Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Бъдни вечер

Трапезата на Бъдни вечер трябва да е отрупана с всичко, което ражда земята
Снимка: Радио ВИДИН

Днес отбелязваме Бъдни вечер - денят, предхождащ Рождество Христово. Във всички православни храмове се отслужва света Литургия. В катедрален храм "Св. Димитър" във Видин ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева литургия. Тя ще започне от 9,30 часа и ще бъде оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.

Бъдни вечер се отбелязва семейно от всички християни, които се събират в очакване на Рождество Христово. На Бъдни вечер всичко се случва в семейството, всяко действие е свързано с вярванията на хората, нищо не е случайно. Това каза етнографът от Регионален исторически музей - Видин Десислава Божидарова и добави, че Бъдни вечер е едно тайнство:

"Целият ден преди Бъдни вечер протича в подготовка за вечерята, която ние разбираме като вечеря, но в миналото това хранене не е било просто хранене, то е било ритуално. Мъжете са тези, които подсигуряват бъдника, подсигуряват защитата на дома. А жените са тези, които приготвят ястията, които ще бъдат поставени на трапезата. Въобще на тази трапеза всеки един детайл носи своята символика и има някаква магическа натовареност."

През деня мъжете отиват в гората, за да изберат здраво дърво за бъдник. То трябва да е от круша или дъб, за да гори през цялата нощ. През това време жените приготвят хлябовете. Хлябът е изключително важен, каза етнографът:

"Няма празник нито от календарния цикъл, нито от семейния цикъл, на който да не се приготвя специален обреден хляб. А за Бъдни вечер в нашия край са се приготвяли много хлябове - 12-13. Но най-важният от тях е Боговицата. Това е този хляб, който има слънце на него. Той самият прилича на слънце. В този хляб се слага паричката и той е първият, който се разчупва от стопанина. От него се отделя по едно парче за всеки от дома и едно за къщата. Следи се на кого ще се падне паричката. Най-доволни са били, ако се падне на дома, защото всички ще бъдат добре, или на стопанина на къщата."

Трапезата на Бъдни вечер се състои само от постни ястия. Броят им винаги е нечетен, като в миналото хората се стремели ястията да бъдат 7, 9 или 12. 

"Седем, защото толкова са дните от седмицата. Девет, защото са необходими 9 месеца, за да се роди нов живот, или дванадесет, защото толкова са месеците в годината. А точно на Бъдни вечер се затваря кръгът - това е един цял годишен цикъл, от който започва един нов, следващ. Аз мисля, че на трапезата се слагат постни ястия, защото магията е за плодородие, за да може земята да ражда повече. Тези ястия са постни, защото от Коледа започва отговяването и храненето с месо. В Коледни пости сме. Но най-вероятно дълбокият магически смисъл на народната вяра е точно това - на трапезата се слага всичко това, което ражда земята - лук, боб, чушки, чесън. Чесън има задължително, защото това е периодът на мръсните дни. В тези дни лоши, тези дни на хаос, преди да се подреди светът, преди да се роди Новият Бог, преди културното пространство да бъде усвоено от човека, в това пространство бродят всякакви зли сили. Въобще народната вяра е изпълнена с такива демони, които причиняват зло на човека. За да се предпазят, нашите предци си носели скилидка чесън в джоба, в пояса или в пазвата. Консумирали са чесън и вероятно това има и своята предпазна за здравето на човека сила. В миналото са вярвали, че болестите са демони, които нападат човека и му причиняват лошо и по този начин се предпазват." 

На Бъдни вечер никой не трябва да нарушава единството на семейството, затова от трапезата не се става, каза още Десислава Божидарова:

"На Бъдни вечер всички сядат много рано на трапезата. Разбира се, всяко едно действие е свързано с определена вяра, нищо не се прави случайно. Всички сядат заедно, никой не трябва да става от трапезата. Това е едно единство на семейството, което никой не бива да нарушава. Ако случайно някой непременно трябва да стане, става на-възрастният.  Той ходи приведен като натежало от плод дърво и обслужва всички. Момичетата пък трябва да скрият залче хляб от Боговицата под възглавницата си. Ако сънуват някого, вярвало се, че за него ще се оженят. Въобще самата нощ е изпълнена с начини да се предскаже бъдещето. Тази трапеза остава до Коледа, не се раздига, защото се вярва, че предците ще дойдат, ще благословят тази трапеза, ще опитат от храната и ще бъдат благосклонни към живите."

Цялото семейство чака и коледарите. Вярвало се, че там, където минат коледари, зло не ходи, защото те го пропъждат със своите песни и благословии. Затова коледарите са млади и здрави мъже, които могат да се преборят с лошото. Тези коледари обикалят, благославят и съответно получават награда за своята благословия, добави етнографът.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 9 май 2025 година

Най-старото видинско училище СУ "Цар Симеон Велики" отбеляза 143-тата годишнина от своето основаване и  патронен празник  днес.  Тържеството по случай двойния празник се проведе пред централния вход на учебното заведение. Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8-и..

публикувано на 09.05.25 в 18:00

Децата в Кула нарисуваха в каква Европа мечтаят да живеят

Народно Читалище  "Просвета-1882", гр.Кула отбеляза Деня на Европа - 9 май с празнична викторина с децата от начален етап на СУ "Васил Левски" в града. От читалището бяха подготвили игри на европейска тематика. Балони, слънца, сърца, небе, многоцветни дъги, хванати за ръце деца, знамена на България и Европа – това са вижданията на младите..

публикувано на 09.05.25 в 16:49

Отбелязаха 65 години от създаването на Държавен архив - Видин

С откриването на документална изложба Държавен архив - Видин отбеляза 65 години от създаването си. Със заповед от 10 май 1960 година е назначен първият ръководител на държавен архив Видин Петър Пешев и това е датата, от която започва дейността на институцията, каза началникът на отдела на Държавна агенция "Архиви" във Видин Йорданка Костова ...

публикувано на 09.05.25 в 16:46

Започна строителството на сгради за здравно-социални услуги в село Горна Вереница

С водосвет, отслужен от отец Николай бе направена първата копка за строителството на две нови сгради и един център за резистентна грижа и специализирана подкрепа на хора с увреждания и техните семейства в село Горна Вереница , община Монтана, съобщават от общинската администрация. На тържественото откриване на строежа присъстваха кметът на Монтана..

публикувано на 09.05.25 в 16:33

Продължават ремонтите по участъци с чести катастрофи в Северозапада

Продължава ремонтирането на настилката в отсечки от републиканската пътна мрежа, включени в Плана за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, съобщават от Пътната агенция. Предприетите дейности са в изпълнение на мерките, заложени в Плана, който включва общо 36 трасета. Целта е да се заостри вниманието на шофьорите и..

публикувано на 09.05.25 в 16:20
НВП Видински митрополит Пахомий

Видинският митрополит ще отслужи литургия в село Гаганица

Видинският митрополит Пахомий ще оглави Божествената света литургия в храм "Св. вмчк. Георги Победоносец" в монтанското село Гаганица. Службата ще е утре, 10 май, от 8:30 часа, обясни за Радио ВИДИН Пламен Гергов , който е един от инициаторите за възраждането на църквата.  "Имаме хора от Софийската епархия, от град Русе. Ще бъде извършен водосвет..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

Община Хайредин ще разполага с близо 10 милиона лева през 2025 г.

Бюджетът на община Хайредин ще бъде почти 10 милиона лева, това реши мнозинството в местния парламент. За държавни дейности са предвидени над 7,1 млн. лв., за дофинансирани държавни дейности – над 2,7 млн. лв., а капиталовата програма е за 590 200 лв. За снегопочистване са отделени 125 200 лв. В предложената от кмета Тодор Алексиев финансова рамка..

публикувано на 09.05.25 в 15:38