Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Чернобил

Гледка към Чернобил от град Припят
Снимка: Уикипедия
30 години се навършват днес от най-тежката ядрена катастрофа в света- чернобилската. Последиците от нея все още се овладяват и в наши дни. Какво си спомнят видинчани за експлозията тогава:


"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."

Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.

213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 18 юли 2025 година

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..

публикувано на 18.07.25 в 18:00

В Киреево имат нова чешма

Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..

публикувано на 18.07.25 в 15:00

Деца се учиха да готвят в Ослен Криводол

Децата в лятната школа в Ослен Криводол практикуваха едно от любимити си занимания днес - приготвянето на храна. Малките готвачи бяха разделени в 3 станции: на първа станция се приготвяше салата "Снежанка", на втора - дюнери с питки лавашки, а третата станция -  сладък салам. Всички се отнасяха към задълженията си отговорно и приготвяха храната с..

публикувано на 18.07.25 в 14:55

Завърши Деветият симпозиум по скулптура "Мездра 2025"

Деветото издание на традиционния симпозиум по скулптура, организиран от Община Мездра приключи успешно, съобщават от местната управа. Тази година той беше посветен на 125-годишнината от рождението на големия български скулптор проф. Иван Фунев (1900-1983 г.), който е роден в мездренското село Горна Бешовица. Със свои проекти заявки за участие в..

публикувано на 18.07.25 в 14:30

Сръбската рок банда "Аудиограбер" гостува във Видин

Сръбската група "Аудиограбер" гостува за 9-и път във Видин. Бандата от Княжевац ще изпълни рок хитове от времето на бивша Югославия, обясни един от организаторите на събитието Васко Громков.  "Правим едно класическо ексюго рок парти, с най-големите хитове от 70-те и 80-те години от бивша Югославия. Групата е изключително популярна, защото в..

публикувано на 18.07.25 в 14:10

Видинска гимназия предлага курсове по японски език

Лятна школа по японски език ще се проведе в Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" Видин. Безплатните уроци по японски език са за всички ученици на гимназията, включително и новозаписаните бъдещи осмокласници. Целта е учениците да се въведат в основата на японския, а идеята идва от самите ученици, каза за Радио Видин директорът  Стефка..

публикувано на 18.07.25 в 14:00

Берковица е домакин на двудневен рок фестивал

Фестивалът "Рок в Берковица 2025" ще събере почитатели на тежката музика днес и утре.  Жителите и гости на града под Ком ще имат възможността да се насладят на изпълненията на няколко български рок групи и специалното участие на световноизвестния вокалист Рони Ромеро. Сцената на "Рок в Берковица 2025" ще бъде разположена на централния площад "Йордан..

публикувано на 18.07.25 в 13:14