Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откровен разговор за значимостта на 24 май


В "Посоките на делника" говорим, какво е това да имаш хилядолетна просвета и какво е това да имаш общонационален празник. И достатъчно уважение ли получават учителите от обществото.


Гост в студиото на Радио Видин е Венцислав Станев, директор на най-старото видинско училище - "Цар Симеон Велики". На този пост е от 2002 година, а има повече от четвърт век стаж като педагог.

"Хубаво е да посрещаш 24 май, приятно е...Знам, че ще срещна хора, които ще споделят моите усещания. Чувството е много приятно, настроението е приповдигнато. Празникът през годините обаче е различен, защото ние се променяме, усещането се променя. По някой път към по-хубаво, понякога не така, както на мен би ми се искало...Има колеги, които наистина вдъхновяват учениците, но човек не трябва да бъде непременно учител, за да чувства 24 май като свой празник.

Реформи в образованието трябва да има, защото не може да не се променяме, средата в която живеем е променена. Ако не се променим, просто ще изостанем, няма да има връзка между нас и младите поколения, и тогава вече ще стане страшно. Има някои неща, които ако не ги променим, ще пострадаме. Говоря за излишно пребиваване на учениците в училището, придобиване на знания и умения, които не са им необходими. Може би ще ги направим по-умни, но не значи, че ще ги направим по-успешни. Призовавам на днешния ден да не подценяваме толкова много младото поколение, те просто ще успеят!

СнимкаМаксимата, която спазвам през годините е: "Да правя каквото трябва, пък да става каквото ще!" и общо взето се опитвам да не правя на другите това, което не бих искал да ми направят на мен. Опитваме се да вдъхнем на учениците си вяра, че могат. Не бих искал с това клеймо, което са ни залепили, че сме Северозападнала България, че не можем, че не ставаме...Имаме прекрасни неща- река, за която хората мечтаят, парк, за който хората мечтаят, град с история, за която хората мечтаят. Ние сме си виновни, че допускаме някой да се гаври с нас. Виновни сме, защото забравихме да искаме, забравихме да мечтаем, забравихме да настояваме и чакаме някой да ни посочи с пръст и да каже: "Те са най-нещастните". Аз казвам, че нашето училище е едно от най-хубавите в България. Позволих си дори когато бях в Ню Йорк в края на миналата година да кажа, че моят кабинет е по-хубав от всички кабинети, които видях там.

Дали учителите получават достатъчно уважение от обществото? Относително е. За разлика от много хора аз смятам, че учителите получаваме достатъчно уважение от хората, недостойно е финансирането. Това да имаш хилядолетна просвета и това да имаш общонационален празник е гордост и самочувствие, и вяра!", каза в ефира на Радио Видин Венцислав Станев.

24 май е празник-символ на родното, българското. Празник, който ни дава право да се гордеем, че "и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат". Нека се гордеем с писмеността и културата си! И да не забравяме да пишем на български с нашата азбука! И никога да не забравяме за великото дело на светите братя Кирил и Методий!

Целия откровен разговор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45