Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия спортен журналист

Снимка: Жоро Александров Архив
В "Посоките на делника" разговаряме с едни истински професионалисти сред репортерите, които отговарят за спортния ресор, защото на 2 юли е Деня на спортния журналист.

Определението за спортна журналистика в енциклопедиите гласи следното: това е социално значима дейност по събирането, обработката и разпространението на спортна информация чрез каналите за масова комуникация - преса, радио, телевизия, интернет.

За никого не е тайна, че българинът обича спорта, а спортът от своя страна се отплаща с много радости и поводи за национално самочувствие.

Колегата Цветомир Цветанов се раздава за своята кауза, а тя е да отразява обективно, интересно новините от света на спорта. Четири години вече е водещ на предаването "Клуб спорт" по Радио ВИДИН.

"Най-важното в спортната журналистика е да си в час със спортните събития, които се случват, защото публиката, която се интересува от спорт, е доста специфична. И ако сбъркаш името на някой отбор или пък кажеш неточен резултат, веднага следва критика. В работата си се старая да не правя компромиси. Правя такива със себе си, защото спортните събития не винаги са в удобно за всеки човек време. Отделям и лично време, време в което трябва да си почивам или да съм със семейството си. Пожелавам си повече работа, което означава да има повече успехи на местни спортисти, които да отразяваме", каза Цветомир Цветанов.  

Сътрудникът ни в Монтана Любо Андреев е квалифициран спортен журналист. Сбъдната мечта ли е това да се занимава със спортна журналистика?

"Не ми е сбъдната мечта, но винаги съм казвал, че обичам да работя по хобито си, а именно спорта. Досега не ми се е случвало по време на директно включване да сгреша, но е имало случаи в които ми е изчезвала мисълта. Най-важното в професията е да познаваш материята. Когато отидеш на едно събитие, не трябва да се чудиш "този кой беше, онзи кой беше". Рутината позволява езикът и мисълта да вървят заедно, а за празника Любо Андреев си пожелава преди всичко здраве.

За много младежи, завършващи училище, професията спортен журналист е доста привлекателна. Такава е тя и за Божидар Живков от Видин, който е решил да се занимава именно със спортна журналистика.

"Ролята на спортния журналист върху самия спорт е да предава обективно нещата, така че хората да го разберат, дори и тези, които не са толкова запознати със спорта. Коментар на живо от стадиона, това ме запали за спортната журналистика. Преди години гледах един мач, слушах коментаторите и когато нашият отбор вкара гол, те просто избухнаха, започнаха да викат. Това ме накара и мен да се зарадвам страшно много и искам някой ден и аз така да радвам хората", е желанието на Божидар.

На всички спортни журналисти пожелаваме- да бъдете живи и здрави, много отговорни, защото професията е трудна!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45