среща фокусът ми се насочва към предстоящите мачове и по този начин предишните срещи не ми изглеждат толкова сериозни. Всъщност, вече не се страхувам толкова, колкото преди, но като цяло фактът, че печеля победите си извън територията на страната- това е и най-голямото притеснение и заплаха за опонентките ми. В нашия спорт вниманието на съдиите обичайно е насочено към домакина на срещата. В моя случай обаче винаги успявам да насоча съдийския интерес към себе си.
Всъщност колко титли сте спечелили на ринга?
Имам пет световни титли, както и две европейски. Първо, спечелих европейския, а после- и световния пояс. След това бяха овакантили европейската титла и играх за нея във Франция, като отново я спечелих.
Загубите на какво учат?
В повечето случаи загубите при мен са 2 на 1 съдийски гласа в полза на опонентката ми, или пък други спорни и дори смешни понякога решения. Именно тези резултати ме карат да се озлобя и нахъсам още повече и да търся единствено победата. Миналата година получих един неприятен, но ценен урок от срещата си с едно много младо момиче, което подцених. Независимо от това, мотивирах се още по-силно да продължавам напред и да не се отпускам. В моя спорт слаби противници нямам. Всички тренират усърдно, а ако в България някой може да си позволи да не тренира, в чужбина това не се толерира. Когато предстои събитие от такъв ранг като гала вечерта във Враца, всички тренират на 100%.
Когато хората чуят бокс, обикновено свързват този спорт с болка, с агресия..., а всъщност се оказва, че той е цяла култура. Истина ли е това?
Да, така е, а агресията в повечето случаи вреди. Тя трябва да бъде умерена, иначе води до пагубни резултати. Ако тръгнеш с тази настройка в първи рунд, но човекът от другата страна съумее да запази спокойствие и да овладее ситуацията, той ще победи.
Споделете, този спорт Вас лично на какво Ви научи?
На дисциплина, най-важното от всичко.
Вие отново ще се борите за титла във Враца, а Чила Немеди ще бъде Ваш противник на ринга. Кажете няколко думи към нея преди мача на 9 май.
Внимавай! Тя не може да си представи каква сила е това, че ще играе тук. Сега виждам какво им е на всички, защото по принцип има едно притеснение от това как ще се представя, защото ще ме гледат много близки и познати. Всъщност- зная ли, че публиката ще вика за мен, сърцето ми започва да тупти много приятно.
Накрая и нещо лично- Вашата дъщеря Вики ще поеме ли по пътя на своите родители?
В началото, когато беше на годинка и половина, я водехме с нас по лагери в Белмекен, а в залата, беше нон стоп с каска и ръкавици. Сега обаче иска да е дама, интересува се от танци, пеене, рисуване. Все пак, и аз имах такъв период- носех обици, пръстени, бях с маникюр постоянно. Сега обаче изобщо не обръщам внимание на това, тъй като когато се занимаваш професионално със спорт, двете неща не могат да се съчетаят. За мен това е губене на време- имам гланцове и лакове, но всичко е купено заради дъщеря ми.
Пожелаваме Ви победа. Отправете няколко думи към зрителите на предстоящия мач.
Да заповядат и да станат свидетели на красив бокс. Аз винаги се опитвам да играя красиво и мисля, че и този път ще се получи зрелищна среща!
Визитки:
Галина Иванова
Галина Иванова е родена в Бургас на 8 март 1978 г. Тя е една от най- успешните и обичани български боксьорки, с впечатляваща кариера, донесла и пет световни титли, както и два европейски пояса.
Дебютът на Галя на професионалния ринг е през 1999 г., когато побеждава по точки друга българка- Цветанка Христова. Името на Галина се прочува след убедителната й победа над световноизвестната сънародничка Дейзи Ланг, в мач за световната титла на IBF през 2003 г. Следват години на убедителни победи, които и носят и европейската титла след победа над французойката Мириам Чомаз, както и световна титла, след триумф над датчанката Анита Кристиансен. Кулминацията в кариерата на Галина Иванова е притежанието на трите най-престижни световни титли, които й носят и световна слава и безспорен авторитет в боксовите среди.
Галина живее и тренира в София, със съпруга си Венци Иванов, с който са основатели на столичния клуб "Winners", както и с малката им дъщеричка Виктория.
Чила Немеди
Чила Немеди е унгарска боксьорка, родена на 6 февруари 1982 г. в Сопрон, Унгария. След силна кариера при аматьорките, унгарката прави шеметен дебют и при професионалистките, като побеждава убедително своята опитна сънародничка Мариана Гуляс през 2014 г. Следват категорични победи, които водят до мач за Световната титла на WBF, която Немеди безапелационно печели. Силната унгарка ще се изправи срещу Галина Иванова на 9 май в спор за световна титла на WBA.
Борци от Враца се отчетоха с престижни класирания на силен международен турнир в Перник. Най-малките състезатели на СК "Ботев 93" взеха участие в мемориалното състезание в памет на Николай Георгиев-Кимбата в Перник. Те се представиха страхотно и показаха, че освен победите на тепиха са се изградили и като задружен отбор, похвалиха се от..
Монтана ще е домакин на финалния турнир за купата по баскетбол при жените. Кандидатурата е обсъдена и се очаква оповестяването от страна на федерацията. Мачовете ще се играят на 1-ви и 2 март. В зала „Младост" за трофея ще се борят Монтана, Берое /Стара Загора/, Рилски спортист /Самоков/ и Локомотив /София/.
"Монтана" ще изиграе последната си проверка пред подновяването на мачовете от Втора лига. В четвъртък момчетата на треньора Танчо Калпаков играят с "Ком" (Берковица). За сега срещата е насрочена за 15:00 часа. Все още няма яснота на кой терен ще се проведе спаринга. На 18 февруари "Монтана" гостува на дубъла на "ЦСКА 1948".
Обявиха програмата на "Ботев" (Враца) в първите няколко кръга от елитната футболна дивизия. От Спортно-техническата комисия оповестиха графика на футболните срещи до началото на март. Поради телевизионните предавания, програмата се прави на по-къси периоди от време. "Ботев" ще приеме "Локомотив" (София) на 14 февруари в петък. Мачът на стадион..
"Видабаскет" надигра категорично "Политехника" Дупница в дербито на 14-ия кръг на Българската баскетболна лига, А група, Регион Запад. Срещата в спортна зала "Фестивална" във Видин завърши при резултат 89:70 точки (25:16, 17:12, 31:21, 16:21). Това бе десета победа за момчетата на Иван Тилев, които са на второ място във временното класиране с точка..
Защитникът на "Монтана" Димитър Буров ще претърпи операция на ахилес на десния крак. Интервенцията се налага, след като левият бек се контузи по време на контролата в Алания срещу швейцарския "Брюл". Направеният допълнителен медицински преглед показал, че скъсването е налице. Във вторник Буров ще претърпи операция. Така бившият капитан на "Монтана" ще..
Отборът момчета, родените 2014 година, от Детско-юношеската школа на "Локомотив" /Мездра/ с треньор Владимир Найденов изигра два равностойни и стойностни мача с общо 8 полувремена по 15 минути срещу отбора на Септември /София/. В едната от срещите малките „железничарчета” постигнаха победа след страхотен обрат и много голове с 6:3, а във..