Да създаваш деца днес е мъчение, през което все по-малко родители се решават да преминат. А след първото дете мераклиите да имат второ намаляват драстично. Тук нямам предвид хората от малцинствата, чието съществуване е осигурено от детските помощи и те увеличават броя си именно за да съществуват. Но и те не са виновни- просто се възползват от законовото положение в България. А тя, държавата, е мащеха за повечето си поданици, щом определя на кои семейства да дава пари за децата им, и на кои- да не дава. Така без да иска (?!), тя- държавата, слага клеймо на едни и дава възможности на други семейства. Затова на мен поне не ми е странно, че населението на България продължава да намалява. Дори бих се учудил, че все още има български семейства, които искат да имат деца! Така че нищо добро не ни чака, ако държащите властта не се усетят и не променят скоро правилата. Всъщност под думата "скоро" имам предвид друго- правилата трябва да се променят сега, веднага! Иначе трябва да сме готови за окончателното затриване на българската нация…, оставя с отворен финал своя коментар Жоро Александров.
Потърсих мнение и от специалистите в многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Стамен Илиев" в Монтана. Болницата е една от най-добре оборудваните в Българския Северозапад. Но и там новородените през 2015-та година са с 55 по-малко от предходната, казва завеждащият отделение Неонатология д-р Антоанета Блажева.
"645 деца са се родили в нашата болница през 2015 година. Ние имаме раждания и на жени, които не са от Монтана. Избират да родят тук жени от Враца, от Видин, от Лом, от Белоградчик. Имаме и случаи на семейства, които живеят в София, но за проследяването на бременността и раждането предпочитат да дойдат при нас. Тревожен е фактът, че не намалява процентът на децата, които се раждат с инфекции. Много са ни полезни апаратурата и всичко друго, което получихме като дарение. Проблеми има, когато дойде бременна, която не е ходила на контролни прегледи и идва буквално в деня на раждането. Прави впечатление, че расте броят на децата, които се раждат с аномалии. Имаме апаратура, с която може да се направи ранна диагностика. Но често се срещаме с много млади майки, които не са в състояние да разберат какво става с тяхното дете и се налага да обясняваме на баби и дядовци... Защото в такива случаи и бащите често са малолетни или непълнолетни. Как да очакваме, че те ще се справят с отглеждането на едно рисково дете?! В такива случаи работим в синхрон и със Социалните служби. Често точно това е групата, в която се раждат деца с инфекции, защото по време на бременността майката не е лекувана адекватно. За мен това е резултат от ниска здравна култура", споделя доктор Антоанета Блажева, завеждащият отделение Неонатология в МБАЛ "Д-р Стамен Илиев" в Монтана.
Питам на каква възраст са майките, които раждат здрави бебета?
"Между 20 и 30 години. Това е възраст, в която самите майки са здрави и това предполага да родят здрави бебета. За догодина това си пожелаваме- да имаме повече и по-здрави деца", казва д-р Антоанета Блажева.
Могат, но не искат, искат но не могат да гледат деца младите семейства в Българския Северозапад? Пак с този въпрос отидох в празничния Йордановден и във видинската детска градина "Детелина". Посрещнах заедно с учителите младите родители, поиграх на пода с децата.
"Кой нормален човек не иска деца?! Това е най-милото. Ако го нямаше финансовият проблем, сигурен съм, че децата във Видинско щяха да са повече. Но и аз първо смятам, че трябва да постигна стабилност- обучение, работа, кариера, финансово обезпечаване и тогава ще правя други планове", казва млад мъж.
"На децата трябва да им се обръща достатъчно внимание. Не може все да сме уморени, все да сме притеснени и да имаме време да играем с децата си. Така пренасяме нашето напрежение върху тях. Кой родител иска това?! Затова решението за повече от едно дете идва трудно", коментира друг.
"Имаме две момиченца. Желани, очаквани, планирани. Справяме се. По-голямото помага при отглеждането, а по-малкото износва почти всички дрешки на кака си. Това не им пречи. Щастливи са. Като всички сестрички с 3-4 години разлика, понякога шумно спорят за техни си неща, поскарват се... Но не могат една без друга. Има ли любов, трудностите не са пречка", усмихва ми се таткото на една малка принцеса.
"На първо място е любовта. Две деца имаме и си ги гледаме с радост и с любов. Работим и двамата, при отглеждането помагат баби и дядовци. Трябва си помощ, няма как. Финансово за сега се справяме. И пак казвам- за мен най-важна е любовта", казва ми млада майка.
Съвсем наблизо в занималнята малките момиченца люлеят на ръце бебета-кукли, а малките момченца умело ремонтират нещо и спорят шумно... Подготвят се по най-естествения начин да бъдат след време родители.
А дали толкова близо до естествения човешки модел на любов и разбирателство са и българските държавници?...
За сравнение: Bсяко унгарско семейство, което се сдобие с трето дете, ще получава през настоящата 2016 година еднократно по 33 000 евро бонус, данъчни и други финансови облекчения. Мярката е една от предприетите в последните години, за да спре топенето на нацията. Не помощи, а бонус.
А у нас какви са новостите? Ами ето ги: Семействата, които искат да получават детски и са подали документи преди 28-ми юли 2015-та, ще трябва да подадат нови декларации, за да продължат да получават семейните помощи. За тези, които са подали документи след тази дата, не се налага повторно подаване на документи, защото те вече са оценени по новите правила. От тази година размерът на помощите за отглеждане на дете ще зависи от броя деца в едно домакинство. Семействата с едно дете ще получават 37 лева, с две- 85 лева, а с три- 130 лева. Едно от новите изисквания за получаване на помощта е семейството и детето да живеят на територията на страната. От тази година заявлението-декларация, на базата на което се прави социална оценка и се отпускат помощи за отглеждане на деца, ще се попълва и от родителите, които живеят без брак, но на семейни начала. До сега детските се даваха спрямо доходите на обявилия се за самотен родител. До 31 януари декларации трябва да подадат семействата, които са кандидатствали за детски през март 2015-та година, както и тези, на които е изтекъл едногодишният срок. С краен срок 29 февруари са декларациите от родители, които са искали помощи през април и май на 2015-та година, а до края на март 2016 година е срокът за регистрираните през юни и юли на миналата година. Ако изпуснат предвидения срок, семействата няма да получат очакваната помощ. Те ще могат да кандидатстват на по-късен етап, но няма да им се възстановяват пари за пропуснатото време.
Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..
Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори . На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..
Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..