Видин е домакин на двудневна конференция "Дунавски партньорства за растеж", в края на която ще бъде подписан Меморандум за учредяване на Транснационален институт "Дунавски перли".
В работата на форума участват партньорски организации от горното, средното и долното поречие на река Дунав; координаторите по отделните приоритетни оси за изпълнение на Дунавската стратегия и представители на управляващите органи на оперативните програми.
Конференцията бе открита от изпълняващия длъжността кмет на Видин Добромир Дилов.
"Всички присъстващи тук ни обединява идеята да превърнем териториите по поречието на Дунав в процъфтяващи региони. Дунавската стратегия свързва намеренията и усилията и на Европейския съюз, и на държавите, разположени край река Дунав, да постигнат висок стандарт на живот и просперитет във всички сфери", каза в приветствието си към участниците Добромир Дилов. И коментира, че с откриването на моста при Видин-Калафат е направена още една голяма крачка по отношение на свързаността между европейските държави и новите перспективи за по-интензивни междусъседски контакти между България и Румъния и пограничните населени места в областта. Инж. Дилов изтъкна факта, че връзките в сферата на бизнеса, търговията, транспорта, туризма и разработването на съвместни проекти са станали по-динамични и се отварят нови възможности за комуникация с европейските държави. В същото време има още много какво да се желае по отношение на инфраструктурата, която е ахилесовата пета не само за Видинска област, а и за целия Северозападен регион, значителна част от който е разположен по поречието на Дунав.
"Позволявам си да поставя такъв конкретен въпрос на този форум, защото неговото решаване има ключово значение за отношението на чуждестранните инвеститори и за развитието на Видин като привлекателна туристическа дестинация. Разбира се, това важи и за други територии и има приоритетна значимост. Стратегията за развитие на Дунавския регион цели именно да решава такива проблеми и осигурява надежна основа за сближаване със съседните държави и региони, осигурявайки по-добро сътрудничество, ефективност и въздействие на националните, местните и политиките на Европейския съюз", обобщи инж. Дилов. Той благодари на организаторите на форума и пожела ползотворна работа.
Домакин на събитието е Областна администрация Видин. Приветствие към участниците в събитието поднесе и Областният управител на Видин Момчил Станков:
"От векове видинчани са градили своя град на бреговете на река Дунав, така че да могат да ползват природните му блага, да се любуват на красотата му. Но най-вече да общуват. Стратегията на Европейския съюз за благоденстващ Дунавски регион е именно тази философия, инструмент и ресурс, перспектива на визията, като една благоприятна природна даденост, която ние трябва да използваме. Затова вярвам в нейната сила да обединява хората от Шварцвалд до Черно море."
Работата на международната конференция започна с презентация на управителя на ОИЦ Видин Мариела Савкова, на тема "Стратегия за Дунавския регион".
В рамките на форума ще бъде представена актуална информация за подготовката и изпълнението на Дунавската стратегия в България, участниците ще се запознаят с възможностите за финансиране на дунавски партньорства по различни оперативни програми, с добрите практики, с нови проекти и бъдещи партньорства. Идеята на конференцията е да се очертаят перспективите пред региона във връзка с програмния период до 2020 година и изпълнението на проекти, водещи до постигане на целите на Дунавската стратегия.
Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на нова експозиция във видинския исторически музей " Конака ". За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..
Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..
"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин. Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..
Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..
Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..
Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..