Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалищата- пазители на българската култура

7
Снимка: Радио ВИДИН

Утре тържествено ще отбележим един от най-българските празници- 24 май. Заради това днес в "Цветовете на деня" решихме да почетем българските читалища, най-старите институции, съхраняващи българщината. Сред първите читалища в България е ломското- "Постоянство". Тази година се навършват 160 години от основаването му.

"Цялата година минава под този знак- "160 години "Постоянство" и понеже в постоянството е нашата сила, ние няма как да спрем. Така е било през годините, така ще бъде и занапред. Ломчани са известни със своята съпричастност към духовната култура и като нейни пазители, и като активно действащи творци. Ние също имаме тази отговорност и чест да предадем на идните поколения читалищното дело опазено и развито, защото то наистина е уникално. Да припомним думите на видния литературовед Цветан Минков: "Ломското читалище е уникум в цялата история на европейската култура, която не познава подобна форма на народопросвета". Продължаваме да твърдим, че то и сега си е един уникален съвременен културно-информационен център, който продължава да издържа на всички изпитания на времето и въпреки всички несгоди да пази чисто читалищното дело, да го развива и да го предава по-нататък. Няма сила, която да предотврати развитието на читалищното дело в България, да затрие българското читалище, защото то е родено от българския национален дух в една епоха, когато не е имало държава, така че няма как да се загуби и сега, когато в епохата на свръхбързото развитие на високотехнологичните средства на общуване, резонно възникна въпросът "ще има ли място за читалищата?", категорично- "да", каза председателят на читалище "Постоянство" Недялка Трайкова.

Видинското читалище "Цвят" наскоро отбеляза 146 години от създаването си.

"Ние сме от втората вълна читалища, които са основавани в страната. Уникалното на тези културни и просветни организации смятам, че се запазва и в днешно време. Ние сме първите културни организации още по време на Османската държава, читалищата са играли тогава огромна роля- единствените организации на българите, които са могли да съществуват, играли са ролята не само на културно-просветни, но и на образователни и дори държавни институции. Разбира се, с течение на времето ролята се видоизменя, осъвременява и се адаптира към необходимите нужди на хората. Последните 20 години се акцентира отново на тези цели, които са определени тогава- да се съхранява българският фолклор, да се организират образователни и информационни срещи. Нашето читалище запазва всичките си дейности от преди години, развива дейности предимно с деца и младежи, така предава тези традиции към младите поколения. Читалищата като уникални организации не само в България, но и в целия свят, играят много важна роля за съхраняване на българската култура. Ако няма читалища, което се случва вече в много населени места, духовният живот замира. Хората нямат средище, където да се събират, да обменят мисли и идеи, да изявяват културни потребности, защото човекът е социален, търси контакт.", смята Любомир Илиев, секретар на видинското читалище "Цвят".

Тази вечер читалище "Развитие-1928" в село Замфирово ще отбележи 60 години певческа самодейност.

"Навсякъде има читалища и ако държавата обърне достатъчно внимание, това са места, където всички хора, които имат желание и отношение към изкуството, могат да "запалят" други хора и така културата в България наистина да се върне на нивата, на които е била и на които трябва да бъде.", добави секретарят на читалището в село Замфирово Диляна Димитрова.

Читалището в село Смоляновци е на повече от 100 години, трябва обаче да се обогатява с нов живот и да му се помага. В читалището творят вдъхновени самодейци, които отдават свободното си време на изкуството, казва председателят Борислав Иванов:

"Вече близо 25 години се опитваме да развием някаква дейност в читалището и до известна степен успяваме. Често каним гости. Един от тях, който е прочут наш лекар, доцент, каза така: "Културата в България умира, в Смоляновци- цъфти". тези думи са показателни. Липсват обаче средства, липсва заинтересованост от страна на Община, местна власт и т.н., тъй като това е култура и е малко по-специфична дейност."

Пет действащи читалища има в община Берковица- освен в града, в големите села на общината - Боровци, Замфирово, Бързия и Гаганица, активно работят самодейни състави и библиотеки. Разбира се, най-богата е дейността на Народно читалище "Иван Вазов 1872" в Берковица.

Повече от век то се проявява като водеща културна институция в община Берковица. Дейност развива Обединена школата по изкуства, театрален състав, две духови музики, група за стари градски песни, детска вокална група "Лачени обувки", пет формации към фолклорен ансамбъл "Малинарка". Фондът на библиотеката към читалището наброява над 70 000 тома.

Културното средище е двигател на повечето културни прояви в Берковица и организатор на два международни фестивала- предстоящият детски форум "Лачени обувки" и фолклорният "Балканът пее и танцув".

"Много се гордеем с работата си", споделя Надя Тимчева, председател на читалищното настоятелство.

Читалищата в четирите села основно развиват дейност за съхранение на автентичния фолклор и празнично-обредната система чрез състави за изворен фолклор и духови оркестри. Те са включени и в програмата "Глобални библиотеки" и разполагат с компютри и интернет за безплатно ползване от населението.

Читалищните състави в селата също участват в различни форуми и популяризират народното изкуство на нашия край. Последната награда е за читалището в село Боровци. На провелият се в началото на май  национален фолклорен конкурс "Заблеяло ми агънце"  Ансамбълът за изворен фолклор "Боровчани" при НЧ "Развитие-1927" Боровци спечели втора награда за представянето на най-новия си обичай- "Гергьорвден по Боровски".

"Читалищата са наша отговорност", категоричен е зам.-кметът Радослав Найденов.

Съвместно с Община Берковица читалищата в селата провеждат различни събития, утвърждаващи местния фолклор и памет.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00