Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесно ли се адаптира един чужденец в българско село

Англичаните Дейвид и Винсънт от село Вълчек: "На село е идеално за почивка"

4
Винсънт и Дейвид (от ляво на дясно)
Снимка: Радио ВИДИН
Лесно ли се адаптира един чужденец в България, добре дошли ли са тук и какво води англичаните в китните села на българския Северозапад? За да проверим, поемаме към видинското село Вълчек.

Дейвид и Винсънт са братя, родени в Англия. Но намерили новия си дом в малкото село в община Макреш. Казват, че животът в българското село е много спокоен, в него намират уюта и тишината, които им липсват в родното място. Наслаждават се на красотата на природата, вкусната храна и доброто вино. Дейвид има и хоби- обикаля с мотор красивите кътчета в България. Убедени са, че когато се пенсионират, ще заживеят постоянно тук.

"Тук сме от 2006 година. Селото е много спокойно, красиво, приятни хора живеят тук. Спокойствието и тишината ме правят много щастлив. Понеже в България е много студено зимата, зимните месеци се връщам в Англия, работя тогава, а от март отново идвам в село Вълчек. Хората на 95% от тях са дружелюбни, но има и една малка част от местните, които са подозрителни, но така е по целия свят, не само тук. Когато се пенсионирам, ще се преместя за постоянно. Пътувал съм доста, няма по-добро място, когато слънцето изгрява е нещо прекрасно"- разказа 52-годишният Дейвид.

Брат му Винсънт е на 55 години. Живее в Нова Зеландия, в малък град, където е спокойно и намира много общо между живота си там и на село. През почивките си идва във Вълчек. Обожава лова и риболова, както и хубавата храна, която се отглежда в дворовете на хората, а бирата и виното са много добри.

СнимкаМишел и Бари са англичани, които са започнали нов живот в България. Срещнахме се с тях там, където са избрали да живеят, далеч от родния им дом- сега притежават имот във видинското село Гара Орешец. Призванието, което ги е довело тук, е благородно, тъй като са част от инициативата "Да помогнем на българските улични котки и кучета".

"Занимаваме се с благотворителност. Нарича се "Да помогнем на българските улични котки и кучета". Какво правим всъщност- вземаме кучетата и котките от улицата и организираме всичко- от храната за тях, плащаме за ветеринарни грижи. Също така изпращаме много от кучетата зад граница- някои отиват в Англия, Германия. Последния месец изпратихме 18 животни, а следващия- нови 25. Това са всички породи кучета, имаме и кучета- инвалиди, кученца, големи породи, имаме много"- разказа Бари.

Със съпругата си Мишел живеят в Орешец от шест години. Местните хора определят като добри, но всяко правило си има изключения. Не се разбират добре със съсед, който отровил 13 от техните котки.

Снимка"Човекът от съседната къща отрови 13 от нашите котки миналата година. С друг нямаме проблеми, само с този съсед. Опитваме се да научим повече българи, да ги образоваме на хуманно отношение към животните. Да говорим с хората за това колко важно е животните да бъдат кастрирани, защото много от тях не вярват, че това ще реши проблемите. Казваме на хората да купуват храна за кучета, а не да ги хранят с хляб. Добър знак е, че започнаха да купуват гранулирана храна. Дори и местните магазинери зареждат с такава стока"- обясни Мишел.

В дома на Мишел и Бари заварихме 25 котки и десетина кучета, всичките безстопанствени, някои от които и в тежко здравословно състояние. Във ферма недалеч от дома им пък се грижат за изоставени коне и магарета.

"Не можем да спрем, луди сме по животните. Ще привличаме доброволци от други държави, които да ни помагат с кастрациите и обезпаразитяването. Скоро екип от Англия ще ни дойде на помощ, през юли. Те ще извършват кастрации във Видин", каза още Мишел.

Още за живота на Дейвид и Винсънт от Вълчек, както и на Мишел и Бари от Гара Орешец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14