Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дом назаем

Бездомниците също са щастливи, по техен си начин...

14
Центърът за временно настаняване на хората без дом във Видин
Снимка: Десислава Андреева

Наближават светли християнски празници. Има българи, които ще заделят от бюджета си за пътувания, други ще посрещнат Коледа и Нова година у дома, в топла и уютна семейна атмосфера.

Къде и как, обаче, ще посрещнат празниците, и как ще преживеят зимата тези, които са останали без дом и се скитат по улиците?

Има и "късметлии"- по дирите им тръгна Десислава Андреева. Тя посети Центъра за временно настаняване на бездомни във Видин. Мястото функционира още от 2003-та година като Дом за временно настаняване на деца и младежи, пет години по-късно Домът е преименуван в Център за временно настаняване на пълнолетни лица. Капацитетът е 10 души, в момента има едно свободно място, но увериха, че няма да върнат нито един желаещ и ще му подсигурят покрив, макар и не за дълго.

СнимкаРъководител на Центъра е Анета Георгиева. Тя каза, че бюджетът, който държавата отпуска, е недостатъчен, затова Община Видин дофинансира услугата. За уязвимите лица се полагат денонощни грижи. Те са на свободен режим, за тях по график отговаря персонал от 7 души. В дневната зала има телевизор, в центъра има кухненско помещение и санитарен възел- на пръв поглед- всичко необходимо. Не се разрешава употребата на цигари и алкохол.

"Престоят тук е за максимум 3 месеца в рамките на календарната година, разполагаме със стаи с по 2 и 3 легла. Очакваме, ако се влоши времето, да имаме потребители и над капацитета, в момента той е запълнен на 90 процента"
- казва Анета Георгиева.

СнимкаПо думите й, потребителите на услугата са включени в проект на БЧК и получават първо, второ и хляб, освен това външен доставчик им осигурява топла супа и насъщния. Когато остане храна от обществената трапезария, тя също им се предоставя.

"Работим хората да се устроят на пазара на труда, но за Видин това е много трудно, повечето от тях имат тежки здравословни проблеми, отхвърлени са от близките си, или са измамени, нямат дом" - продължава разказа си ръководителят на видинския Център за временно настаняване на бездомници.

За причините довели го дотук, 50-годишният Тошко Иванов трудно говори, премълчава, преглъща и се примирява с тежката си съдба.

"Свикнах вече, няма начин", казва той.  Мъжът е болен, без платени здравни осигуровки, няма пари за лекарства. Не притежава и документ за самоличност. Твърди, че има повече от 17 години трудов стаж, гледал е животни и възрастни хора в Раковица, като в замяна на това е получавал минимално заплащане, храна и подслон.

"Много съм се измъчил", продължава разказа си със сълзи на очи Тошко. И споделя, че ако на Коледа стават чудеса, ще си пожелае, радост, дом, семейство и работа.

В Центъра за временно настаняване във Видин той вече е за втори път, ще остане до края на месец март. А след това? Най- вероятно- отново на улицата...
 
Центърът във Враца, Снимка: Център за временно настаняванеКризисният център за настаняване на бездомни във Враца е с капацитет от 10 души, предаде Жоро Александров. Социалното заведение се намира в закритото преди години училище "Давид Тодоров" в ж.к. "Дъбника". Въпреки трудния старт на услугата, миналата година мястото за временно настаняване на скитащи и просещи лица беше напълнено през студените зимни месеци. От Центъра за настаняване на бездомни твърдят, че и тази година са готови да посрещнат първите си "квартиранти", които обикновено идват, когато температурите паднат драстично. Практиката показва, обаче, че настанени веднъж, хората без дом се интересуват от възможността да останат и по-дълго в приюта. За това, обаче, трябва да бъдат изпълнени определени условия, а и да има финансиране на храната и останалите битови нужди. Кризисният център беше открит през есента на 2013 година, след като общинската управа на Враца извърши ремонт за своя сметка на помещения в закритото школо.

Напълно подготвен за посрещане на хората в нужда през зимния сезон е и Центърът за временно настаняване в Лом. Центърът е изграден в два апартамента, направен е основен ремонт и са оборудвани с всичко необходимо за живеене. Капацитетът е за 10 души. В момента има настанени 7. На хората се предлага подслон и обяд- супа и хляб. В зимните месеци в Лом се стремят да не оставят никого на улицата.

"Проблемът пред социалните работници е, че хората от институциите трудно се социализират. 10 процента от тях се приобщават, някои не са абсолютно адекватни. Някои ги настаняваме в Защитени жилища, други напролет ги пускаме да си ходят. Тях нуждата ги кара да се оправят, защото като им осигуриш подслон, топло и храна, не искат и пръста си да мръднат за повече. Имаме клошари от години, прибираме ги, те бягат, палят огньове до кофите за боклук навън... Лошо е за тези, които са умствено изостанали и не могат да се справят сами, трудно има вадим документи от ТЕЛК..."- обясни пред Ани Цекова Лъчезар Лазаров, управител на Центъра.

Хората, настанени там, ще останат до края на зимата. Макар, че понякога се случва да счупят някоя мебел, санитарят, който отговаря и за поддръжката, се справя със ситуацията. Управителят на Центъра, смята, че бездомниците също са щастливи, по техен си начин...

"Причините тези хора да са на улицата са най-различни - от семейни конфликти и домашно насилие, през жилищни измами, непогасени кредити и загуба на работа до болести. Има възрастни хора, изоставени от близките си, както и младежи, излезли от домовете за деца, без квалификация, трудови навици и доходи"- допълни Лъчезар Лазаров.

Нужда от помощ има семейство майка и син в монтанското село Боровци, сигнализира нашата слушателка Димитрана Атанасова:

"Майката Пенка Георгиева, синът- Найден Найденов. Живеят на ул. "Тодор Младенов" №1, пощенският код на с. Боровци е 3528. Нямат ток от години, нито дърва, покривът на къщата е протекъл, голяма мизерия. Ако някой може да им помогне- с дрехи, храна, одеяла, е добре дошло"- призова нашата слушателка.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14