Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легенди за живота и вещиците в село Вещица

7
Снимка: Радио ВИДИН
На десетина километра от Белоградчик има село, което носи зловещото име Вещица. Всъщност, то е едно от първите селища, възникнали в полите на Стара планина през XVII век. Има интересна история за създаването на селото и името му. С кметския наместник Бисерка Ангелова се срещна Анжела Каменова.

"По турско време жени са се къпели и агата (турците нямали право да гледат голи жени), и агата вижда гола жена, гледа, че други са го видели да гледа и почнал да вика: "Вещици, вещици, вещици!" Та това е единият вариант за името ни. Другият вариант е, че една вечер жени са поливали градините, по моста минавал пътник, видял сенки и почнал да вика: "Тук има вещици, вещици, вещици..." Това са версиите за името на селото"- обясни кметският наместник.

СнимкаВещица в днешни дни е малко селце, а кметското наместничество обединява двете села- Вещица и Струиндол. Магазин няма, а хората се снабдяват с продукти от Белоградчик. Нерядко и кметицата, както я наричат, влиза в роля на снабдител, а отскоро ще влезе в роля и на джи пи.

"Включени сме в проект за електронен достъп до джи пи-то и до Общината. Всички документи ще се вадят на място в селото. Част от оборудването е доставено, ще има обучение и очакваме от 1 септември да заработи. Кметските наместници са всестранно развити личности"- обобщава Бисерка Ангелова. Изминаването на двата километра разстояние между двете села пеша не й тежи, защото така е близо до хората и техните проблеми. А иначе, транспортът от общинския център до селото е редовен, автобус има ежедневно.  

СнимкаЖителите на кметското наместничество Вещица- Струиндол са около 60, малко повече са хората през лятото. Някои идват напролет и си отиват наесен, също като лястовиците, разказа пред Анжела Каменова Георги Георгиев, жител на Струиндол:

"Зимно време сме 12-13 човека, сега сме около 30- идват пролет и есен си отиват... Запада селото, няма магазин, нито нужното почистване зимно време. Добре е, че поне социалният патронаж ни карат хляб и че има редовно автобус."  


Преди много години над Вещица и съседното Струиндол в планината е имало манастир и там жителите на селата са ходели на големите църковни празници. В днешно време останалите да живеят тук са малко, обитаемите къщи се броят на пръстите на ръцете, но хората казват, че така им е спокойно, въпреки липсата на съседи. Не казват, че скромните им пенсии им стигат, но не се и оплакват, тъй като земята тук ги храни.

"Няма хора, пропаднала работа, както и цялата държава. Малко хора сме, но така е по-добре, спокойно е, гледаме си градинките. Иначе с 214 лева пенсия не става, е и сега ми дадоха отгоре 4 лева, от юли. Не става, няма да гласувам повече ..."
- заканва се Цветан Влашев.

Още за живота в кметско наместничество Вещица-Струиндол може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56