Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анета Генчева: "Надявам се, подсигурявайки работа, хората да се върнат в Бойница"

5
Снимка: Радио Видин
Тази сутрин в "Добро утро, кмете" ще ви отведем в община Бойница - най-малката във Видинска област и най-бедната в Европейския съюз. Жителите на общината са около 1200, от които повече от половината са в над трудоспособна възраст. Заради липсата на работа и бедността, много от местните са напуснали родното си място и са намерили препитание в страната или в чужбина. Основният проблем на Бойница е обезлюдяването, категорични са останалите в селото, предимно възрастни хора. Младите семейства са не повече от 3-4, и то не всички от тях живеят целогодишно в Бойница. Ето още какво разказаха местните.

"Кметицата ни е златна, но нямаме хора. Знаеш ли тук колко народ е имало. Много нещо. Работила съм в кръчмата и ми е идвало до гуша от народ, сега няма хора. Това е най-важното. Хората тръгват, защото няма къде да работят... Ние сме 3-4 семейства по-младички. Наистина много е трудно. Няма работа, единствено по програмите за година и след това е трудно. Засега сме тук и наесен си тръгваме за Видин, защото децата са на градина. Ако има работа, бих живяла постоянно тук, защото е много по-спокойно и въздухът е чист."

Защо хората напускат Бойница попитахме и кмета на общината Анета Генчева.

"Средната възраст в община Бойница е 70 години, така че някои си тръгват по обясними причини. Това са възрастни хора. Смъртността е висока. Има периоди през зимата, когато възрастните хора отиват при децата си в градовете, където е по-лесно те да бъдат обгрижвани. Доброто е, че някои се връщат, и то хора около 50-те години, които в големия град остават без работа. Тогава възниква въпросът да се подсигури работа на тях, защото те, връщайки се в Бойница имат къщи, но нямат средства, за да си плащат сметките. Тогава по някакъв начин се опитваме да намерим работа на съответното лице. На по-млади, които идват и са с деца на всяка цена гледам да им подсигуря работа, но в един момент те пак тръгват. Но аз съм оптимист и мисля, че като се сблъскат с трудностите извън Бойница, пак ще се върнат. Надявам се, подсигурявайки работа на хората, те да се върнат. Имаме такива случаи..."

Основен работодател е Общината. Големите земеделски производители, които обработват земята, са си довели работници и от местните са наели малко хора. Ако има голям местен земеделец, той би могъл да наеме на работа от местното население, смята кметът.

СнимкаОпазването на ремонтираните пътища в община Бойница е един от проблемите, с който местната власт се опитва да се справи. Трудно се осигуряват средства за пътищата, а след това Общината не може да ги опази, коментира кметът Анета Генчева:

"Сега основният проблем е, че не можем да опазим тези пътища от тежката селскостопанска техника, която минава, от тировете, които изкарват дървесина, без да се съобразяват с нашите условия. Бяхме поставили знаци и в момента има знаци, които обозначават обиколни пътища. Гледаме да ги изведем извън центъра, защото тук водопроводът по главния път не е подменен и изминавайки тези 50 тона техника водят до аварии. Но не се съобразяват с нашите знаци. Извикахме по-големите фирми, разговаряхме, направихме споразумителен протокол, но не се съобразяват. Това е много съществен проблем, защото много трудно се подсигуряват средства  за пътища..."

От пътищата в общината критичен е участъкът Бориловец- Периловец-Раброво. От третокласния път, който е около 11-12 км, не е останало нищо. Проект за ремонт обаче не е изготвен.
 
Социалните услуги са още един от приоритетите в малката община. В момента има три центъра за настаняване на хора с психични разстройства, защитено жилище, домашен социален патронаж с кухни в Бойница и Раброво, и обществена трапезария. Готов е проект за разкриване на нов център от семеен тип, но от "Красива България" вече два пъти го отхвърлят. Анета Генчева недоумява защо, след като над 2000 психично болни хора в страната чакат за настаняване. Категорична е, че няма да се откаже и ще намери начин да го осъществи.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29