Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областната здравна карта- бетонира статуквото или основа за по-добро здравеопазване

Как бе приета новата областна здравна карта в българския Северозапад? Какви са дейностите и как ще бъде разпределена легловата база според новия документ? Ще има ли ощетени лекари и пациенти? Отговорите на тези въпроси търсим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

"Областната здравна карта, по заповед на министъра на здравеопазването, се изготвя от Областна комисия, с председател Областният управител"- това каза пред Йорданка Петрова д-р Анета Ставрова, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Враца.

В Монтана потърсихме за коментар д-р Людмила Кънева, директор на Дирекция "Медицински дейности" към РЗИ.

"Съобразихме се с условията и направихме няколко предложения. От първичната извънболнична помощ за регион Монтана по методика са определени 93 общопрактикуващи лекари. Комисията предлага техният брой да е 96. За стоматолозите предложеният брой е 100, като това е съобразено с наличните специалисти. Относно болничната помощ се наложи намаление на леглата с 66 по методиката в различните отделения. В Берковица и Лом също е намален броят на болничните легла"
- каза пред Пламен Коцев д-р Кънева .

Областната здравна карта на област Видин също бе приета. Тя включва основни елементи на структурата и политиката за развитие на здравеопазването в региона за период от 3 години. В приетия окончателен вариант, тя ще бъде включена в изработването на националната здравна карта. Д-р Гергана Джамбова, директор на РЗИ Видин коментира пред Йорданка Петрова новата областна здравна карта.

"Предвижда се да бъде увеличен с петима броят на лекарите в първичната извънболнична помощ. Към момента общопрактикуващите лекари в областта са 65. По този начин се дава възможност в общините Грамада и Макреш да се разкрият лекарски практики, каквито досега не е имало, а в Кула, Ново село и Ружинци да се добавят по една към сега съществуващите. Предвижда се с трима повече да бъдат и практикуващите зъболекари в региона. Към момента общият брой на лекарите по дентална медицина в първичната извънболнична помощ е 93, разпределени в 91 индивидуални практики и 1 групова. Заложени са по-високи нива на необходимия брой специалисти в извънболничната медицинска помощ - 120 - по клинични специалности и 22-ма - по медико-диагностични специалности. Целта е да се преодолее неравнопоставеността по отношение на достъпа до специализирана извънболнична помощ между областния град и останалите общински центрове. Съществува неблагоприятна тенденция във възрастовата структура на лекарите специалисти с оглед дългосрочно кадрово обезпечаване на специализираната извънболнична помощ - 76% от лекарите, упражняващи придобитата специалност са във възрастова група от 35 г. до 60 г., останалите 24 % от лекарите с призната специалност са във възрастовата група над 60 г. Няма лекари с призната специалност на възраст до 35 г. и като цяло се очертава дефицит на специалисти по основни специалности. В областната здравна карта са заложени 228 повече легла в болничната помощ. Към момента броят им е 360. Областната здравна карта, заедно с всички карти на другите области в страната, служат като основа за създаване на Национална здравна карта. Когато тя се утвърди, ръководителите на лечебни заведения и лекарите трябва да се съобразят с тези вече окончателни решения" - обясни д-р Джамбова.

Методиката за изработване на областната здравна карта, обаче, бе оспорена преди дни пред Върховния административен съд от Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружение на общинските болници в България, Федерация Български пациентски форум и Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според тях Националната здравна карта бетонира статуквото и се явява непреодолимо препятствие пред развитието на българското здравеопазване, защото забранява разкриването на нови лечебни заведения, разширяване на съществуващите и модернизацията им. С внесената в съда жалба се иска спиране на действието на методиката до окончателното произнасяне на съда.

Развоят на събитията по казуса предстои. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28