Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Областната здравна карта- бетонира статуквото или основа за по-добро здравеопазване

Как бе приета новата областна здравна карта в българския Северозапад? Какви са дейностите и как ще бъде разпределена легловата база според новия документ? Ще има ли ощетени лекари и пациенти? Отговорите на тези въпроси търсим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

"Областната здравна карта, по заповед на министъра на здравеопазването, се изготвя от Областна комисия, с председател Областният управител"- това каза пред Йорданка Петрова д-р Анета Ставрова, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Враца.

В Монтана потърсихме за коментар д-р Людмила Кънева, директор на Дирекция "Медицински дейности" към РЗИ.

"Съобразихме се с условията и направихме няколко предложения. От първичната извънболнична помощ за регион Монтана по методика са определени 93 общопрактикуващи лекари. Комисията предлага техният брой да е 96. За стоматолозите предложеният брой е 100, като това е съобразено с наличните специалисти. Относно болничната помощ се наложи намаление на леглата с 66 по методиката в различните отделения. В Берковица и Лом също е намален броят на болничните легла"
- каза пред Пламен Коцев д-р Кънева .

Областната здравна карта на област Видин също бе приета. Тя включва основни елементи на структурата и политиката за развитие на здравеопазването в региона за период от 3 години. В приетия окончателен вариант, тя ще бъде включена в изработването на националната здравна карта. Д-р Гергана Джамбова, директор на РЗИ Видин коментира пред Йорданка Петрова новата областна здравна карта.

"Предвижда се да бъде увеличен с петима броят на лекарите в първичната извънболнична помощ. Към момента общопрактикуващите лекари в областта са 65. По този начин се дава възможност в общините Грамада и Макреш да се разкрият лекарски практики, каквито досега не е имало, а в Кула, Ново село и Ружинци да се добавят по една към сега съществуващите. Предвижда се с трима повече да бъдат и практикуващите зъболекари в региона. Към момента общият брой на лекарите по дентална медицина в първичната извънболнична помощ е 93, разпределени в 91 индивидуални практики и 1 групова. Заложени са по-високи нива на необходимия брой специалисти в извънболничната медицинска помощ - 120 - по клинични специалности и 22-ма - по медико-диагностични специалности. Целта е да се преодолее неравнопоставеността по отношение на достъпа до специализирана извънболнична помощ между областния град и останалите общински центрове. Съществува неблагоприятна тенденция във възрастовата структура на лекарите специалисти с оглед дългосрочно кадрово обезпечаване на специализираната извънболнична помощ - 76% от лекарите, упражняващи придобитата специалност са във възрастова група от 35 г. до 60 г., останалите 24 % от лекарите с призната специалност са във възрастовата група над 60 г. Няма лекари с призната специалност на възраст до 35 г. и като цяло се очертава дефицит на специалисти по основни специалности. В областната здравна карта са заложени 228 повече легла в болничната помощ. Към момента броят им е 360. Областната здравна карта, заедно с всички карти на другите области в страната, служат като основа за създаване на Национална здравна карта. Когато тя се утвърди, ръководителите на лечебни заведения и лекарите трябва да се съобразят с тези вече окончателни решения" - обясни д-р Джамбова.

Методиката за изработване на областната здравна карта, обаче, бе оспорена преди дни пред Върховния административен съд от Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружение на общинските болници в България, Федерация Български пациентски форум и Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според тях Националната здравна карта бетонира статуквото и се явява непреодолимо препятствие пред развитието на българското здравеопазване, защото забранява разкриването на нови лечебни заведения, разширяване на съществуващите и модернизацията им. С внесената в съда жалба се иска спиране на действието на методиката до окончателното произнасяне на съда.

Развоят на събитията по казуса предстои. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45