Днес в Бойница се отбелязаха 195 години просветно дело, чието начало е положено с откриването на килийното училище в селото през 1820 година, съобщават от областната администрация във Видин. По време на тържественото честване областният управител Момчил Станков и кметът на община Бойница Анета Генчева откриха паметна плоча, напомняща за началното училище в селото.
"На това място е било начално училище "Кирил и Методий" - с. Бойница, 1884-1970", гласи надписът върху паметния знак, издигнат в двора на старата училищна сграда, премахната преди години поради опасност от срутване.
"На мястото на старото училище направихме парк и поставихме паметна плоча, за да отбележим, че тук е било едно от просветните средища в с. Бойница. В това училище са учили деца и от съседните села Раковица, Старопатица, Раброво. Поколения от Бойница и Кула са свързани с първото училище тук. Затова днешният ден се превърна в истински празник за всички нас", каза Анета Генчева.
На освещаването на паметния знак присъстваха началникът на Регионалния инспекторат по образованието Марийка Василева, представители на видински държавни институции, граждански организации и десетки жители на Бойница, сред които и потомци на директори и учители в местното начално училище.
Днес в с. Бойница продължава да функционира Основно училище "Васил Левски", в което учат около 50 деца. За развитието на просветното и културно дело в общината се грижат самодейците от Народно читалище "Надежда – 1903" и възрастните хора от Клуб на пенсионерите "Пуйо войвода", допълват от областната управа.
Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..
Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..
Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване. Целта е да се преодолеят щетите от пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни Габриела Георгиева , секретар на културното средище. "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...
Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..
Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..
Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..
Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..