Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавен архив Видин представя документален филм за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

"Автопортрет в гръб" на Лъчезар Ошавков

За да научите защо за него казват, че е "единственият жив художник, с посмъртна изложба", трябва да видите филма

10
Снимка: Колаж Ваня Минева


В Изложбената зала на Държавен архив Видин днес- 12 май, ще бъде представен документалният филм за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков  "Автопортрет в гръб".

На първата прожекция на филма, продукция на ФИЛМАРТЕ студио, специален гост е сценаристът и продуцент на лентата Диана Динолова.

"Преди години работех в Българското национално радио, "Радио България"- програма за българите в чужбина. Така в Париж се запознах с художника Лъчезар Ошавков. Едно запознанство, което с времето се превърна в едно прекрасно приятелство", казва Диана Динолова.

Диана Динолова, Личен архив

"Сценарист и продуцент на филма съм аз, оператор е Мирослав Гайдошик, режисьор Ваня Иванова, монтаж Биляна Николова. С този симпатичен малък колектив ние решихме да направим един филм по повод 70-тата годишнина на художника Лъчезар Ошавков. Нарекохме го "Автопортрет в гръб". Неговият живот е бил изключително интересен. Живот на човек, който е пътувал много, който е скитал много, който е вървял срещу течението, не е бил никога конформист, който има изключителен талант", разказва Диана Динолова.

Ако искате да научите защо за Лъчезар Ошавков казват, че е "единственият жив художник, с посмъртна изложба", трябва да видите филма.

Лъчезар Ошавков, Каталог

Лъчезар Ошавков е роден на 30 септември 1940 година във Видин. От 1968 година живее и работи в Париж, Франция. През 1954 година е приет в Художествената гимназия в София, където негов учител е Никола Аръшев. Средното си художествено образование завършва през 1959 година. През 1961-ва е приет в Художествената академия в София, специалност декоративно-монументална живопис, в ателието  на проф. Георги Богданов. Дипломира се през 1967 година и за кратко работи в Българска кинематография. През 1968-ма напуска България и се установява окончателно в Париж. Записва се във Факултета по История на изкуството и археология в Парижката Сорбона, където следва до 1973 година. През 1969-та специализира класическа фреска и мозайка в Академиите на Венеция и Флоренция. Между 1973 и 1976 година следва курсовете по Византология в Ecole de Louvre в Париж. През 1976-та влиза във Висшата школа по Обществени науки (HHESS, Paris), където се дипломира през 1979 година, с докторат по социология и семиология на изкуството.

Видинската връзка идва от майката- Вера Ошавкова. Бащата- Живко Ошавков, е роден в големия българо-албански македонски град Дебър в 1913 година. Семейството му емигрира в България и се установява в Лом, където той учи в местната педагогическа гимназия, а по-късно завършва философия в Софийския университет. На 20 години се жени за Вера Ошавкова, с която са съученици от Лом. От 1936 до 1939 година учи социология в Сорбоната, Париж. След завръщането си в България е учител в Цариброд и в Разград. От 1948 до 1954 година е доцент в Софийския университет "Св. Климент Охридски". От 1967 година завежда групата за социологически изследвания при Президиума на БАН, която в 1968 година се превръща в Институт по социология, на който Ошавков става пръв директор. Той е един от основателите и пръв председател на Социологическото дружество, преименувано през 1969 година в Българска социологическа асоциация. Синът- Лъчезар Ошавков, е виден художник, а дъщерята- Лидия Ошавкова, е известна флейтистка.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Цар Петрово отбелязаха своя храмов празник

Със света литургия отслужена от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия в кулското село Цар Петрово отпразнуваха 103 години от освещаването на църква "Св. св. Кирил и Методий" . "Благодаря на Бога, че този достолепен храм във вашето село Цар Петрово носи името на светите равноапостоли Кирил и Методий.  Каква по-голяма радост..

публикувано на 11.05.25 в 14:29

Във Враца набират кандидати за проекти във фонд "Култура"

Управителният съвет на Общински фонд "Култура" към общинския съвет във Враца обяви конкурс за финансова подкрепа на проекти в областта на културата, културни прояви и любителско изкуство на творци и организации, живеещи и осъществяващи дейност на територията на Община Враца и други такива, чието творчество е свързано с историята, бита и културата на..

публикувано на 11.05.25 в 13:00

Избират име на нов парк във Враца

Близо 3 000 човека са гласували досега в анкетата на Община Враца, която беше обявена в търсене на име за новия парк в ж.к. "Сениче". Врачани могат да избират между 18 направени предложения. На този етап най-много събрани гласове – 1 400 са новоизграденият обект да носи името "Триъгълникът". На второ място засега се е наредило предложението мястото за..

публикувано на 11.05.25 в 11:30

Клисурският манастир отбелязва храмов празник

Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" край Вършец отбелязва днес своя храмов празник. Видинският митрополит Пахомий ще отслужи тържествена света литургия.  Манастирът е ч етвърти по големина в България. Разположен е в подножието на северните склонове на връх "Тодорини кукли" в Западна Стара планина. Манастирът е многократно опожаряван,..

публикувано на 11.05.25 в 08:05

Цар Петрово отбелязва храмов празник

Кулското село Цар Петрово ще чества храмовия празник на местната  църква "Св. св. Кирил и Методий"  днес,11 май. Света литургия ще бъде отслужена от 09:00 часа от отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия. Около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула - Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една..

публикувано на 11.05.25 в 07:52

Реставрират паметника на Христо Ботев в Козлодуй

Паметникът на Христо Ботев в Козлодуй ще бъде реставриран. Това става възможно, след като в края на миналата година Община Козлодуй сключи договор с Министерството на културата за финансиране на дейности по изпълнение на консервация и реставрация на Паметника на Христо Ботев и неговата чета в Козлодуй – историческа недвижима културна ценност с..

публикувано на 10.05.25 в 17:05

155 години библиотечно дело отбелязват във Видин

Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" ще отбележи 155 години библиотечно дело във Видин. Честването на годишнината съвпада с деня, в който църквата почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, а българските библиотекари имат професионален празник - 11 май. По случай празника видинската библиотека ще зарадва с подаръци свои читатели,..

публикувано на 10.05.25 в 16:25