Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да променим ли Конституцията?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, трябва ли да се промени Конституцията. Както стана ясно преди дни, комисия ще мъдри промените в основния ни закон. Това обаче по никакъв начин няма да засегне живота на обикновените граждани. Казват го хора от Видин с активна гражданска позиция:

"Конституцията не трябва да се пипа толкова често. Според мен това е едно отвличане на вниманието преди местните избори. Като са решили да правят промени, защо не се насочат и към намаляване броя на депутатите. Досега промените, общо взето, са за разширяване на демокрацията, но нищо не се усеща при нас - хората. Корупцията си съществува и сред съдебната, и сред изпълнителната власт. Те сега с тази промяна в Конституцията искат да си нагласят точните хора, да си извършат и в това отношение кадровите промени".

"Винаги има нужда от един по-съвършен основен закон, но Конституцията не би трябвало да търпи и много промени, тъй като това създава правна несигурност в обществото", е мнението на действащия юрист Пламен Стефанов, който е и председател на видинската адвокатска колегия.

През изминалата седмица парламентът гласува да бъде създадена временна комисия, която да работи по внесените от ГЕРБ, РБ, ПФ и 8 депутати от БДЦ предложения за промени в Конституцията. В срок от 7 дни от създаването й комисията трябва да предложи на Народното събрание правилата за обсъждане и приемане на законопроекта. Тя ще работи до приемането/отхвърлянето му.

"Този тип промени ме карат да съм особено внимателен, защото не съм убеден, че тези промени са от обсега на Обикновено народно събрание, което може да ги приеме. От чисто политически характер имам безпокойството, че се цели подмяна на персоналния състав на Висшия съдебен съвет. Управляващото мнозинство да избере от парламентарната квота хора, послушни нему, които да взимат кадрови решения, които са в тяхна полза. По този начин магистратите губят част от своята независимост", заяви пред Жоро Александров депутатът Явор Хайтов от БДЦ, който е и един от членовете на временната комисия.

Какви са разсъжденията на управляващите и опозицията за промените в Конституцията? Попитахме видинските народни представители Владимир Тошев от ГЕРБ и Филип Попов от БСП.

"Промените, които предлагаме ще бъдат подкрепени стабилно, за да можем да гарантираме на държавата в следващите години една устойчива реформа в съдебната система", заяви Владимир Тошев.

"Единственият проблем на управляващите, но който ще бъде разрешен, е завземането на съдебната власт. Конституцията е наш основен закон. Той не е локум, за да се разтяга според вкусовете на който и да е управляващ", каза Филип Попов.  

Докато слушахме видинските народни представители, на телефоните на Радио ВИДИН се обадиха слушатели, обединявайки се около това, че Конституцията първо трябва да се спазва преди да се променя.

От друга страна пък, защо наистина да няма промяна в Конституцията, но ако наистина това доведе до по-качествено правораздаване и по-добър достъп на хората до правосъдие.

Още за това, трябва ли да се промени Конституцията, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28