Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво може да се очаква от година, която е високосна, започва в петък и е под знака на числото девет и на Огнената маймуна?

Орисници наричаха за новата 2016 година в ефира на Радио ВИДИН

Светла Бондова: "Да бъде черна и плодородна земята ни! Да бъде бял и вкусен хлябът ни! Да бъде синьо и мирно небето над нас!"

Снимка: Ваня Минева


"Нека 2016-та да е годината на добрите реализации. Да ни има тук, във Видин. Нека всеки да направи така, че собственият му свят да е подреден, празничен и пълен. Само така и общият ни свят ще е подреден, празничен и пълен. Пожелавам на всеки през Новата 2016 година да сътвори своята малка добра тайна. Бъдете щастливи и сигурни, че по-добрите дни предстоят", така ориса 2016-та поетът от Видин Анелия Гешева.

"И тъй като цветовете на 2016-та са черно, бяло и синьо, искам да пожелая: Да бъде черна и плодородна земята ни! Да бъде бял и вкусен хлябът ни! Да бъде синьо и мирно небето над нас! И нека земята бъде с всички оттенъци на черното, защото новоселяни казват: "Не е чернозем, но не ни оставя гладни нито в суша, нито в киша". И нека небето ни грее с всички нюанси на синьото- от лазура до сивосинкавата тежест на облаците, защото семената искат и слънце и дъжд! И нека хлябът ни не искри от белота, но да го има за всички", нарече за новата година кореспондентът на Радио ВИДИН в Ново село Светла Бондова.

"Ще дойде хубавото време, когато черната вода ще изтече до край край мене. И ще отмине с вечерта. Ще чакам бялата вода. С душата си ще я очаквам. И тя ще дойде, но не знам, а никой и не ми разказва... но знам, че златната вода е някъде съвсем далече и аз, самотен на брега, дали ще я дочакам вече", така римува поетът Ненчо Славчев, който изпрати старата година с нова стихосбирка.

"Да ни е честита новата 2016 година! Нека да е здрава и богата", нарече Петко Котларски от Мездра. И продължи с "Коледна молитва" от Георги Костакев и думите: "В първите часове след нейното настъпване, искам да кажа няколко думи за едни истински българки- секретарите на народните читалища в община Мездра. За тези достойни жени, които работят за минимална заплата, за тези, които през новата година имат средства само за 10 заплати и няма да получат никаква подкрепа от общинското ръководство. И въпреки това, тези пазителки на българщината организираха Коледни и Новогодишни тържества във всички мездренски села. Успяха да стоплят душите на хората на много места в ледени салони... Изпълненията на самодейните колективи показаха, че въпреки всичко, българските народни традиции са живи и благодарение на тях няма да умрат никога."

Новата 2016 година е високосна, олимпийска, под знака на числото девет и на Огнената маймуна. С усмивка кометира тези факти Диана Сиракова, която, освен че пише хубави стихове, и хубаво гледа на витуално кафе...

"Петък е пазарен ден- повече приказки, повече пазарлъци. Но животът си е такъв- един голям пазар- всичко и всички сме там... Дано новата година да носи повече от пъстротата на пазара и да оставим лъжовното число 8 в миналата година. Деветката е успех и просперитет. И от двете имаме нужда. Най-хубаво би било обаче през 2016 година да сме една добра Ботева чета", нарече Диана Сиракова.

"Какво може да се очаква от година, която започва в петък? Мисля, че това е добър знак, защото в някои държави на юг от нас петъчният ден е първият в новата работна седмица", подкарва скептично своето орисване Жоро Александров от Враца. И продължава:

"Но пък като високосна, през 2016-а има още един допълнителен ден за работа. Дали за добро, или за лошо, но този допълнителният ден- 29 февруари, се пада в понеделник. Затова смятам, че в първите часове на новата година можем да си пожелаем повече приятни емоции, повече здраве и късмет, повече любов и финикийски знаци. Една китайска мъдрост ни приканва да внимаваме какво си пожелаваме, защото може да ни се случи. Е, аз каквото имаше да си пожелавам, вече го направих. А за да ми се случи, желая на всички свои приятели, на колегите си, на слушателите на Радио ВИДИН, на близките си, на хората, които обичам- по 100 пъти повече от това, което си пожелавам на себе си. И най-вече да не забравяме, че 2016-та трябва да е по-добра от миналата, но и с една идея по-лоша от следващата я 2017-та година! Амин!"

Поканих за орисник и писателя Мартен Калеев от Монтана:

"Човек винаги трябва очаква много, да се надява, че ще му стигнат волята и нервите да постигне мечтите си. Но и да е премерен в тези очаквания. Затова моето пожелание е никога да не обичаш изгубеното, но и да не губиш обичаното. Нека по-имотните имат сърце да даряват от богатството си на тези, които нямат. А тези, които нямат богатство за даване, да даряват от сърцето си. Да сме живи, здрави и разбрани", отсече Мартен Калеев.

"Честита и благословена Нова година! За да се радвате на успех в годината на Огнената Маймуна, отпуснете се и плавайте без паника по течението на Времето. С пътешествия и приключения ще ни дари 2016-та. Бъдете готови да ги вземете! Желая на всички здраве, любов и мир в душата", нарече кореспондентът на Радио ВИДИН в Берковица Петя Генова.

Всеки народ в продължение на векове е създавал и предавал от поколение на поколение новогодишните си традиции и поверия. Посрещането на новата година датира отпреди 4 000 години, когато на първия ден от новата година са били организирали празненства в древен Вавилон. За римляните новата година е започвала от 1 април- денят, в който встъпвали в длъжност новоизбраните консули. Но през 153 година преди Христа избухва голямо въстание срещу римската власт в Иберия, което налага консулите, които са били и главнокомандващи армията, да заемат постовете си предсрочно- на 1 януари. Така е сложено началото на нова традиция. А на 1 април се празнува "лъжливата" нова година и постепенно този ден се превръща в празник на шегите и смеха.

Най-древният календар, в който годината е разделена на 12 месеца и има 365 дни, е създаден в Египет, през 4241 г. пр. н.е. В него новата година започва през месеца на разливането на река Нил- юли. Този календар бил използван в Египет до въвеждането на Юлианския през 26 г. пр. н. е. През 2700 година пр. н.е. китайците съставили свой цикличен календар, според който новогодишните тържества, наричани "Празник на пролетта", траяли по 3 дни и се чествали през февруари. От 1949 година в Китай се използва Григорианският календар, но и сега в някои области продължават да си служат с цикличния. Според древния японски календар, всяка година преминава под знака на един от всичките 12 зодиакални символа: плъх, бивол, тигър, заек, дракон, змия, кон, овца, маймуна, петел, куче и прасе. Новогодишният празник трае от 30 декември до 3 януари и се отбелязва с 108 камбанни удара.

Да, всеки народ в продължение на векове е създавал и предавал от поколение на поколение новогодишните си традиции и поверия. Те са колкото разнообразни, толкова и обединени от вечната човешка надежда, че новата година ще бъде по-щастлива от старата. Руснаците приветстват новата година, като след дванадесетия удар на часовника отварят вратата на дома си и си разменят подаръци. Италианците носят червено бельо, а на трапезата слагат свински бут и леща, за късмет и богатство през новата година. Англичаните по традиция не посрещат новата година с шумни празненства, нито пък е прието да се канят гости. За сметка на това шотландците на нова година ходят на гости дори на хора, които не познават. Обичай е да излизат облечени като коминочистачи. Испанците след 12 часа излизат на улицата и си разменят подаръци. Словаците на трапезата непременно трябва да имат шаран. Унгарците задължително трябва да имат на масата чесън с мед. Португалците закачат над новогодишната маса добре запазен грозд, и докато часовникът отмерва дванадесетте удара, всеки бърза да откъсне и изяде последователно 12 зърна, като в същия момент си намисля желание за всеки един от дванадесетте месеца. Холандците поднасят на трапезата топли понички със стафиди...

Да, добре е знаем и уважаваме обичаите на различните народи, населили Планетата. Но да не забравяме, че най-вкусен е хлябът, замесен от мама...


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00