Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни донесе 10 ноември?!

В "Посоките на делника" говорим за това, какво ни донесе 10 ноември. След 1989 г. всичко се промени. Само манталитетът на българите като че ли не се промени.

Какви са спомените на Илиана Минковска, кореспондент на БНТ във Враца:

"Бях като болшинството българи - пред телевизора, защото си спомням физиономията на другаря Тодор Живков, просто незабравима гледка. Човек имаше впечатлението, че настъпва края на света, защото това беше нашият свят, на моето поколение, а и в същото време, че започва началото на някакъв нов свят. В края на краищата се оказа, че ние сме си в стария свят, може би от време на време с пообърнати наопаки представи, преживявания, събития, но общо взето сме си в стария свят, слава богу."  

Свързахме се по телефона и с един журналист, изследовател и ценител на истинската история- Юлий Йорданов от Лом:

"Свободата на словото се отприщи именно тогава, с разкрепостяването, с идването на демократичните процеси. 10 ноември ни донесе страдание - за много хора и облагодетелстване за онези същите, които и преди това лапаха тлъстите дробчета".

Какво мислят някои от местните политици за това, какво ни донесе 10 ноември. Цветомир Цветанов записа мненията:

"10 ноември донесе промяната...10 ноември е една добра дата за българската демокрация...10 ноември- това е една повратна точка за историята на България...10 ноември донесе много очаквания на хората, че нещо ще се промени, за съжаление това остана само в нашите спомени."

Според слушатели на Радио Видин, самата дата не значи нищо - вътрешнопартиен преврат в компартията. Но за всички свободомислещи българи, тя е вододел в най-новата ни история.

Още по темата за 10 ноември чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32