Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасните сгради- грижат ли се общинските ръководства за безопасността ни

5
Снимка: Радио ВИДИН
Твърде често сме свидетели на неприятни инциденти със стари и необезопасени сгради. Част от тях са останали недовършени заради финансовата криза, а други са престарели и забравени след дългогодишна експлоатация. Спорът обикновено се води около това, чия е собствеността им. Често собствениците на такива имоти не са наясно със своите задължения.

Попитахме видинчани знаят ли кои са проблемните сгради в града и прави ли се нещо за тяхното възстановяване или разрушаване.

"Аз не виждам никъде да има опасни сгради ... Не знам дали има и не съм обърнала внимание ... Има доста опасни сгради, например старата поща в квартал "Калето"
- такива бяха разнопосочните отговори от жители на крайдунавския град в анкетата на Пламен Коцев. Потърсихме и коментар от Община Видин за състоянието на опасните сгради и мерките относно тяхното обезопасяване, но не получихме отговор по темата.

Във видинското село Търняне самодейците репетират в опасна сграда. Зданието е от 20-те години на миналия век, когато е построено за училище. След закриването му, в сградата е преместено читалището, което дотогава развивало дейността си в Културния дом. И двете сгради са общински, обясни секретарят на народно читалище "Радост 1929" Мария Карова. С нея се срещна Стефка Павлова.

Читалището в Търняне"Три години се молим да решат нашия проблем. Имаме много грамоти и плакети за добро представяне на различни фестивали. Преди две години дойде и комисия, която определи сградата като опасна. Ние просто седим и чакаме. Сградата пропада. Сега искрено се надяваме новото общинско ръководство да ни помогне"
- каза за Радио  ВИДИН Мария Карова. В сградата на Културния дом, където има салон и самодейците се надяват отново да се преместят, в момента се помещава кметството. Там работи и единственият магазин в Търняне, село в което живеят около 130 души. Как ще бъде разпределен наличният сграден фонд и ще намерят ли нов дом самодейците от читалище "Радост -1929", предстои да реши новата общинска власт във Видин.

Във видинското село Покрайна сградата на закритото училище се руши и е потенциално опасна. За да ограничат достъпа до нея, от кметството са поставили цветни ленти.

Бившето училище в Покрайна"От 2008 година училището не функционира. До 2011 сградата се поддържаше и нямаше кражби. След това масово започна рушенето на постройката. Всичко се разграби. Ние лично заградихме пространството, за да предпазим хората от инциденти" - това каза пред Стефка Павлова кметът на Покрайна Валентин Маринов.

Има ли опасни сгради на територията на община Белоградчик? Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси отговор от заместник кмета Антон Трифонов.

"Действително има изоставени опасни сгради в нашата община. Периодично се правят огледи на място от общинска администрация и ако действително има такива, се прави предупреждение към собствениците. Ако не се предприемат действия, се намесва и Общината. Имахме конкретен случай с една къща, за която вече пускаме няколко предупредителни писма.
Останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, Снимка-2012 г.Проблем е и бившият телефонен завод. Общината, обаче, на този етап не може да си позволи разрушаването му, защото това е финансово неизгодно"
- каза Антон Трифонов.

Опасните сгради в община Лом са единични случаи. Сътрудникът ни Владимир Недев се включи с коментар по темата ни днес.

"Общината е предприела съответните мерки и е предупредила собствениците да поддържат сградите в добро и неопасно състояние. Такава е сградата на бившото военно окръжие в Лом. В промишлената зона също има изоставени сгради, но те са по-отдалечени и не са толкова опасни."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05