Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варенето на домашна ракия - ще запазим ли традицията

Снимка: Христо Гинев

Нови протести от страна на недоволни производители на домашна ракия разбуниха страстите миналата седмица. Искането на протестиращите е да се върне старият режим за варене на ракия. От началото на годината влязоха в сила промени, с които количеството на алкохола, който производителите могат да произвеждат, се ограничи наполовина. Освен това те имат право да варят ракия само шест месеца в годината. Производителите предупреждават, че ще зачестят многократно случаите на отравяне с некачествен алкохол, защото хората ще се принудят да варят ракия в незаконни казани. Те виждат лобизъм от страна на големите фирми в законовите промени.

Попитахме видинчани дали пият домашна ракия и подкрепят ли производителите:

"Подкрепяме протестиращите. Трябва да има във всеки дом до 50 литра ракия за гости поне ... Нека хората да могат да си произвеждат ракия. Човек трябва да има възможност целогодишно да вари ракия, защото има плодове, които не могат да чакат определен период за този процес ... Трябва да съхраним традицията, но не знам кое лоби ще надделее."

Солидарни ли са производителите на домашна ракия от Северозападна България със своите колеги, които изразиха недоволството си? Георги Петков е собственик на казан в квартал на Враца и продължава да бъде един от лицензираните производители на огнената напитка в българския Северозапад.

"Работата ни значително намаля от началото на тази година. Става все по- трудно и по- скъпо да се занимаваш с подобна дейност. Напълно подкрепям протестите" - каза Георги Петков.

СнимкаПроизводители и потребители на домашна ракия от Монтана също се включиха в протеста срещу промените в Закона за акцизите, организиран в столицата. Поддръжниците на традиционното българско питие настояват да отпадне ограничителният срок от 1 юли до 31 декември, разрешен за работа на дребните производители на ракия. Другото искане е да не се плаща акциз за 50 литра концентрат за домашно ползване, каквато е практиката в други балкански държави. Това уточни Евгени Стоянов, член на сдружението "Българска домашна ракия" и координатор на протестиращите от Монтана. С него разговаря Любо Андреев.

"Не сме съгласни с промените, защото те са абсолютно лобистки. Почти не разбрахме как бяха вкарани в парламента и гласувани след това. Не сме съгласни с шестте месеца предизвестие, което трябва да даваме на митниците. Освободихме двама работници, защото не можем да им плащаме заплатите. Този закон е направен така, че ние да не работим - не да работим. Спекулира с това, че ние не внасяме акцизи. Напротив ние внасяме акциз. На протестите дойдоха около 3 000 души от цялата страна. Имаше и много възрастни хора. Подкрепиха ни и доста депутати, което е много хубаво, защото явно има мислещи хора. Хора, които знаят какво е бизнес и колко трудно се прави." Според Евгени Стоянов доста хора от региона са инвестирали напразно в модерни съоръжения и нови технологии за производство на домашна ракия. Собствениците ще упорстват в исканията си за въвеждане на по-либерален режим.

Ани Цекова разговаря по темата с кмета на Община Медковец Венцислав Евгениев.

"Ако посегнат на ракията ще пием метанол. Щом не пием ракия, сваляме средната възраст на живота и вече става опасно. Ако я няма ракията, няма и да работим" - смята Венцислав Евгениев.

Павлин Парвулов е бивш технолог в производството на спиртни напитки. В момента той се занимава със земеделие в родното си село Раяновци.

"Най- хубавите ракии си остават гроздовите. Има доста тънкости при производството им. Лицензираните казани в района са доста малко, но съветвам да се заплаща необходимият акциз. Мисля, че 30 литра годишно е нормалното количество ракия за едно домакинство" - Красимир Каменов разговаря с Павлин Парвулов за технологията при производството на домашна ракия.

Регистрацията и контролът на казаните за варене на ракия ще минат изцяло към общините вместо към Агенция "Митници", това ще предложи в парламента шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова. Тя ще предложи приходите от акцизите на сварената ракия да влизат в общинските бюджети.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45