Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изпята ли е българската детска песен

4
Второкласници от СОУ"Св.св.Кирил и Методий" Видин репетират
Снимка: Нора Йоцова

Музиката за деца е една доста интересна тема, защото чрез песента подрастващите се учат. Учат се на хармония, на естетика, на усет... Оказва се, обаче, че както в образователната ни система и в музицирането на българска детска музика има криза. Много конкурси за детска песен вече са в миналото. Създаването и издаването на песнички вече е много трудна работа. Всички тези факти ме накараха да потърся мнението на специалисти в тази област. Какви стъпки предприема БНР за популяризирането и създаването на нова детска музика попитах продуцента на детска музика в музикална къща "БНР" Доротея Петрова:

"Търсене на детска музика има, но за съжаление от известно време върви тенденция към опорочаване на жанра, защото според мен причината е в липсата на песни. От една страна и ние в националното радио вече нямаме такива възможности да финансираме създаването на песни. От друга страна- ето, например, конкурсът "Сладкопойна чучулига" в Бургас, който беше единственият конкурс, който продуцираше нови песни. За съжаление последните 2 години той беше спрян и като че ли няма надежда да бъде възстановен като конкурс за български детски песни. Значи от една страна липсва българска продукция, от втора страна липсва българска продукция, специално адресирана за деца. И когато децата, имайки нужда да пеят търсят репертоар, те търсят в интернет, свалят някакви инструментали, повечето песни са на български поп изпълнители, които не са подходящи за тяхната възраст и така се шири един доста съмнителен репертоар. Но не можем да обвиняваме децата и ръководителите на тези школи, просто има един огромен дефицит. Дори, за съжаление, си мисля, че това е някаква съзнателна политика за прокарване на чужди културни интереси."  

Когато започнах работа по темата за детска музика, се оказа, че във Видин няма детски хор. Има отделни вокални групи в някои училища, които се изявяват само за определени празници и не провеждат занимания целогодишно. Така, стигнах до профилирано учебно заведение, където има специалисти, които се занимават от години с обучение по пеене. Как се справят с репертоара с детска музика във видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий"- потърсих мнението на вокалният педагог Ани Козарова, която ръководи задължителната избираема подготовка по музика на 2, 3 и 4 клас.
Снимка
"Аз също бих искала да има повече песни, написани за децата. Опитвам се, разбира се, да намеря някои по-интересни песни, които биха ги накарали с желание да ги изпълняват, като се обръщам и към автори, които са утвърдени и някои съвременни автори. Една от песните, която децата от втори клас ще ви изпеят, е песента "Жабата Жанета", която е написана от една моя приятелка. Казва се Цецка Върбанова, тя преди години ръководеше хор "Видин", а в момента работи в Германия. Песента е много интересна и класовете, с които съм работила, много я харесват и изпълняват с огромно желание. Още една песничка тази година учихме от Константин Ташев, "Здравей приятелю чудесен" и също добре я приеха децата. Две музикални приказки, които преди години подготвяхме с ученици от училището. Едната се нарича "Къщичка под снега" и е написана от композитора Кирил Ламбов, а другата се нарича "Рожден ден", написана е от Маргарита Маргаритова, концерт-майстор на Симфониета- Видин. Подготвихме ги с ученици от 3 и 4 клас и бяха изпълнени в детските градини, съвместно с колеги от симфониетата", разказа вокалният педагог Ани Козарова.
Венеция КарамановаВ "Заедно" ви срещам и с Венеция Караманова, диригент на Детския хор на БНР от 1978 година. Хорът е със състав от 98 деца. Най-малките хористи са 8-годишни, а най- големите- 18-годишни, като преобладават момичетата. Само 4 момчета пеят в момента в Детския хор на БНР. Започвам разговора с нея за промяната в работата с деца през годините. Все пак един диригент на детски ансамбъл трябва да бъде и педагог. С моята събеседничка говорим за това как се възпитава у хористите културата да представят страната си в чужбина, какво е да премине една част от живота на човек пред очите ти и каква е приемствеността между поколенията, в името на изкуството. Това са част от темите, които обсъждаме с човека, който подготвя и реализира творчески програми на Детския хор на БНР за страната и чужбина, както и постоянната звукозаписна дейност на състава - Венеция Караманова:

"Много се промениха децата, много се промениха поколенията. Емоционалното им реагиране, психологическата им устойчивост се промени. Аз работя с деца вече 37 години и мога да направя сравнение как се променят поколенията. Първо промените стават все по-бързо. Децата порастват по-бързо, заради комуникациите, с които разполагат. Тяхната реакция става много по-бърза, но музикалната им памет става по-ленива. В детския радиохор се изграждат навици за колективно общуване. Ние сме като емисари на българската култура зад граница. Това задължава децата да бъдат винаги с много добро възпитание, с много добър външен вид, с много добри езици, да умеят да контактуват при всякакви положения. Ние много говорим с тях за това. Младите хора могат да бъдат много точни, много възпитани, много коректни, ако им създадем ние възрастните условия за това."  

Чуйте подробностите от всички разговори в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Шофьор на такси в Монтана е хванат да кара пил

Водач на таксиметров автомобил е задържан за управление под въздействието на алкохол в град Монтана , съобщават от Областната дирекция на МВР. Шофьорът на таксито е спрян за проверка  от служителите на "Пътна полиция"  тази нощ, около 02:00 часа, на ул. "Петър Димитров - Пената" до Спортна зала "Младост". Пробата му за алкохол е отчела 1,63 промила...

публикувано на 20.11.24 в 10:58

Оранжев код за силен вятър е обявен за областите Монтана и Враца

Рязка промяна на времето ще премине днес над България с бурен вятър, като в областите Враца и Монтана предупредителният код е от втора степен – оранжев. Властите предупредиха, че се очакват пориви на вятъра от 115-120 км/час. Кметът на Враца Калин Каменов призова от профила си в социалните мрежи хората от града под Околчица да бъдат..

публикувано на 20.11.24 в 09:52

Таксиметровите шофьори във Враца проведоха автопротест

Във Враца таксиметровите шофьори организираха протестен автопоход по главните пътни артерии в града. В шествието се включиха около 100 автомобила.  Недоволството е срещу поскъпването на застраховката "Гражданска отговорност" за такситата. Според протестиращите шофьори то е неоснователно и ще доведе до проблеми в този тип транспортни услуги.

публикувано на 20.11.24 в 09:32

Над 1400 са заявленията за енергийни помощи в общините Кула, Бойница и Грамада

Общо 1433 заявления за отпускане на целева помощ за отопление са приети за зимен сезон 2024/2025 г. от 1 юли до 31 октомври в Дирекция "Социално подпомагане" Кула за общините Кула, Бойница и Грамада. Това е с 42 по-малко в сравнение с миналата година.  Отпуснати са средства на 1153 лица и семейства с 12 повече от миналата година. В община Кула са..

публикувано на 20.11.24 в 08:45

Обявиха обществена поръчка за пътя през Салаш

Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви  обществена поръчка  за актуализация на техническия проект и строителството на участък с дължина 5 км от път III-1102 Арчар - Салаш. Оферти могат да се подават до 13 януари 2025 г., а индикативната стойност на проекта е  14 924 000   лв. без ДДС, съобщиха от пътната агенция...

публикувано на 20.11.24 в 08:28

Ремонтират северния вход на Монтана

В Монтана ремонтират северния вход на града с 30 000 000 лв. Средствата се отпускат по инвестиционната програма на общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отсечката на булевард „Трети март", в посока Лом, ще бъде основно променена с предстоящия ремонт. Предвижда се изграждането на три кръгови кръстовища, от..

публикувано на 20.11.24 в 07:40

Снимката на 19 ноември 2024 година

Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..

публикувано на 19.11.24 в 18:05