"Аз бях майка. Имах бебе на двадесет и няколко дена. Когато се случиха тези събития, просто нямаше никаква информираност. След един период от две седмици вече започнахме да се ограничаваме, когато детето започна да пие сокове. Указанията бяха да бъдат само от плодове, които са извън България... Какво да си спомня? Дъщерята е била на 6 годинки тогава. С чувство за изпитване на страх от, може би, неизвестното, не знаехме какво е тогава, но сега вече го разбираме... Тогава е било голяма трагедия, значи страшно е било тогава. Заразяваха се хората от това... Чак след 30 години ще изчезне това нещо. Тогава ние не сме знаели за това, чак после разбрахме, че е станало, за Чернобил..."
Промишлената авария се случва 26 април 1986 година в съветската Чернобилска атомна електроцентрала. Инцидентът предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, а около 200 хиляди души са евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус.
Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ.
213 души веднага са приети в болница като от тях умират 31. 28 загиват от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек. Общо 135 000 души са евакуирани от зоната на инцидента, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40-годишна възраст, а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. (Източник: Уикипедия)
Служители на полицията в Лом задържаха 31-годишен мъж за извършване на грабеж в крайдунавския град. Инцидентът е станал на 3 януари, когато мъжът поискал от 45-годишна жена, с която съжителствал доскоро, 1 200 лева и личната ѝ карта. След като тя отказала, той издърпал портмонето ѝ. По-възрастна жена, която се е опитала да се обади на спешния..
48-годишен видинчанин е задържан в ареста заради незаконно притежание на ловна пушка и боеприпаси . Той е спрян за проверка на 4 януари в землището на село Рабиша . Полицаите са иззели от него незаконно притежавана ловна пушка с пълнител и боеприпаси и кожен калъф с още пет патрона. Мъжът е бил задържан в ареста в Белоградчик...
Хвърлянето на Богоявленския кръст във водите на Дунав във Видин днес ще бъде на ново място. Причината е продължаващият ремонт на крепостта Баба Вида. Ритуалът ще бъде изпълнен от Негово Високопреподобие архимандрит Самуил, съобщи архимандрит Антим, протосингел на Видинската епархия. "Във всички храмове на града ще има празнично..
С празничен водосвет и ритуално хвърляне на христовия кръст в река Дунав в Лом ще бъде отбелязан светлия християнски празник Богоявление (Йордановден). Празникът e на 6 януари 2025 г., понеделник, от 11.00 ч., на понтон №2 в Дунавския парк. Желаещите да скочат за кръста се записват на място, съобщават от местната управа. Общината кани..
С редица прояви във Враца ще бъде отбелязана 177-ата годишнина от рождението на Христо Ботев. Честването ще започне преди обед пред величествения паметник на Ботев в центъра на Враца. След кратка литературно-музикална програма, която включва творби на поета - революционер и спомен за героичната му биография, ще бъдат поднесени венци и цветя...
Силен е интересът към отбелязването на Йордановден във Враца. По информация от общинската управа, до момента близо 30 жители на града и околните населени места ще вземат участие в „спасяването" на богоявленския кръст. Записването на желаещи да се включат в ритуала продължава - тел. 0875 333 681. В празника участие ще вземат танцьорите от ПТС "Хемус"..
Над 600 души празнуват на Йордановден в община Монтана. На Богоявление мъжко хора ще се извие в ледените води на река „Огоста". Спасилият кръста ще получи 150 лева. На Йордановден в Монтана ще бъде съчетана православната и народната традиция. С Велик Богоявленски водосвет ще започне в 11 часа, празник до пешеходния мост над река „Огоста"...