Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За сините зони- ефективни ли са в Северозапада

3
Ревизират синята зона във Видин
Снимка: Анжела Каменова
Ефективна ли е дейността на сините зони в Северозапада? Отговор на този въпрос търсим в "Посоките на делника" на 2 декември.

Започваме от Видин, където ревизират синята зона, заради малкото постъпления от таксите за престой. Според граждани синята зона не решава проблема с паркирането, а цената от левче е твърде висока. Има съмнение и дали контролът е достатъчен.

"Засега синята зона не облекчава движението, защото прекалено много хора спират, а те спират, според мен, защото не плащат такси... Лично мое наблюдение е, че не се забелязва особено оправяне на какъвто и да било проблем. Въпреки че подкрепям въвеждането на "Синя зона", трябва да се види къде точно е проблемът. В контрола ли, къде? ...Едно оставяне на колата... Хайде преди бях съгласен- 50 стотинки беше, сега е един лев. Като отида на лекар и до аптеките- три часа, три лева. Пенсионер съм с 200 лева пенсия", казаха видинчани в анкетата на Анжела Каменова.

От таксата за платено паркиране са освободени хората с увреждания. Другите могат да избират как да платят- на контрольора или с SMS. За да избегнат таксуването, много от шофьорите намират места по малките улици извън синята зона в центъра  на града. Други пък разчитат, че от пътна полиция са по-малко бдителни и спират на места, където не е позволено.

Общината във Видин започна проверка на синята зона в града, която трябваше да реши проблемите с паркирането в центъра. Оказва се, че за трите години, откакто е създадена, парите от нея са по-малко от разходите за заплатите и поддръжката на паркингите. Освен, че не носи приходи, синята зона не помага и за организацията на движението. Само 117 хиляди лева са събрани от "Синя зона" във Видин за трите години. Оказва се, че само за работни заплати на контрольорите парите са повече. Според кмета Огнян Ценков, платеното паркиране в центъра не само, че не носи приходи, а Общината дори е принудена да търпи загуби:

"Общината за тези три години реализира загуба от 6 108 лв. Има и други разходи, които не са отчетени. Действително това ще бъде една от концепциите, които ние ще преразгледаме."

753 са местата за паркиране в синята зона във Враца. От тях приблизително 50% се използват ефективно. Това каза Цветан Илиев, управител на Общинското дружество "Паркинги и гаражи" във Враца, пред нашия сътрудник Жоро Александров:


Снимка: Жоро Александров

"От началото на 2014 година внедрихме автоматизирана система за разплащане на паркиране с есемеси. Това доста облекчи работата на контрольорите, като вече отпадна субективното обяснение, че като е спрял, не е имало контрольори. Намаляха и споровете в зоната кой има вина за нетаксуването на гражданите. През 2013 година, преди да внедрим есемес системата, около 6000-7000 лева събирахме от санкциите от заключващи устройства. През 2014 година санкциите са около 3000 лева, през 2015 година са около 300-400 лева. Като през това време сумите, събирани от "Синя зона", се запазиха в същото положение без да намаляват. Така че смятам, че врачани са приели да ползват "Синя зона" платено..."

От 30 000 до 40 000 лева е чистата печалба на предприятието годишно. Част от тях догодина се предвижда да бъдат инвестирани в закупуването на репатриращ автомобил.

Повече места за паркиране в синята зона на Монтана. Това предвижда общинското ръководство, което създава зоната за кратковременно паркиране през 2010 година, за да регулира паркирането в центъра и около големите институции, обясни Илиян Илиев, директор на Общинско предприятие "Чистота"- Монтана, пред Стефка Павлова:

"Много често хората разсъждават, че това е паркинг, но това не е така. Това е зона за кратковременно паркиране и има своята логика, чрез която Общината регулира зоните за паркиране, които се намират около административната част на града и местата около поликлиниката и болницата. През 2015 година Община Монтана асфалтира и маркира над 200 места за паркиране в централната градска част, извън "Синя зона"... Синята зона се използва по предназначение. Често пъти, както навсякъде, се случват и конфликти, но това не е масова практика. Постепенно хората се приучват и свикват с логиката на тези места... Обсъжда се и ще се стигне до разширяването на тези зони с още минимум 100 места. Сега разполагаме със 152 места. Разширяваме зоната, в която се намират административни учреждения, банки и изнесени държавни администрации. Общината разглежда зоната за временно паркиране не като структура, от която може да се печели. Напротив, там често се налага субсидиране, а тя се разглежда като зона, чрез която трябва да се осигури комфортът на хората, които се нуждаят от административно и друго обслужване в тези части."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54

Изкуственият интелект променя пазара на труда, препоръката е да се инвестира в обучение

Изкуственият интелект създава нови възможности на пазара на труда, трансформирайки работните места, професиите и работната сила, сочи анализ на Икономическия и социален съвет . Препоръката е да се инвестира в обучение. Анализът "Очакваните ефекти от влиянието на изкуствения интелект върху пазара на труда в България. Предложения за конкретни..

публикувано на 09.10.24 в 13:10

Каква подкрепа за местните общности осигурява МИГ- Лом

Местна инициативна група- Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите. "Смисълът е за формиране на една общност и хора като междинно звено и хора, които да подпомагат местния бизнес, земеделците и неправителствените организации в лицето..

публикувано на 07.10.24 в 12:04

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48