Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорт или хоби е корабомоделизмът?

14
Снимка: Светлана Стоенелова
Какво е да попаднеш в "работилница" по корабомоделизъм? За това чисто мъжко хоби ще ни разкаже Александър Алексиев– корабомоделист от Видин, верен на страстта си от 1957 година до сега. Това, което чух и видях, ме впечатли! Попаднах в помещение, изпълнено с книги, списания, чертежи за модели на лодки, кораби и всякакви други плаващи стендови или радиоуправляеми модели. Работната атмосфера показваше неугасваща любов към моделирането вече 58 години.


Разговорът ни започна с въпроса: "Спорт или хоби е корабо и авиомоделизмът?". 

"Спорт беше до преди десетина години, когато имаше клубове по моделизъм, организираха се състезания, имаше изяви за ученици от различни възрасти и за мъже също, но от десетина години клуб във Видин няма"– разочарован е Александър.

Оказа се, че във Видин все пак е останала една шепа хора, които продължават да дават живот на този вид спорт:

"Има едно общество от десетина души, които правят самолети и кораби и които се състезават за собствена сметка и удоволствие. За това от спорт, моделизмът стана хоби– прави се за собствена сметка и удоволствие. Министерство на образованието провежда републикански първенства за ученици и, отделно, Федерацията по корабомоделизъм провежда състезания за мъжете. Това за съжаление не касае нашия край. Ние в момента нямаме нито един кръжок по моделизъм, в нито едно училище. Това ни прави единственият областен град в България, който няма център за работа с деца по моделизъм."

СнимкаА е имало време, когато видински деца и мъже са печелили призови места. Александър Алексиев има много медали и награди от състезания и участия. За постиженията си, обаче скромничи:

"Моите медали са си мои медали, болно ми е от това, че нашите деца не могат да се изявят и да участват в републиканско първенство, няма център, където ние да ги обучаваме."

Дали на децата ще им е интересно? Живеем във века на роботиката.

"Това, което правим с моите приятели, също е вид роботика– първо трябва да конструираме корпуса на лодката, след това да го изработим, след това да му сложим мотор, който да даде максимално постижение, в задния край трябва да поставим апаратура, която да управлява и движението на самия кораб, и така нататък. И накрая най-приятното- да пуснеш кораба на вода. Това се случва на Божурица, на езерото, като се съобразяваме да няма хора, защото корабите се движат с голяма скорост– 60, 70 километра."

С гордост Александър Алексиев ни показва изработената от него колекция от кораби. Първо ни разказва за фигурния кораб, изобретен през далечната 1971 година, отнело му е една година работа, за да го подготви за участия в републикански и международни състезания. Моделистът е убеден, че ако сега пусне кораба на вода, ще тръгне. Вторият кораб е скоростен, изработва го през 1979 година, в него внедрява други идеи:

"Една година съм мислел какво да правя– чертал, конструирал, изработвал и накрая съм участвал на състезание с него. В момента съм в състояние да го запаля и да го пусна по вода!"

Как започва страстта му към корабомоделирането?

Всичко се случва през далечната 1951 година, когато на врата му виси пионерската връзка. Тогава в Пионерския дом се открива кръжок по авиомоделизъм:

"Започнах първо там, но морският клуб бе по-уреден, даваше по-големи възможности и аз се преместих в него!" От тогава до сега не е спирал да моделира! През 1961 година изкарва курс за скоростни модели А и Б класове, като ученик по-късно преминава обучение за съдии по тези класове, има и изкаран курс за капитан на кораб- речно плаване. След казармата, става инструктор по моделизъм в клуба на моделистите – авиомоделизъм, корабен моделизъм и ракетомоделизъм. След закриване на тази дейност той става монтажник на машини и съоръжения в Химията. В момента прави старинни кораби. Голямата му гордост е корабът с височина 1 метър и дължина 80 см.

Как се прави кораб?

Снимка"Избираме модел, намираме чертежа му, разработваме го на машина, машината изрязва с лазерен лъч…"

Как гледа съпругата му на неговата професия, сега превърнала се в хоби?

Тя е инженер, дъщерята и синът също са инженери. Дъщерята – завършва висш дизайн на цветя, в Швейцария, като в момента е във Виена и има собствена фирма за кетъринг. Хобито на сина е риболовът, съпругата му обича да спортува:

"Всеки се занимава с нещо, никой не седи мирно!"

В момента в града кораби правят не повече от 6 души:

"Аз правя виетнамска Джонка, а другата, която ви показах е Сребърният дракон"- споделя с гордост и разказва историята им- от къде идва името и каква е легендата около тях.

С приятелите и колеги по хоби се събират на "хитър, слънчев лаф". Така обменят идеи, модели и материали.

А основната им цел:

"Всичко, което правим е да се доближим до истинския кораб, кораба модел и материали, и форми. Лично аз в момента не доказвам нищо пред никога, само приятелски обменяме мисли!"

Това, което изработва нашият събеседник остава за колекцията му, защото:

"5-6 месеца съм мислел идеята да намеря определен чертеж, 5-6 месеца търся материал т.е. този кораб ми е стоял в сърцето 2-3 години, докато седна да го правя и накрая като го завърша - удоволствието е пълно, затова не искам да го продавам! То и стойността му е висока - 2500 лв. Направил съм такъв за дъщерята и сега за сина!"

На финала на разговора Александър си пожела бъдещият кмет на града да помогне за направата на клуб по моделизъм, а до тогава, ако въобще това се случи, той  е готов да помага на желаещите:

"Нас ни кръщават с името "тихо луди", защото правим ювелирна изработка на нещо, без да пречим на никого! Всеки един детайл е с точност до десета от милиметъра, отговаря на чертежа. Ако сме заинтересували някого, нека се свърже с нас!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00