Днес отбелязваме Архангеловден - той е християнски празник, който се чества всяка година на 8 ноември в чест на "съборното единство на ангелските чинове". Празникът е известен също и като Събор на св. Архангел Михаил и другите небесни безплътни сили.
Според християнската религия, седем са първенствуващите ангели, наречени Архангели, които стоят край Бога и всеки един от тях има своя мисия. Един е "известител на тайните човешки", друг е "церител на недъзите", а Архангел Михаил е „пазител на душите и борец против злото“.
Затова често е рисуван с огнен меч и копие, с което пробожда дявола. В православната именна традиция няма друг божи хранител с толкова много длъжности: "вожд на небесните сили", "борец против духовете на тъмнината", "защитник на християните от дявола", "предводител на Христовите армии срещу езичниците", "пазител на нашите души" и "душевадец". Ето тази, последната, като че ли е една от най-важните му мисии - Архангел Михаил е пратеник на Бога, който прекъсва земния ни път, той прибира душата на човека. Но преди това да стане, според православната вяра, всеки един от нас - християните, при своето кръщение се дарява от Бога с ангел-пазител, който го предпазва от опасности, беди и скърби, а когато човек съгреши, ангелът е този, който му посочва праведния път. Но трябва да внимаваме, този ангел не прощава всички наши грехове, той не е принуден да бди над нас вечно. Ако нещо не му хареса, той може да престане да ни закриля и тогава дори Бог не може да ни помогне. Колкото по-праведен е бил човек през времето на земния си път, толкова по-чиста отива душата му при Архангел Михаил. Трапезата в чест на Архангел Михаил е празнична - коли се курбан и се пекат така наречените рангеловски хлябове, които са два вида: боговица и рангелово блюдо. Освен това, в задължителните ястия на софрата се включват и овнешко или шилешко, варено жито, фасул и червено вино.
Според българските народни вярвания Архангел Михаил е един от братята светци-юнаци, на когото при подялбата на света се паднали мъртвите души. Той взима душата на умиращия, подавайки му обикновено ябълка (китка). По тази причина той бива възприеман от вярващите като ангел на смъртта и оттук идват народните му названия - душовадник, вадидушник.
На празника му се организират курбани за светеца, семейни и родови служби, общоселски празници и събори. В съботата преди празника му се прави Архангелската (Рангеловската) задушница - една от най-големите през годината, което е в пряка връзка в представата за Свети Архангел Михаил като ангел на смъртта.
На този ден черпят Ангел, Ангела, Алина, Ангелина, Ангелинка, Анжело, Анжела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Мила, Милко, Милка, Милан, Милен, Милена, Миленка, Михаил, Михаел, Михаела, Михаила, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Рада, Ради, Радивой, Радина, Радка, Радко, Радмила, Радослав, Радослава, Радостин, Радостина, Райко, Райна, Райчо, Рангел, Рая, Руси, Серафим и производните им.
8 ноември е професионален празник на полицаи, месари и колбасари.
Все повече майки от ромски произход спазват имунизационния календар и поставят ваксини на децата си. Специалисти от хигиенната инспекция в Монтана разясниха в ромския квартал "Кошарник" ползата от ваксините. Инициативата е по повод Европейската имунизационна седмица. Ваксинацията е едно от най-големите постижения на съвременната..
Враца отбелязва на 1 май 59 години от наводнението на града, една от най-големите трагедии в най-новата история. Събитието се случва на 1 май 1966 г. и според неофициални данни убива над 500 души. По време на първомайската манифестация в града се скъсва дигата на хвостохранилището на мини "Плакалница", а тонове вода и кал, събирани от мината,..
На 1 май църквата чества паметта на свети пророк Йеремия. "Той е един от мъжете, произлезли от Левиевото коляно. Живял 600 години преди Христа, наставлявал народа в истинското богопочитание. Той много е страдал за това, че юдейският народ се отдалечил от правдата на закона, подчиняването на божия закон и написва книгата "Плач..
Близо 2500 консерви получиха семейства от Лехчево, които пострадаха при наводнението в събота. Помощта е от частна фирма и Българския червен кръст в Монтана Хуманитарната организация в Монтана раздаде консерви с готвени ястия на пострадали семейства от наводненията в Лехчево. В пакета бяха добавени още почистващи и перилни препарати и..
Общинското предприятие "Обреден дом" във Видин отбеляза 45 години от своето създаване . Директорът на предприятието Пролетка Велкова сподели новите инициативи, които въвеждат от тази година при веселите обреди. Всеки пети българин живее под линията на бедност , сочи изследване на Националния статистически институт. Линията на бедност за..
Отборът на ОУ „Христо Ботев“ в Мездра се класира на трето място в състезанието по математика „Escape school“. Съревнованието е част от дейностите на междуучилищната мрежа „Мотивация на учениците за постигане на образователни резултати“. Темата на състезанието беше „Математическа мисия: Спаси Училището“, а предизвикателствата изискваха..
Общинският приют за кучета във Видин е с ново ръководство и амбициозна програма за овладяване на популацията на безстопанствените животни. За управител на приюта след конкурс е назначена Ирена Владимирова : "Юрист съм по образование, но повече от 10 години спасявам бездомни животни - кастрирам, лекувам и т.н. Не приемам новото си назначение като..