Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анета Генчева: "Надявам се, подсигурявайки работа, хората да се върнат в Бойница"

5
Снимка: Радио Видин
Тази сутрин в "Добро утро, кмете" ще ви отведем в община Бойница - най-малката във Видинска област и най-бедната в Европейския съюз. Жителите на общината са около 1200, от които повече от половината са в над трудоспособна възраст. Заради липсата на работа и бедността, много от местните са напуснали родното си място и са намерили препитание в страната или в чужбина. Основният проблем на Бойница е обезлюдяването, категорични са останалите в селото, предимно възрастни хора. Младите семейства са не повече от 3-4, и то не всички от тях живеят целогодишно в Бойница. Ето още какво разказаха местните.

"Кметицата ни е златна, но нямаме хора. Знаеш ли тук колко народ е имало. Много нещо. Работила съм в кръчмата и ми е идвало до гуша от народ, сега няма хора. Това е най-важното. Хората тръгват, защото няма къде да работят... Ние сме 3-4 семейства по-младички. Наистина много е трудно. Няма работа, единствено по програмите за година и след това е трудно. Засега сме тук и наесен си тръгваме за Видин, защото децата са на градина. Ако има работа, бих живяла постоянно тук, защото е много по-спокойно и въздухът е чист."

Защо хората напускат Бойница попитахме и кмета на общината Анета Генчева.

"Средната възраст в община Бойница е 70 години, така че някои си тръгват по обясними причини. Това са възрастни хора. Смъртността е висока. Има периоди през зимата, когато възрастните хора отиват при децата си в градовете, където е по-лесно те да бъдат обгрижвани. Доброто е, че някои се връщат, и то хора около 50-те години, които в големия град остават без работа. Тогава възниква въпросът да се подсигури работа на тях, защото те, връщайки се в Бойница имат къщи, но нямат средства, за да си плащат сметките. Тогава по някакъв начин се опитваме да намерим работа на съответното лице. На по-млади, които идват и са с деца на всяка цена гледам да им подсигуря работа, но в един момент те пак тръгват. Но аз съм оптимист и мисля, че като се сблъскат с трудностите извън Бойница, пак ще се върнат. Надявам се, подсигурявайки работа на хората, те да се върнат. Имаме такива случаи..."

Основен работодател е Общината. Големите земеделски производители, които обработват земята, са си довели работници и от местните са наели малко хора. Ако има голям местен земеделец, той би могъл да наеме на работа от местното население, смята кметът.

СнимкаОпазването на ремонтираните пътища в община Бойница е един от проблемите, с който местната власт се опитва да се справи. Трудно се осигуряват средства за пътищата, а след това Общината не може да ги опази, коментира кметът Анета Генчева:

"Сега основният проблем е, че не можем да опазим тези пътища от тежката селскостопанска техника, която минава, от тировете, които изкарват дървесина, без да се съобразяват с нашите условия. Бяхме поставили знаци и в момента има знаци, които обозначават обиколни пътища. Гледаме да ги изведем извън центъра, защото тук водопроводът по главния път не е подменен и изминавайки тези 50 тона техника водят до аварии. Но не се съобразяват с нашите знаци. Извикахме по-големите фирми, разговаряхме, направихме споразумителен протокол, но не се съобразяват. Това е много съществен проблем, защото много трудно се подсигуряват средства  за пътища..."

От пътищата в общината критичен е участъкът Бориловец- Периловец-Раброво. От третокласния път, който е около 11-12 км, не е останало нищо. Проект за ремонт обаче не е изготвен.
 
Социалните услуги са още един от приоритетите в малката община. В момента има три центъра за настаняване на хора с психични разстройства, защитено жилище, домашен социален патронаж с кухни в Бойница и Раброво, и обществена трапезария. Готов е проект за разкриване на нов център от семеен тип, но от "Красива България" вече два пъти го отхвърлят. Анета Генчева недоумява защо, след като над 2000 психично болни хора в страната чакат за настаняване. Категорична е, че няма да се откаже и ще намери начин да го осъществи.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14