Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенди за живота и вещиците в село Вещица

7
Снимка: Радио ВИДИН
На десетина километра от Белоградчик има село, което носи зловещото име Вещица. Всъщност, то е едно от първите селища, възникнали в полите на Стара планина през XVII век. Има интересна история за създаването на селото и името му. С кметския наместник Бисерка Ангелова се срещна Анжела Каменова.

"По турско време жени са се къпели и агата (турците нямали право да гледат голи жени), и агата вижда гола жена, гледа, че други са го видели да гледа и почнал да вика: "Вещици, вещици, вещици!" Та това е единият вариант за името ни. Другият вариант е, че една вечер жени са поливали градините, по моста минавал пътник, видял сенки и почнал да вика: "Тук има вещици, вещици, вещици..." Това са версиите за името на селото"- обясни кметският наместник.

СнимкаВещица в днешни дни е малко селце, а кметското наместничество обединява двете села- Вещица и Струиндол. Магазин няма, а хората се снабдяват с продукти от Белоградчик. Нерядко и кметицата, както я наричат, влиза в роля на снабдител, а отскоро ще влезе в роля и на джи пи.

"Включени сме в проект за електронен достъп до джи пи-то и до Общината. Всички документи ще се вадят на място в селото. Част от оборудването е доставено, ще има обучение и очакваме от 1 септември да заработи. Кметските наместници са всестранно развити личности"- обобщава Бисерка Ангелова. Изминаването на двата километра разстояние между двете села пеша не й тежи, защото така е близо до хората и техните проблеми. А иначе, транспортът от общинския център до селото е редовен, автобус има ежедневно.  

СнимкаЖителите на кметското наместничество Вещица- Струиндол са около 60, малко повече са хората през лятото. Някои идват напролет и си отиват наесен, също като лястовиците, разказа пред Анжела Каменова Георги Георгиев, жител на Струиндол:

"Зимно време сме 12-13 човека, сега сме около 30- идват пролет и есен си отиват... Запада селото, няма магазин, нито нужното почистване зимно време. Добре е, че поне социалният патронаж ни карат хляб и че има редовно автобус."  


Преди много години над Вещица и съседното Струиндол в планината е имало манастир и там жителите на селата са ходели на големите църковни празници. В днешно време останалите да живеят тук са малко, обитаемите къщи се броят на пръстите на ръцете, но хората казват, че така им е спокойно, въпреки липсата на съседи. Не казват, че скромните им пенсии им стигат, но не се и оплакват, тъй като земята тук ги храни.

"Няма хора, пропаднала работа, както и цялата държава. Малко хора сме, но така е по-добре, спокойно е, гледаме си градинките. Иначе с 214 лева пенсия не става, е и сега ми дадоха отгоре 4 лева, от юли. Не става, няма да гласувам повече ..."
- заканва се Цветан Влашев.

Още за живота в кметско наместничество Вещица-Струиндол може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45