Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застарява лекарското съсловие във Видин

Д-р Росен Айков: Усмивката на пациента ме зарежда

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

На 7 април- деня на здравния работник, в "Посоките на делника" говорим за лекарската професия, реформите в здравеопазването и протестите на медиците. Ето част от мненията на пациенти:

"Има добри лекари, но вниманието към пациентите на много места е доста лошо. Човек никога няма доверие- проверява лекарите на две-три места, за да види как е... Здравеопазването е на добро ниво, но отношението на лекарите като хора, е на много ниско ниво... Българинът не се грижи за здравето си, казва, че лекарите са виновни, но не е съвсем така..."

Липсват млади специалисти, каза д-р Пламена Вълчева, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз (БЛС) във Видин.

"Членовете на Регионалната лекарска колегия във Видин са 364. 65 работят в доболничната помощ, 7 са груповите практики, а работещите в специализираната помощ са 100 амбулатории. 76% от лекарите в специализираната извънболнична помощ са на възраст от 35 до 60 години, а 24% са на възраст над 60 години. Наблюдава се застаряване на лекарското съсловие и липса на млади специалисти в нашата професия. Млад специалист може да бъде задържан във Видин, ако му се предложат добри условия на труд, добро заплащане, а болницата да осигури неговата специализация, защото парите, които получават, когато специализират, са много малко. И ако болницата, Общината, другите институции, обществото искат да задържат този лекар, трябва изцяло да бъдат обърнати към него. Да може да специализира спокойно и след това да се върне в тази болница, в този град, да бъде обвързан с договор. Засега няма такава връзка, за да се задържат в малкия град младите специалисти, трябва да имат подсигурено жилище, условия, за да може да има основа да се реализират в професията."

В момента здравеопазването в област Видин не е на добро ниво, смята д-р Вълчева:

"Има проблеми в здравеопазването във Видин. По отношение на доболничната помощ имаме достатъчно лекари, но тези семейни лекари са неправилно разпределени- имаме съсредоточаване във Видин, докато в малките населени места и в отдалечените райони няма семеен лекар и хората не получават квалифицирана медицинска помощ. Специалистите също намаляват, повечето са възрастни и ще стане така, че след време няма да има достатъчно специалисти и от това страда качеството на лечебната дейност. В болничната помощ също сме длъжници на населението. Отделението по инвазивна кардиология към видинската болница трябваше да бъде разкрито от 1 април, но все още не е, липсва инфекциозно отделение- болните се препращат към Лом и Монтана, липсва и урологично отделение. В това направление мениджърите на лечебните заведения трябва да работят- да привличат специалисти и тези отделения спешно да бъдат разкрити. Населението застарява, водещи сме по сърдечно-съдови и дихателни заболявания. Пациентите също трябва стриктно да следят своето здраве и да се явяват периодично на профилактични прегледи."

Лекарските протести не се отразяват на работата на медиците и на обслужването на пациентите във Видин

"По решение на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз осъществихме само символични протести със сини лентички, на които е изписано "Протест". Общопрактикуващите лекари стачкуваха ефективно два дни, след което прекратиха протеста. Тези протести не се отразяват на обслужването на пациентите. Смятам, че д-р Москов е един от министрите, които се опитват да вкарат ред в цялата система на здравеопазването. Може да има грешки, но поне се опита да разпредели правилно финансовите средства и да спре източването на Здравната каса и в това отношение аз го подкрепям. В годините парите се увеличават, но по-добро здравеопазване не получаваме. Нито е намаляла смъртността, нито- заболеваемостта, т.е. няма ефективност, която всички искаме- лекари, пациенти, цялото общество", обясни д-р Пламена Вълчева и добави:

"Лекарската професия е най-хуманната професия. Всеки, който е избрал този път, е наясно, че не е най-важна финансовата страна, а любовта към човека, любовта към пациента. Мисля, че обществото малко ни е длъжно- години наред бяхме принизявани, унижавани. Авторитетът на българския лекар трябва да бъде съхранен и да се пази, защото той е нужен на обществото. На всички колеги пожелавам най-вече да са здрави, много професионализъм и да имат търпение, за да преодолеем предизвикателствата на реформите в здравеопазването!"

д-р Росен Айков, председател на Регионалната лекарска колегия към БЛС във ВрацаИма ли днес поводи за празнуване пред българските лекари? С този въпрос Жоро Александров се обърна към председателя на Регионалната лекарска колегия към БЛС във Враца д-р Росен Айков:

"663 лекари членуват в Районната колегия във Враца. Сигурен съм, че всички, които имаме нещо общо с медицината- лекари, сестри, санитари и т.н., ще се организират да празнуват. 7 април винаги е бил хубав ден, имам много добри спомени от този празник. Относно протестите, познавам много колеги и на никой личните настроения никога не са влияели върху професионалните качества и върху работата им. Лекарите сме научени да скриваме личните си проблеми в работата, а служебните проблеми носим вкъщи. Аз винаги имам добро настроение. Разговорът с пациентите, усмивката им, въпреки че работя с тежко болни пациенти, винаги ме е зареждала. Днес една пациентка каза, че лекарите лекуваме и с думи. Когато посрещнеш пациента с усмивка, когато поговориш с него, когато му покажеш, че разбираш неговата болка, пациентът е безкрайно доволен. А когато и той ти се усмихне, те зарежда с енергия."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05