Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За културните ценности и смисъла им в живота на хората

Снимка: Радио Видин
Този вторник в "Посоките на делника" говорим за културните ценности и за смисъла им в живота на хората. Кое ни провокира за разсъждения по този въпрос? Както съобщихме вече в новинарските ни емисии, в края на миналата работна седмица полицаи влязоха в дома на прочутия дърворезбар Чавдар Антов от монтанското село Меляне и иззеха почти всичките му експонати, събирани в продължение на 20 години. Преди години Чавдар Антов закупи сградата на местното училище и го превърна в музей с галерия. Каза ни, че иззетите експонати са делото на живота му.

"Никой никога през тези години не ми е правил обиск и всичките тези господа полицаи са идвали при мен, гледали са и по някакъв начин са се възхищавали или злорадствали, не знам. Нямам идея защо го правят точно сега, а не са го направили досега, защото моята колекция не е от днеска. Последните 6-7 до 10 години аз не съм добавил нещо ново и съществено. Купувал съм от всякакви хора, имам и наследствени антични предмети. Всеки един експонат си има история. Сега всичко ми прибраха. Никакви ценности не останаха в този живот. Аз се мъча да правя нещо тука, в това село Меляне, защото ако не се направи нещо, това село след 10-15 до 20 години ще изчезне от картата. В същото време си гледам занаята и се прехранвам и оцелявам, не живея добре, а оцелявам", каза художникът-дърворезбар.

"Културните ценности са материални и духовни, останали от миналото, които имат стойност и които показват нашата история. В случая на Чавдар Антов не е доказано че това, което той е събирал има стойност на културна ценност. Ако те са минали през комисия по идентификация, тази комисия ще каже, че този предмет има стойност на културна ценност. Как може да го обвиняваме, че той е съхранявал незаконно културни ценности. Това, което прави Чавдар, си е равно на възрожденски пламък, но за жалост има закони", заяви Анюта Каменова, директор на музея в Чипровци по този въпрос.

Говорихме и с един от депутатите от нашия регион- Филип Попов, който е член на правната комисия в Народното събрание и го попитахме дали законодателството превръща българите в закононарушители, които дори не осъзнават, че са държатели на имущество, което попада под ударите на Наказателния кодекс.

"Промените, които се предвиждаха, не намериха място в Наказателния кодекс. Мисля, че дори и да се беше стигнало до пленарна зала, едва ли щяха да бъдат подкрепени от тогавашното мнозинство. Трябва да има едни по-строги и справедливи правила по отношение на притежаването на културни ценности, но не бива законодателството и законите в България да пречат на едни хора, които искат да обявят, да покажат богатството на страната ни. Това е едно добро дело, което би трябвало да е поощрено от държавата, а не възпрепятствано, не наказано."

Какво е мнението на двама видинчани, с които разговаря Пламен Коцев- притесняват ли се те за семейните си ценности, останали като наследство.

"Не не се притеснявам, това си е мое наследство... Всеки има право да го занесе в музея, ако има интерес, го купуват. Никой нищо не може да ми каже, то си е моя ценност..."

Всъщност, като се замислим, през последните години държавата хвърля огромни средства от бюджета за тези полицейски акции, разследвания и съдебни дела, които в много от случаите са за маловажни евтини антични предмети и монети, какъвто е случаят с Чавдар Антов. А кой преследваше иманярите през всичките тези години?! И колко големи антични крепости бяха унищожени с багери и фадроми в Северозападна България?!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05