Днес отбелязваме Бъдни вечер - денят, предхождащ Рождество Христово. Във всички православни храмове се отслужва света Литургия. В катедрален храм "Св. Димитър" във Видин ще бъде отслужена Вечерня със света Василиева литургия. Тя ще започне от 9,30 часа и ще бъде оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп.
Бъдни вечер се отбелязва семейно от всички християни, които се събират в очакване на Рождество Христово. На Бъдни вечер всичко се случва в семейството, всяко действие е свързано с вярванията на хората, нищо не е случайно. Това каза етнографът от Регионален исторически музей - Видин Десислава Божидарова и добави, че Бъдни вечер е едно тайнство:
"Целият ден преди Бъдни вечер протича в подготовка за вечерята, която ние разбираме като вечеря, но в миналото това хранене не е било просто хранене, то е било ритуално. Мъжете са тези, които подсигуряват бъдника, подсигуряват защитата на дома. А жените са тези, които приготвят ястията, които ще бъдат поставени на трапезата. Въобще на тази трапеза всеки един детайл носи своята символика и има някаква магическа натовареност."
През деня мъжете отиват в гората, за да изберат здраво дърво за бъдник. То трябва да е от круша или дъб, за да гори през цялата нощ. През това време жените приготвят хлябовете. Хлябът е изключително важен, каза етнографът:
"Няма празник нито от календарния цикъл, нито от семейния цикъл, на който да не се приготвя специален обреден хляб. А за Бъдни вечер в нашия край са се приготвяли много хлябове - 12-13. Но най-важният от тях е Боговицата. Това е този хляб, който има слънце на него. Той самият прилича на слънце. В този хляб се слага паричката и той е първият, който се разчупва от стопанина. От него се отделя по едно парче за всеки от дома и едно за къщата. Следи се на кого ще се падне паричката. Най-доволни са били, ако се падне на дома, защото всички ще бъдат добре, или на стопанина на къщата."
Трапезата на Бъдни вечер се състои само от постни ястия. Броят им винаги е нечетен, като в миналото хората се стремели ястията да бъдат 7, 9 или 12.
"Седем, защото толкова са дните от седмицата. Девет, защото са необходими 9 месеца, за да се роди нов живот, или дванадесет, защото толкова са месеците в годината. А точно на Бъдни вечер се затваря кръгът - това е един цял годишен цикъл, от който започва един нов, следващ. Аз мисля, че на трапезата се слагат постни ястия, защото магията е за плодородие, за да може земята да ражда повече. Тези ястия са постни, защото от Коледа започва отговяването и храненето с месо. В Коледни пости сме. Но най-вероятно дълбокият магически смисъл на народната вяра е точно това - на трапезата се слага всичко това, което ражда земята - лук, боб, чушки, чесън. Чесън има задължително, защото това е периодът на мръсните дни. В тези дни лоши, тези дни на хаос, преди да се подреди светът, преди да се роди Новият Бог, преди културното пространство да бъде усвоено от човека, в това пространство бродят всякакви зли сили. Въобще народната вяра е изпълнена с такива демони, които причиняват зло на човека. За да се предпазят, нашите предци си носели скилидка чесън в джоба, в пояса или в пазвата. Консумирали са чесън и вероятно това има и своята предпазна за здравето на човека сила. В миналото са вярвали, че болестите са демони, които нападат човека и му причиняват лошо и по този начин се предпазват."
На Бъдни вечер никой не трябва да нарушава единството на семейството, затова от трапезата не се става, каза още Десислава Божидарова:
"На Бъдни вечер всички сядат много рано на трапезата. Разбира се, всяко едно действие е свързано с определена вяра, нищо не се прави случайно. Всички сядат заедно, никой не трябва да става от трапезата. Това е едно единство на семейството, което никой не бива да нарушава. Ако случайно някой непременно трябва да стане, става на-възрастният. Той ходи приведен като натежало от плод дърво и обслужва всички. Момичетата пък трябва да скрият залче хляб от Боговицата под възглавницата си. Ако сънуват някого, вярвало се, че за него ще се оженят. Въобще самата нощ е изпълнена с начини да се предскаже бъдещето. Тази трапеза остава до Коледа, не се раздига, защото се вярва, че предците ще дойдат, ще благословят тази трапеза, ще опитат от храната и ще бъдат благосклонни към живите."
Цялото семейство чака и коледарите. Вярвало се, че там, където минат коледари, зло не ходи, защото те го пропъждат със своите песни и благословии. Затова коледарите са млади и здрави мъже, които могат да се преборят с лошото. Тези коледари обикалят, благославят и съответно получават награда за своята благословия, добави етнографът.
Закритият басейн във Враца ще бъде напълно обновен, съобщиха от общинската управа. От там припомниха, че подобен ремонт не е извършван от над 50 години. Във финална фаза са дейностите по внедряване на мерки за енергийна ефективност на покрития плувен басейн във Враца. С инвестираните средства от над 2 милиона лева изцяло е подменена дограмата,..
Таксиметровата услуга във Враца поскъпва през новата 2025-а. Всички фирми в таксиметровият бранш ще актуализират цените, който не са променяни от 2018 г. Увеличението ще бъде минимално с 0,20 стотинки на километър или средно с около 1 лв. на курс в града. За увеличението на цените има правно основание с решение №234/27.08.2024 на Общински съвет Враца:..
Част от учениците от мездренското средно училище "Иван Вазов", които са членове на Екокомитета по програма "Екоучилища", обединиха усилия по зададена екоинициатива от кампанията "Зрънце любов". Те поставиха поставиха хранилка за птици и семена. От 16 години насам началото на декември е старт на кампанията, чиито организатор е Българското..
От местното сдружение БУМ (Будни устремени мездренчани) тази седмица организираха три лекции в мездренските гимназии на тема "Готин си, когато си здрав", водещ на които беше д-р Сияна Емилова. Тя е завършила Медицински университет в София, а в момента практикува в град Мездра. Целта на лекцията беше да се обърне внимание на важни теми,..
С панихида във Враца ще отбелязана осмата годишнина от смъртта на врачанския митрополит Калиник. Той почина на 26 декември 2016 година. Богослужебните правила предвиждат траурните служби да се изтеглят преди Рождественските празници. Панихидата ще бъде отслужена в митрополитския храм "св. Николай", където е гробът на архиерея.
Новата книга на Димитър Цолов - Доктора от Враца ще бъде представена днес. Криминалният роман се казва "Смъртоносна събота" и се явява продължение на първия му роман "Мъртвешко парти". Главният герой отново е Даниел Целов, инспектор от криминална полиция. "Две години измина от първата. Чисто в живота на героите е минала година и..
Във Враца ще се проведе осмото издание на Фестивала за домашни вина, ракии, мезета и туршии днес. Десетки врачани, които сами си произвеждат питиета и деликатеси, ще участват в конкурса за най-добри вина, ракии и мезета. Ще бъдат оценявани от професионално жури. Празникът ще покаже гордостта на почти всеки врачанин - домашното му производство...